Zabite

Oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 50. i 60. XX wieku powieść Zabite (1977) w niemal reportażowym, minimalistycznym stylu relacjonuje historię dwóch sióstr oraz prowadzonych przez nie domów publicznych, a także zbrodni, jakich dokonywały. Sensacyjna fabuła staje się pretekstem do ukazania piekła prowincji, korupcji i układów, znieczulicy i okrucieństwa, przedmiotowego traktowania kobiet i eskalacji przemocy. Chociaż historia toczy się w Meksyku na długo przed rozkwitem narkobiznesu, to czytana dziś sprawia wrażenie niemalże proroczej. Jorge Ibargüengoitia (Meksyk, 1928-1983) - prozaik, dziennikarz i dramaturg, znany przede wszystkim ze swojego ciętego humoru i ironii. Sławę przyniosła mu debiutancka powieść Błyskawice sierpniowe (1964) złośliwie portretująca tuzów rewolucji meksykańskiej. Uznawany za oryginała, zawsze lekko na uboczu oficjalnej literatury - po latach nic nie traci na aktualności.

Informacje dodatkowe o Zabite:

Zabite - opinie o książce

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-12-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Oparta na faktach dziejąca się w Meksyku w latach 60-tych XX wieku historia sióstr prowadzących kilka burdeli. Powszechność procederu sprzedaży kobiet, porywania dziewczynek, łapówek i powiązań z władzami, armią jeszcze są do uwierzenia jako ówczesne realia. Porażająca jest łatwość z jaką w momencie zamknięcia "przybytków" kobiety stają się ciężarem, kłopotliwym inwentarzem, są więzione, głodzone i zabijane - może nie z premedytacją, bo jakoś z przypadku, ale też bez większego żalu. Książka napisana jest oszczędnym, reporterskim stylem przechodzącym w język dokumentów śledztwa kryminalnego. Z posłowia dowiadujemy się, że rzeczywistość była znacznie bardziej krwawa, mordów było wiele, ale autor nawet jeśli "odchudził" warstwę sensacyjną i tak zdołał przedstawić przemoc, cynizm i przedmiotowe traktowanie kobiet.

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun