Zabawki

Ocena: 5 (3 głosów)

13 autorek o bardzo różnych charakterach stworzyło kobiecą antologię, którą łączy jeden motyw… ZABAWKI. Misie, lalki, pozytywki, puzderka a nawet gadżety dla dorosłych mogą być świadkami przerażających historii, opowiedzianych w tej niezwykłej książce, będącej wynikiem projektu #grozajestkobietą, zapoczątkowanego przez portal Grozownia.
Pamiętajcie, że zabawkami możemy się bawić, ale też nimi stać w rękach innych, najczęściej złych sił.

Informacje dodatkowe o Zabawki:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2020-12-01
Kategoria: Horror
ISBN: 9788395916694
Liczba stron: 300
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Zabawki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zabawki - opinie o książce

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2021-01-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Groza? Nie myślałam, że można umieścić ją na kartę papieru! Kryminał owszem, podchodziłam z czystym umysłem do tej książki. Teraz, gdy skończyłam czytać lub słuchać, bo w trakcie sprzątania lub jakichkolwiek prac domowych nie lubię zostawiać dobrej książki na później a więźcie mi Ona taka jest. Trochę lektorka niedobrana, ale skupiłam się bardziej na treści i przekazie.
Bije się w pierś i chylę czoła dla każdego z 13 autorów, którzy zostawili swój ślad w tej małej, ale jakże ciekawej i „strasznej” książce.
Owszem zaraz ktoś powie „eeeee czytałam straszniejsze” i ok zgodzę się, ale ja nie! Wiec jak na pierwszy raz jestem pod ogromnym wrażeniem. Głównymi bohaterami w każdym z opowiadaniu są zabawki, lalki, misie itp. Każda zabawka w reku człowieka, dziecka może być, kim chcemy, ale co jeśli to my stajemy się, kimś/czymś, na co One mają ochotę??!!!
Jedne zauważyłam ogrywają rolę dobrą dla zła dorosłego inne trochę mniej, ale każdemu pisarzowi udało się stworzyć taką historię, która (mam nadzieje) stanie się kiedyś odrębną książką z bardzo mocno rozwiniętą historia/fabułą.
 Każda pozostawia niedosyt (jak dla mnie), Jako mała dziewczynka chodziłyśmy z rodzicami na cmentarz. Mama zawsze i wszędzie powtarzała „Nie wolno wynosić z cmentarza” Ja sobie myślałam, ale dlaczego? Toć i tak im się nie przyda?  Tu natykam się na opowiadanie Aleksandry Łaniszewskiej „Zguba” O matko jedyna!! Musze być dobra dla zabawek mojej córki :p jak przeczytasz zrozumiesz :D i nie śmiać się :D
Kolejnym ulubionym opowiadaniem była „Inna marionetka” Flora Woźnicka i jak lalkarz ze swoimi lalkami naprawiał każde miasto, do którego przybył. Moje wrażenia były takie „I bardzo dobrze Im tak…” Jak na okładce zauważycie użyty jest ha sztag #grozajestkobietą i tutaj musze się zgodzić!!! Kobieta to nieodgadniony kontynent i chodź jesteś na nim 20 lat zawsze Cię zaskoczy czymś nowym! Kobitki spisałyście się na medal!!!! A Was kochani zachęcam do zapoznania się ze zbiorem opowiadań, które zaczęły się już w 2019

Link do opinii

Antologia ta jest efektem projektu #grozajestkobietą, którego pomysłodawczynią jest Magdalena Paluch na portalu Grozownia. Głównym celem tej inicjatywy jest promocja kobiecej literatury grozy, a tematem przewodnim tego wydania są zabawki.
Różnorodność opowiadań sprawia, że każdemu tu co innego przypadnie do gustu. Groza ma wiele twarzy, każdy ma inne lęki i pragnienia. Pozwala rezonować do wspomnień z dzieciństwa, do naszego ówczesnego i zarazem obecnego spojrzenia na zabawki. One tak naprawdę są w naszym życiu zawsze, tylko zmienia się ich forma i zastosowanie. Książka ta tchnie nowym, świeżym spojrzeniem na zabawki, po tej książce popatrzycie na nie inaczej. One mają moc! Nie zawsze dobrą o czym można się tu przekonać.

 

Teraz parę słów o moich trzech ulubionych z tej antologii:
-Barbie Girl Agaty Suchockiej - mocne wejście z przytupem do całej antologii, momentami groteskowe z czarnym humorem takim bardzo w moim guście. Pokazuje jak dążenie do realizacji niespełnionych marzeń przez rodziców kosztem dzieci może nie tylko zniszczyć im dzieciństwo, ale i psychikę.
-Powiedz przecie Carli Mori - pełna przygnębiających emocji i kipi ogromnym poczuciem niesprawiedliwości na koleje życia, na które nie mamy wpływu. Traktuje o patologicznych relacjach rodzinnych, które niestety w prawdziwym życiu się zdarzają.
- Sanatorium Agnieszki Pruskiej - niezwykle creepy opowiadanko. Bardzo klimatyczne, mroczne i psychodeliczne, z akcją w szpitalu, wybrzmiewa tu echo krzywd wyrządzonych w przeszłości.

 

Za całkiem fajne uważam:
- Chodź ze mną Agnieszki Kwiatkowskiej, mroczne i tajemnicze, przedszkole i znikające dzieci, smaczku tej historii dodaje legenda i tajemnica sprzed lat.
- Odłamek Dagmary Adwentowskiej, perspektywa dziecka robi wrażenie, skłania do refleksji, wesołe miasteczko i wątki paranormalne.
- Dom lalek Sylwii Błach, z wątkami okultystycznymi, tajemnicze domostwo i czające się w nim zło.
- Zguba Aleksandry Łaniszewskiej, niezła opowiastka o duchach, rzeczy mają moc, zwłaszcza te kradzione ze cmentarza.
- Pozytywka Joanny Pypłacz, w gotyckim klimaciku, opuszczony pałac i tragiczna historia z przeszłości.
- Inna marionetka Flory Woźnicy, smutna i skłaniająca do refleksji, ludzkie wstrętne zachowania wzięte pod lupę.
- Boogeyman Karoliny Kaczkowskiej, jest krwawo, szokująco i psychodelicznie.
Podsumowując poziom powiadań jest nierówny. W moim odczuciu kilka jest rewelacyjnych, a parę nie do końca dopracowanych, pomysły fajne z potencjałem, ale zakończenia mnie nie zadowoliły. Gdyby to potraktować nie jako typowo straszną lekturę, ale rozrywkowo do poczytania w leniwy wieczór to jest całkiem nieźle.
Zapewniła mi radochę i mimo paru niedociągnięć uważam, że warto po nią sięgnąć. Całościowo oceniam na 6,5/10

Link do opinii
Avatar użytkownika - Anonim2414
Anonim2414
Przeczytane:2023-03-11, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy