Zabić ból. Imperium oszustwa i kulisy epidemii opiatowej w USA

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Imperium bólu

Cierpienie i strach. Wielki koncern. Mordercza gra.

Historia epidemii opiatowej ujawniona przez nagradzanego reportera „New York Timesa“, laureata Nagrody Pulitzera.

W latach 1999 - 2017 blisko 250 000 Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych wydawanych na receptę. Ta epidemia została wywołana przez agresywny marketing środka OxyContin produkowanego przez koncern Purdue Pharma.

Silne narkotyczne środki, zwane też opiatami, były kiedyś ostatnią deską ratunku dla osób cierpiących z bólu. W gigantycznej kampanii marketingowej Purdue twierdziło jednak, że formuła leku sprawia, iż jest bezpieczniejszy niż tradycyjne tabletki. Dzięki temu OxyContin stał się najchętniej stosowanym lekiem przeciwbólowym. Ci, którzy go nadużyli, przekonali się, że wbrew zapewnieniom producenta środek natychmiast uwalnia swój narkotyczny ładunek. Nawet w dawce wydawanej na receptę lek okazał się silnie uzależniający. Koncern miał tego świadomość, jednak zataił prawdę przed amerykańską Agencją Żywności i Leków, lekarzami i pacjentami, czerpiąc ogromne zyski ze sprzedaży OxyContinu.

Trwające kilka dekad śledztwo Barry’ego Meiera rzuca na epidemię opiatową nowe światło. Autor książki odsłania prawdziwe oblicze koncernu farmaceutycznego i ujawnia szokujące szczegóły oszustwa. Zdaje też relację z nieudanych prób Departamentu Sprawiedliwości, by zatrzymać epidemię i uratować tysiące istnień ludzkich.

„Zabić ból“ - thriller, medyczna powieść detektywistyczna i raport biznesowy zarazem – daje wstrząsający obraz tego, jak zapowiadany jako cudowny lek stał się przyczyną narodowej tragedii.

Autor specjalnie do polskiego wydania książki dopisał epilog. Przedstawia w nim najnowsze fakty z historii OxyContinu i tych, którzy na nim przez lata zarabiali.

Informacje dodatkowe o Zabić ból. Imperium oszustwa i kulisy epidemii opiatowej w USA:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2021-10-27
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788366555716
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: Pain Killer: An Empire of Deceit and the Origin of America's Opioid Epidemic
Tłumaczenie: Dorota Pomadowska

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Zabić ból. Imperium oszustwa i kulisy epidemii opiatowej w USA

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zabić ból. Imperium oszustwa i kulisy epidemii opiatowej w USA - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2023-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2023,

„Ból, jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości, jest również odczuciem najbardziej subiektywnym, ponieważ lekarze muszą polegać na tym, co opisują pacjenci. I tak może być on ostry albo ćmiący, tępy albo przeszywający, palący albo przejmujący. [...] Każda osoba ma indywidualny próg bólu – punkt, w którym go doświadcza”.

Kto z nas choć raz w swoim życiu nie musiał skorzystać z dobrodziejstw medycyny i nie ratować się farmakologicznie lekami wypisywanymi z zalecenia lekarza? Migrenowe bóle głowy, bóle kręgosłupa, pooperacyjne, po złamaniach, urazach, zabiegach i innych, od których człowiek chce się jak najszybciej i jak najskuteczniej uwolnić. Niestety, to co na jedno pomaga, na inne szkodzi albo wręcz ma takie ukryte negatywne działanie, że poprzednie stany bólowe okazują się bułką z masłem...

Barry Meier jest pisarzem i byłym dziennikarzem New York Timesa. Jego skrupulatne, niezwykle drobiazgowe śledztwo doprowadziło do nagłośnienia wielkiej fali śmiertelnego przedawkowania narkotyków w Stanach Zjednoczonych. Według statystyk w 2016 roku każdego dnia z tego powodu traciło życie 175 osób! Dane były przerażające, a to był dopiero wierzchołek góry.

Reportaż czytało się z zapartym tchem niczym pełnokrwisty thriller. Treść wywoływała zgrozę nie gorszą niż opisy kaźni. Ilość osób, które utraciły życie, zażywając legalne narkotyki o silnych właściwościach przeciwbólowych, wypisywane na receptę stawiała włosy na karku. W tym reportażu ofiarą jest każdy, kto potrzebował silnego leku przeciwbólowego i jego bliscy, a katem agresywny koncern farmaceutyczny i zwykła chęć ogromnych zysków liczonych w milionach.

Barry Meier rozłożył na czynniki pierwsze cały proces marketingowy napędzający nachalną reklamę produktu, który zamiast wejść w powszechne użycie powinien być przynajmniej częściowo wycofany z obrotu. Ukazał liczne i głębokie powiązania finansowe między ruchem na rzecz zwalczania bólu, agencjami rządowymi, lekarzami a przemysłem farmaceutycznym. Niektórzy działali w dobrej wierze, no ale wiadomo, czym jest piekło wybrukowane. Wszyscy ci ludzie dali przykład wykorzystywania nauki do niewłaściwych celów: nieprawdziwe publikacje, niesprawdzone dane, nadinterpretacja statystyk czy powoływanie się na badania, które nie zostały nawet ukończone.

