Kulisy bliskiej współpracy komunistycznych służb z międzynarodowymi ugrupowaniami terrorystycznymi przez wiele lat należały do najpilniej strzeżonych sekretów PRL. Radykałowie z Bliskiego Wschodu oraz skrajnie lewicowi ekstremiści z Europy Zachodniej traktowali Polskę jako sprawdzonego sojusznika i bezpieczną przystań, gdzie można było skutecznie ukrywać się przed agentami służb zachodnich i w spokoju przygotowywać kolejne zamachy. Dzięki tajnym układom z peerelowskimi służbami cywilnymi i wojskowymi, terroryści czuli się w Polsce bezpiecznie. Omijali procedury wizowe, przysyłali rannych bojowników na odpoczynek, otrzymywali stypendia, otwierali własne firmy, handlowali bronią, a na nielegalnych interesach z państwowymi przedsiębiorstwami zarabiali miliony dolarów. Abu Nidal, Monzer Al-Kassar, Abu Dawud i Abu Abbas to tylko niektórzy z czołówki najgroźniejszych światowych terrorystów ostatniej dekady zimnej wojny, którzy nie tylko korzystali z gościny peerelowskich służb, ale traktowali Polskę jako ważne ogniwo przestępczej działalności. Dzięki drobiazgowym poszukiwaniom archiwalnym Autorowi udało się zrekonstruować najważniejsze siatki terrorystyczne operujące na terenie komunistycznej Polski oraz naświetlić okoliczności ich sekretnych powiązań z funkcjonariuszami aparatu bezpieczeństwa PRL.
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2017-05-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 424
Przeczytane:2017-08-18,
Nakładem Wydawnictwa PWN ukazała się niedawno książka Przemysława Gasztolda Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm. Jest to pozycja, po którą z pewnością sięgną chętnie i z zaciekawieniem zarówno historycy, jak i pasjonaci historii, którzy szczególnie upodobali sobie pod względem badawczym okres PRL-u. Autor – na co dzień pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie to specjalista z zakresu historii okresu zimnej wojny, stosunków PRL z krajami Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej, jak i historii służb wywiadowczych. W ręce czytelnika dzięki temu trafia publikacja, która napisana jest z wielkim znawstwem tematu, a jednocześnie przystępna dla laika. To duży atut, zwłaszcza w przypadku książek popularnonaukowych.
W Zabójczych układach przedstawione zostały niezwykle interesujące aspekty dotyczące terroryzmu międzynarodowego w latach 70-tych oraz 80-tych XX wieku. Podobnie jak dziś, terroryzm mocno dawał się we znaki mieszkańcom Europy Zachodniej, działając na wyobraźnię zbiorową, a także wpływając na sytuację międzynarodową. Gasztold pokusił się o przedstawienie niezwykle interesującego aspektu jakim była współpraca polskich władz tamtego okresu z najgroźniejszymi terrorystami, którzy organizowali w tamtym okresie najgroźniejsze i najbardziej spektakularne akcje, w których ginęły dziesiątki niewinnych osób. Ten interesujący wycinek historii udało mu się odtworzyć dzięki drobiazgowej pracy źródłowej. Dzięki temu czytelnicy sięgający po pracę Zabójcze układy będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z fragmentami dokumentów wytworzonych przez służby PRL, dokumentujących współpracę tychże z terrorystami.