Zaginiony stradivarius

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Zaginiony stradivarius (1895 r.) bywa czasami określany jako książka M.R. Jamesa, której ten nigdy nie napisał. Porównanie to jednak nie deprecjonuje wartości utworu Falknera, w którym młody arystokrata, John Maltravers, odnajduje skrzypce Stradivariusa ukryte w pokojach w Magdalen College w Oksfordzie. Ich poprzedni właściciel, okultysta Adrian Temple, starał się zrealizować Visio Malefica, wizję absolutnego zła. Potęgująca się obsesja bohatera na punkcie skrzypiec i historii czarnego maga prowadzi go w coraz mroczniejsze rejony życia i wyobraźni. Skrótowy opis fabuły niech jednak nie będzie mylący dla współczesnego czytelnika. Bohaterowie opowieści przedstawieni są w bardzo realistyczny sposób, a ich zachowania cechuje wiarygodność w stosunku do zaistniałych sytuacji niesamowitych. Poruszona tematyka zła stanowi z kolei ambitne wyzwanie intelektualne. Duża część narracji opiera się na mistycznej filozofii neoplatońskiej, a Falkner porusza w interesujący sposób popularne w XIX wieku zagadnienia, jak choćby związek między pięknem a moralnością, znany z powieści Oscara Wilde’a Portret Doriana Graya. Co bardzo istotne, kluczowym elementem fabuły jest muzyka, traktowana nie tylko jako matematyczna harmonia dźwięków, ale raczej jako droga do otwarcia pomostu między światem realnym a nadprzyrodzonym.

Informacje dodatkowe o Zaginiony stradivarius:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2019-02-06
Kategoria: Horror
ISBN: 9788395061080
Liczba stron: 192
Tytuł oryginału: The Lost Stradivarius
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Tomasz Chyrzyński

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Zaginiony stradivarius

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zaginiony stradivarius - opinie o książce

Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2021-12-18, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie - 2021 , Legimi,

Bardzo ciekawa historia osadzona w XIX wiecznej Anglii. Poznajemy przystojnego, wrażliwego skrzypka - Johna, który po odkryciu pewnych skrzypiec wykonanych przez samego Strativariusa, zmienia się nie do poznania. Oprócz wycofania z życia społecznego, odsunięcia się od rodziny i przyjaciół podupada również na zdrowiu.

Historia opowiedziana jest jego synowi (Edwardowi) z punktu widzenia siostry Johna- Sophii oraz jego najlepszego przyjaciela Gaskella.
Jest intrygująco. Dzięki wspaniałemu językowi, licznym opisom (budowli, stanów emocjonalnych głównych bohaterów, czy krajobrazów) oraz stylowi charakterystycznemu dla pisarzy XIX wieku, z łatwością przenosimy się do miejsca, gdzie dzieje się akcja.
Autor porusza temat zjawisk paranormalnych stopniując u czytelnika emocje. Od samego początku czuć strach u bohaterów. Ponadto bardzo ważną rolę odgrywają tu muzyka i tytułowe skrzypce.
Bardzo mi się podobała ta książka. Polecam

Link do opinii

Ta niesamowita książka została wydana w 1895 roku, jest napisana przystępnym pięknym bogatym językiem. Jest to wiktoriańska powieść o duchach, ma elementy typowe dla powieści gotyckiej oraz wątki okultystyczne.
Fabuła zbudowana jest perfekcyjnie, zaczyna się ciekawie w formie listu, akcja rozwija się niespiesznie, wraz z jej rozwojem wzrasta aura tajemniczości.
Historia skupia się na młodym Johnie Maltraversie, miłośniku muzyki, który namiętnie gra na skrzypcach. Tutaj muzyka jest bodźcem dla przenikania się świata rzeczywistego z nadnaturalnym. John pewnego dnia odnajduje oryginalne skrzypce Stradivariusa... Stare rzeczy mają swoją duszę... Niezwykłe, przeklęte znalezisko doprowadza go do obłędu i moralnego upadku...
Bardzo klimatyczna, wzbudza ogrom emocji, odczuwamy tu nie tylko dreszczyk grozy, ale także razem z bohaterami tragizm sytuacji.
To genialna historia, która długo gra w naszej duszy i jest o niej zdecydowanie za cicho. Wyśmienita klasyka, którą gorąco polecam!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy