Zabić Kennedy'ego

Prawda o prezydencie Kennedym czasem jest piękna, kiedy indziej niepokojąca. A o tym, jak i dlaczego został zamordowany - okrutna. Jackie porównuje Biały Dom do mitycznego Camelotu, miejsca idyllicznej szczęśliwości w zimnym, opresyjnym świecie. Lekceważy jednak fakt, że Camelot to także tragedie, rywalizacja, zdrady, niebezpieczeństwo i śmierć. Bill O'Reilly i historyk Martin Dugard przedstawiają poruszający esej historyczny o szokującym zabójstwie, które zmieniło bieg amerykańskiej historii. Gospodarz programu O'Reilly Factor przypomina szczegóły zamordowania Johna Fitzgeralda Kennedy'ego i ukazuje, jak strzały oddane w Dallas nie tylko zabiły uwielbianego prezydenta, ale też doprowadziły do katastrofalnych podziałów na tle wojny wietnamskiej i jej kulturowego pokłosia. W styczniu 1961 r., gdy nasilała się zimna wojna, John F. Kennedy walczył o powstrzymanie ekspansji komunizmu, a jednocześnie zmagał się z trudami, osamotnieniem i pokusami, jakie są udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jego piękna żona Jackie także musiała się przystosować do życia na świeczniku. Mimo zawirowań w życiu osobistym i kłopotów politycznych, poparcie dla Kennedy'ego wciąż rosło. Jednocześnie przybywało mu groźnych wrogów. Byli w tym gronie między innymi Nikita Chruszczow, kubański dyktator Fidel Castro i dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Allen Dulles. Kiedy prokurator generalny Robert Kennedy zagiął parol na zorganizowaną przestępczość, lista ludzi źle życzących jego bratu znacznie się wydłużyła. W trakcie kampanii wyborczej 1963 r., podczas podróży do Teksasu, Kennedy ginie w zamachu. Zaczyna się polowanie na sprawców. Wydarzenia, które doprowadziły do najbardziej złowieszczej zbrodni XX wieku szokują niemal w równym stopniu co samo zabójstwo. Książka Zabić Kennedy'ego wciąga od pierwszej strony, ilustruje zarówno bohaterstwo, jak i zakłamanie waszyngtońskiego Camelotu, w niezwykle poruszający sposób wskrzesza wydarzenia z przeszłości. Bill O'Reilly i Martin Dugard są także autorami bestsellera Killing Lincoln, który sprzedano w ponad dwóch milionach egzemplarzy

Informacje dodatkowe o Zabić Kennedy'ego:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2013-11-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Zabić Kennedy'ego

Zabić Kennedy'ego - opinie o książce

Prezydent, który stał się legendą.

Jeśli, ktoś z Was interesuje się Johnem F. Kennedym, to polecam książkę Zabić Kennedy'ego. Koniec Camelotu,przeczytałam ją w 2013 roku. Często do niej wracam. Lubię prace, których autorzy w sposób racjonalny podchodzą do swojego bohatera: ani go nie wywyższają, ani nie poniżają. I tak to czynią Bill O' Reilly i Martin Dugard, chociaż ja jak zwykle, potrafię się do czegoś przyczepić.

Rozważania są rekonstrukcją życiorysu J.F.K., jego działalności politycznej. Ponadto, przypomniano sylwetkę ''samotnego strzelca" Lee Harveya Oswalda, skądinąd inteligentnego i oczytanego młodego człowieka.

Wokół zamachu na 35 prezydenta USA narosło wiele teorii spiskowych, mniej lub bardziej absurdalnych hipotez. Na takie postrzeganie zdarzenia, wpłynęło to, iż okoliczności zabójstwa Kennedy'ego nigdy nie zostały wyjaśnione. Raport Komisji Warrena na zadowolił opinii publicznej. Wątpliwości wzbudza ilość strzałów oddanych do polityka (eksperci mieli problem w uznaniu, która rana była wlotowa, a  która wylotowa) czy faktycznych sprawców. Ludzie, którzy usłyszeli huk, nie kierowali się w stronę Składnicy Książek, skąd mierzył Oswald, ale w kierunku Dealey Plaza. To stamtąd ponoć padły śmiertelne pociski.

Żeby zrozumieć, co tak naprawdę się stało, należy cofnąć się w czasie. Zerknijmy na tło społeczne i polityczne ówczesnych Stanów Zjednoczonych: trwa wojna w Wietnamie, przez kraj przetaczają się protesty czarnoskórych. Pastor Martin Luther King zdradza swoje marzenia. Na Kubie pewien satrapa ostrzy sobie kły na Amerykanów.

Już kończący kadencję Dwight Eisenhower przestrzegał przed: kompleksem wojskowo-przemysłowym. Niektórzy byli zainteresowani dalszym uczestnictwem USA w tym słynnym konflikcie. W przypadku wycofania wojsk straty były ogromne. Trzeba pamiętać, że istniała grupa ludzi, która za wszelką cenę parła do wojny. Było już po upokarzającej klęsce w Zatoce Świń, zażegnano również groźny kryzys kubański (światu groził wybuch III wojny światowej, październik 1962 r., pertraktacje z Chruszczowem w Wiedniu). CIA planowała pozbyć się Comandante, ale próby spełzły na niczym.

Można przeczytać.

Szczerbata śmierć