reklama

Zabijcie wszystkich, Bóg swoich rozpozna

Przełom XII i XIII wieku, Europa Zachodnia. Eleonora Akwitańska, najpotężniejsza kobieta ówczesnej Europy, udaje się w podróż do Kastylii, by wskazać przyszłą królową Francji. Podjęta przez nią decyzja szokuje wszystkich i na zawsze zmieni dzieje starego kontynentu. Tymczasem w Langwedocji coraz większa część możnowładców, drwiąc z kościelnych kar, zaczyna jawnie wspierać katarską społeczność. Katarzy, od zawsze będący antagonistami wobec opływających bogactwem katolickich duchownych, są solą w oku papieża Innocentego III. Owładnięty żądzą anihilacji heretyków umysł najważniejszej głowy Kościoła przygotowuje plan definitywnego rozwiązania langwedockich problemów.

Czym zawinili katarzy? W jaki sposób obsesyjne myślenie jednej osoby rozwinie się w ideę przyświecającą możnym i duchownym katolickiej Europy? I jaką rolę w tym wszystkim odegra żądza? Pierwszy tom cyklu „Zabijcie wszystkich, Bóg swoich rozpozna” w fascynujący sposób przedstawia zalążek wydarzeń, które przyczyniły się do anihilacji katarów. Wiara i herezja, miłość i wzgarda, cnota i grzech, posłuszeństwo i przekora nigdy przedtem ani potem nie były sobie bliższe...

Gdy historia skrywa czarne karty średniowiecznych dziejów, Violetta Domagała odkrywa na stronach swej powieści to, co zakazane. Stań twarzą w twarz z prawdą i pamiętaj: VERITAS VOS LIBERABIT!
Tomasz Kosik czyt-nik.pl

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2020-05-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

36/52/2020
"Zabijcie wszystkich. Bóg swoich rozpozna. Żądza" Tom 1 Violetta Domagała Novae Res
#recenzja

Przeszłość niczym czarno-biały film składa się z blasków i cieni. A każda epoka historyczna obarczona jest czynami, które stanowią wielką plamę na honorze rodzaju ludzkiego i których powinniśmy się wstydzić na wieki.

O takim mrocznym okresie w średniowiecznej Europie Zachodniej, a dokładniej o wydarzeniach, które były początkiem tego okresu, które stały się iskrą, która wywołała wielki pożar, który pochłonął wiele ludzkich istnień mówi
Violetta Domagała w swojej powieści "Zabijcie wszystkich. Bóg swoich rozpozna, pierwszym tomie serii pt. "Żądza".

Powieść obejmuje wydarzenia na przełomie XII i XIII wieku. Wtedy to najpotężniejsza kobieta ówczesnej Europy, Eleonora Akwitańska, wyrusza w podróż do Kastylii, by wybrać wnuczkę, której przeznaczeniem będzie zostanie królową Francji.
Powieść porusza także sprawę katarów, którzy w tamtym okresie byli bardzo aktywni w szerzeniu swojej wiary, szczególnie na terenie Langwedocji, a którzy byli naturalnymi wrogami Kościoła Katolickiego i zadrą w sercu ówczesnego papieża Innocentego III. Autorka w barwny i jakże realistyczny sposób przedstawia zdarzenia, które stały się bezpośrednim przyczynkiem eksterminacji katarów.

Powieść pani Violetty jest wspaniałą, fascynującą podróżą do średniowiecznej Europy. Wraz z bohaterami "Żądzy" zwiedzamy zamki Kastylii, Anglii czy Francji, zaglądamy do Rzymu, a nawet Konstantynopola.

Jest to opowieść o losie i przeznaczeniu młodziutkich dziewczyn jakie zostało im narzucone z góry przez rodziców. O małżeństwach zawieranych dla korzyści politycznych, o wyraźnych dysproporcjach w społeczeństwie między biednymi a bogatymi, między wiarą, a słowami uznanymi za herezję, o pogardzie i nienawiści, które prowadzą do zbrodni i wojen, o samotności, o tęsknocie, o miłości, i o dobrych ludziach, którzy na przekór złu wokół starają się postępować słusznie.

Moje serce podbiły szczególnie trzy postacie kobiece, a mianowicie: Blanki Kastylijskiej, młodziutkiej dziewczyny, wnuczki Eleonory Akwitańskiej, przyszłej królowej Francji, Rii, jej dwórki i wiernej służącej, a także Ermessendy, która zdobyła moje serce swoją dobrocią i radością życia, a jej smutny los złamał mi serce.

Na uwagę i zasłużony podziw zasługuje wiedza autorki i lekkość z jaką przedstawia nam losy bohaterów średniowiecznej Europy Zachodniej.

"Zabijcie wszystkich. Bóg swoich rozpozna" to wspaniała, napisana z rozmachem i dokładnością pod względem historycznym, językowym historyczna powieść, z barwnymi bohaterami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi, których losy zaciekawią każdego czytelnika i pozostawią po sobie ślad w postaci wielu emocji i wzruszeń w trakcie lektury. Jest to historia, która podbije serce każdego miłośnika historii, ale także i tych, którzy nie pałają zbytnią namiętnością ku niej.

Cieszę się, że wreszcie udało mi się na spokojnie przysiąść do tej wspaniałej powieści, i że miałam przyjemność przenieść się na parę chwil w przeszłość. Czekam z niecierpliwością na kolejne tomy i polecam Wam wszystkim "Żądzę" ! Moja ocena to mocne 6/6 !!! ???

Zamordować dziecko
Violetta Domagała0
Okładka ksiązki - Zamordować dziecko

Czy jakiekolwiek okoliczności życiowe usprawiedliwiają zabicie swego nowo narodzonego dziecka? W nazistowskim obozie dla kobiet Gisela – Żydówka...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung