Zabójcza podświadomość

Mordercze geny

W Los Angeles dochodzi do serii brutalnych zabójstw. Śledztwo prowadzą doświadczeni detektywi i FBI. Wzięta agentka nieruchomości Laura Kowalsky pewnego dnia odbiera dziwny telefon, który zmienia jej ustabilizowany świat w gwałtowną burzę. Czy leżący w szpitalu mały chłopiec ze zdolnościami paranormalnymi zdoła pomóc jej i detektywom?

Zabójcza podświadomość Mary Sue Ann to znakomita realizacja paranormal crime, pokazująca, w jak interesującym kierunku może rozwijać się kryminał. Dobry warsztat, wciągająca intryga i spora dawka emocji.

Informacje dodatkowe o Zabójcza podświadomość:

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2017-04-30
ISBN: 978-83-643-0756-0

Kup książkę Zabójcza podświadomość

Zabójcza podświadomość - opinie o książce

Z twórczością Mary Sue Ann spotykałam się po raz pierwszy w jej debiutanckiej powieści "Zabójcza podświadomość". Książka, którą napisała, intrygowała mnie niesamowicie. I chociaż po kryminały nie sięgam często, postanowiłam, że ten muszę poznać.

Połączenie kryminału i paranormalności było dla mnie elementem, który zdecydował, że sięgnę po książkę. Takiego połączenia jeszcze nie spotkałam, więc byłam bardzo mocno zaintrygowana fabułą. Zapowiadała się nowa, nieznana historia.

Plusem i jednocześnie minusem książki są na pewno bohaterowie, którzy zostali ciekawie wykreowani. Ich kreacja pod względem charakterów jest wyraźnie widoczna. Wątek śledztwa, który prowadzą jest bardzo interesujący, a podejmowane przez nich decyzje mądre.
Minusem jest nieco zbyt idealistyczne ich przedstawienie. Laura jest piękna i wszystkim się podoba, a Frank przystojny i idealny pod każdym calem. To samo odnosi się do detektywów, Jack'a i Mateo, którzy dla pracy są w stanie zrobić wszystko, wzorowi pracownicy. Autorka za bardzo przerysowała ich, gdyby mieli wady, książka byłaby bardziej realna.

Zabójcza podświadomość nie jest jakimś wybitnym dziełem literackim, jednak ja spędziłam miło czas podczas czytania powieści. Może i akcja oraz fabuła były do przewidzenia, ale i takie powieści są potrzebne. Poruszony wątek paranormalności nadał historii świeżości. Ogólnie książka sprawia dobre wrażenie i podoba mi się pomysł na fabułę, chociaż nie jest jakimś szczególnie wyszukanym tematem.
Nie brakuje tutaj wątku miłosnego oraz brutalności, które urozmaicają lekturę.

Autorka ma przyjemny w odbiorze styl pisania, chociaż czasami za bardzo skupiała się na zbędnych rzeczach. Nie zawsze szczegółowość jest genialnym rozwiązaniem, ponieważ zdarzało się, że czułam się nieco znudzona. Niemniej jednak całość wypadła całkiem przyjemnie.

Zabrakło mi jedynie w całości emocji, które pozwoliłyby mi bardziej wsiąknąć w poznawany świat. Niemniej jednak dla amatora kryminałów, myślę, że jest to lektura idealna.

Wciągający i intrygujący opis plus ciekawa przyciągająca oko okładka to gratka zarówno dla wprawionych czytaczy, ale też wzrokowców. Ja przyznam, że miewam dni gdy oceniam książkę właśnie po okładce i w tedy żałuję - staram się tego wystrzegać szczególnie jeśli fajną pozycję źle określę właśnie po niej. Ta przyciągnęła moją uwagę praktycznie od razu. Opis również zadziałał na korzyść książki. Zobaczmy czy pierwsze wizualne wrażenie się pokrywa z tym co nastąpiło po zakończeniu.

W Los Angeles dochodzi do serii brutalnych zabójstw. Ludzie są przerażeni, szczególnie kobiety. A te w ciąży drżą o życie własne i nienarodzonych maleństw. Detektyw Jack White był pewny, że w ciągu swojej wieloletniej kariery widział już wszystko, a na pewno wiele. Jednak na to co trafiło mu się w tym śledztwie nie byłby przygotowany nikt. Nawet doświadczony policjant z ogromnym doświadczeniem. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że tropów jest znikoma ilość i bardzo szybko wraz z partnerem znajdują się w ślepym zaułku, a ofiar przybywa. Jednak na drodze detektywa pojawia się ktoś kto być może uratuje śledztwo.

Laura Kowalsky to wzięta agentka nieruchomości. Jej życie nie jest idealne, ale spokojne i w miarę szczęśliwe. Jednak do czasu. Gdy w gazecie zauważa artykuł o bestialskim mordzie dokonanym na ciężarnej kobiecie jest zszokowana. Ale to nie to budzi w jej życiu niepokój. W tym samym czasie zaczyna dostawać głuche telefony oraz listy z pogróżkami. Udaje się z tym na policję, gdzie tak na prawdę tylko dzięki samej sobie trafia na detektywa Jacka White'a.

Jednak jak by mało było komplikacji w śledztwie oraz w życiu Leny to ktoś jeszcze próbuje na nią wpłynąć lub coś jej zakomunikować. Jest to mały chłopczyk ze szpitala, który posiada zdolności paranormalne, a którego poznaje dzięki mężczyźnie, który pojawił się w jej biurze nieruchomości.

Wszystko wydaje się mieć swój cel i dzieje się z jakiegoś powodu. Jednak powodu dla którego to co się dzieje w życiu Leny chyba nie domyślił by się nikt, a na pewno ona sama.

Przyznam, że nie czytałam jeszcze książek kryminalnych z wątkiem paranormalnym, ale stwierdziłam, że zawsze musi być ten pierwszy raz. Ten niestety uważam za nieudany. Próby wplecenia wątku paranormal uważam za rozłożony na łopatki. Świetny pomysł na powieść, który został niestety całkowicie położony. Co mi się aż tak nie podobało? Wiarygodność. Wiem, że jeśli mamy do czynienia ze zjawiskami paranormalnymi to albo się w coś wierzy albo nie, ale tu chodzi o coś innego. Choćby nie wiem jak człowiek wierzył w takie sprawy to tu nie ma opcji by to zrobić. Sceptycy nie mają tu czego szukać. Za to strona kryminalna była dla mnie jak najbardziej na plus. To co lubię czyli dynamicznie, krwawo i ciekawie, choć przewidywalnie. Nie wiem czy polecam, ale jeśli się zdecydujecie to ostrzegam ludzi nie lubiących masakr. Nie przebrną przez tą pozycję.

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com