Czas pokazał, że przeniesienie stosowania opioidów o przedłużonym uwalnianiu z oddziałów onkologicznych do masowego leczenia nie było zbyt dobrym pomysłem. A przez fakt, że rzesze osób odpowiedzialnych za zdrowie publiczne przymykało na wszystko oko, doprowadziło do fali uzależnień ludzi w różnym przedziale wiekowym na ogromną skalę. Leki zaczęły zdobywać również osoby niewalczące z przewlekłym bólem. Uzależnili się oni tak samo, jak od heroiny i innych narkotyków.  

Podsumowując Zabić ból to szczegółowy i przerażający raport o epidemii opiatowej w Stanach Zjednoczonych, której skutki można obserwować do dziś. Można się z niego dowiedzieć, jak to się stało, że OxyContin „cudowny lek” stał się szkodliwym narkotykiem i jak bardzo żądza pieniądza potrafi przysłonić wszystko – nawet ludzkie życie i zdrowie.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję PORADNI K.

Link do opinii

Firmy farmaceutyczne. Jakie jest ich prawdziwe oblicze? Z czym wam kojarzą się ich działania? Czy mają na celu pomoc chorującym czy widzą tylko i wyłącznie korzyści dla siebie? Na pewno nie można w jednym szeregu ustawić wszystkich koncernów farmaceutycznych. Wiele zależy od osób zarządzających firmą i priorytetów, które są dla nich najważniejsze. Ta lektura pozwoli po części odpowiedzieć na postawione wyżej pytania.

Amerykański koncern farmaceutyczny, Purdue Pharma, produkował i nachalnie promował lek OxyContin. Był to lek o przeciwbólowym działaniu, który rzekomo nie miał działania uzależniającego. Rzeczywistość została zakłamana. I była diametralnie inna. Bracia Sackler, zarządzający tą firmą to jedni z najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Dorobili się majątku na produkcji leków, zwłaszcza wspomnianego wyżej OxyContinu. Jak się okazało, w latach 1995/1996 drastycznie wzrosła liczba przepisanych recept na ten lek. Skorumpowani i zniewoleni przez marketingowców farmaceutycznych lekarze uznawali lek jako złoty środek prawie na wszystko. Oczywiście, mieli za to określone profity. I to było dla nich najważniejsze. Pacjent był gdzieś w głębi, służył jako środek do bogacenia się. Obraz przerażający, ale wielce prawdziwy. Rzeczywistość lat 90-tych ubiegłego stulecia. Czasy nie tak nam odległe. Natychmiast pojawiła się u mnie refleksja, nie liczy się chory, najważniejsze są pieniądze i władza. Nawet metody do ich dojścia nie są dla nikogo niewłaściwe. Brutalna walka o prym na rynku leków opiatowych zawładnęła tą amerykańska firmą, można śmiało rzec, że ich zniewoliła, zamroczyła i sprawiła, że ludzie nią kierujący stracili poczucie człowieczeństwa.

Jak się okazało po latach, koncern Purdue Pharma był świadomy, że jego czołowy lek owszem uśmierzał ból, ale na krótko. I uzależniał, sprawiał, że pacjent musiał wziąć kolejną dawkę, aby móc w miarę normalnie funkcjonować. Te istotne dane zostały zatajone przed opinią publiczną, firma podawała do publicznej wiadomości nieprawdziwe, celowo zmanipulowane i korzystne dla siebie informacje.

Barry Meier przeprowadził skrupulatne śledztwo i ujawnił brutalną prawdę o działaniach firmy i produkowanych przez nią lekach. Wykazał, jakim oszustwem było jej działanie, i jaki miało efekt końcowy. Swoim długoletnim dochodzeniem ukazał nam prawdziwe oblicze tej zacnej i majętnej firmy. Pokazał, jak jej właściciele hojnie sponsorowali świat sztuki i kultury, ale za pieniądze pochodzące od skrzywdzonych i oszukanych pacjentów.

Sięgając po tę lekturę przekonacie się, czy firma Purdue Pharma została ukarana za swoje działania czy też wszystko zostało zatuszowane i rozmyło się w powietrzu. Czy ręka sprawiedliwości do nich sięgnęła? A może była za krótka?

Znakomity, prawdziwy reportaż o epidemii opiatowej. O złotym leku działającym mocniej niż nie jeden narkotyk. O kulisach walki o prym na rynku farmaceutyków uśmierzających ból. O kłamstwie i obłudzie o szerokim zasięgu rażenia. I o nierównej walce, pacjenta szukającego ratunku i kolosa farmaceutycznego próbującego mu pomóc. I o różnych motywacjach, jakimi kierowały się te dwie strony.

Mnie ta opowieść przeraziła, ale też utwierdziła w przekonaniu, że nie liczy się drugi człowiek, jego potrzeby i oczekiwania. Celem jest zysk, władza i panowanie nad światem. Uzależnienie do sienie drugiego człowieka, aby żył w przekonaniu, że sam nie jest w stanie sobie poradzić. Inni są mu niezbędni do przeżycia. Jak wspomniany wyżej koncern farmaceutyczny.

Znakomita i skłaniająca do refleksji. Zanim sięgniesz po kolejny cudowny lek, sięgnij po nią. Na pewno nic nie stracisz, a zyskać możesz tak wiele ...

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy