Publikowanie tomów dedykowanych wybitnym przedstawicielom środowiska naukowego stało się tradycją, elementem świętowania rocznic istotnych dla owych uczonych. Niniejsza książka do tej tradycji nawiązuje, ale w sposób twórczy - znajdziemy w niej bowiem zarówno części, które w takich publikacjach zwykle występują, jak i fragmenty zupełnie odmienne od spodziewanych.

Trzon zbioru tworzą nie teksty naukowe, wpisujące się w problematykę interesującą Profesor Halinę Kurek, lecz wspomnienia, a niekiedy po prostu gratulacje i życzenia. Ich autorami są uczniowie i współpracownicy Pani Profesor, koledzy i przyjaciele z macierzystego uniwersytetu oraz z innych jednostek naukowych krajowych i zagranicznych. Niemal we wszystkich artykułach mówi się o życiu naukowym, poszukiwaniach badawczych i oddziaływaniu intelektualnym Jubilatki.

Wielogłosowa opowieść o Profesor Halinie Kurek jest zarazem opowieścią o środowisku akademickim i jego etosie, o demokracji uniwersyteckiej, o relacji Mistrz-Uczeń, o dążeniu, by mimo przemian społeczno-politycznych i kulturowych trwała wspólnota i zasady ją konstytuujące. Jest również o sile przyjaźni i koleżeństwa, o empatii i życzliwości, o potrzebie poznania i zrozumienia, o współdziałaniu, o dobrej pamięci i umiejętności bycia wdzięcznym. Z tego powodu książka ta zainteresuje nie tylko językoznawców, lecz także osoby zajmujące się najnowszymi dziejami ojczystej nauki, socjologów nauki, psychologów społecznych, antropologów kultury, pamięcioznawców.

Z recenzji prof. dr hab. Anny Pajdzińskiej

Informacje dodatkowe o Zaczęło się wszystko od prostej mowy. Dar uczniów i przyjaciół Profesor Haliny Kurek z okazji Jej jubileuszu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2024-06-30
Kategoria: Popularnonaukowe

Tagi: Teoria literatury

Kup książkę Zaczęło się wszystko od prostej mowy. Dar uczniów i przyjaciół Profesor Haliny Kurek z okazji Jej jubileuszu

Zjawiskowa She-Hulk. Tom 1
Okładka ksiązki - Zjawiskowa She-Hulk. Tom 1

Superbohaterka, prawniczka i wygadana seksbomba o osobowości dorównującej siłą jej zielonym mięśniom. To właśnie Jennifer Walters - zjawiskowa She-Hulk...

Nieplanowane Bunt dla życia. Najbardziej niebezpieczny film XXI wieku
Okładka ksiązki - Nieplanowane Bunt dla życia. Najbardziej niebezpieczny film XXI wieku

Nieplanowane to nie jest zwykły film. To iskra, która na naszych oczach staje się zarzewiem buntu przeciwko kulturze śmierci. Iskra, która burzy spokój...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski