Za zasłoną strachu

Przychodząc na świat jako trzecie dziecko w muzułmańskiej rodzinie, Samia nie wprawił swoich rodziców w euforię - wręcz przeciwnie, dla tych zamożnych algierskich imigrantów narodziny dziewczynki oznaczały karę zesłaną przez Allacha, a nie powód do radości.

Tyranizowana przez ojca, szykanowana przez matkę - skądinąd również ofiarę tradycji, tyle że w pełni pogodzoną ze swoim losem - została wydana za mąż w wieku 16 lat za nieznanego sobie człowieka. W nieznośnej atmosferze zastraszenia, przemocy i pogardy urodziła sześcioro dzieci. Aby wyrwać je, a zwłaszcza córki, z tej okrutnej wobec kobiet kultury, postawi wszystko na jedną kartę. Podejmie desperacką próbę ucieczki z Algierii - kraju, w którym odmawia się kobietom wszelkich praw, włącznie z prawem do miłości i decydowania o własnym życiu.

Informacje dodatkowe o Za zasłoną strachu:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-09-11

Kup książkę Za zasłoną strachu

Za zasłoną strachu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2018-07-13, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Książka po którą sięgnęłam już jakiś czas temu i pochłonełam ją bardzo szybko! Po pierwsze uwielbiam tą tematykę i na pewno często będzie się ona pojawiała na moim bookstagramie, a po drugie historia jest niesamowita i od samego początku, do końca trzymałam kciuki za główną bohaterkę! Historia jest o pewnej Algierce, która mimo tego, że urodziła się we Francji, to zmuszona przez ojca musi opuścić swój kraj i wraz z rodziną wrócić do swojej ojczyzny. Jako dziewczynka ma niestety bardzo ciężko, zarówno matka, jak i ojciec terroryzują ją i uważają, że jest pomyłką. Do tego w wieku 16 lat wychodzi za mąż. Oczywiście za nieznanego sobie człowieka i wtedy zaczyna się piekło. Czy wraz z dziećmi uda jej się uciec od tego terroru? Po takich książkach zawsze dociera do mnie, że to dzieje się naprawdę i to tuż obok nas! Przecież nawet tutaj główna bohaterka, tak naprawdę wychowała się w Europie. Wiedziała, jak wygląda inny świat i tylko dzięki temu miała pewność, że to co dzieje się w jej ojczyźnie jest złe. Niestety niewiele kobiet ma taką świadomość, żyjąc od urodzenia w prawdziwym piekle....

"Za zasłoną strachu" to pierwsza z dwóch części opowieści Samii Shariff. W tej autobiograficznej książce kobieta przedstawia historię swojego życia począwszy od dzieciństwa, poprzez jej młodość i później małżeńskie życie. Pokazuje czytelnikowi jak wyglądały jej relacje najpierw z rodzicami, później z mężem. Opowiada o latach pełnych bicia, gwałtów i upokorzeń. Później o czasach męczącej i niekończącej się tułaczki.

Historia życia tej kobiety jest smutna, wręcz przygnębiająca i z pewnością przeznaczona dla czytelników o mocniejszych nerwach. Mnie, wciąż nie mieści się w głowie, że rodzice tak mogą traktować własne dziecko; że dla chorej tradycji i ratowania "honoru" rodziny są w stanie zgotować córce piekło na ziemi, traktując niekiedy gorzej niż zwierzę. Dlaczego? Ponieważ ich dziecko na nieszczęście urodziło się dziewczynką.

Ta książka ukazuje jak wygląda fanatyzm religijny w muzułmańskich rodzinach. Tu kobiety to gorszy rodzaj ludzki, traktowany jak śmieci/worki treningowe/maszynki do rodzenia dzieci - w zależności od aktualnego humoru tak rodziców i braci, jak i męża. W rezultacie kobieta przez całe życie jest skazana na cierpienie.

To straszne, do czego mogą prowadzić ludzkie przekonania. Jeszcze straszniejszym jest fakt, iż ludzie mogą posunąć się do wszystkiego (nawet do morderstwa) tylko przez wzgląd na przeświadczenie, że przelanie krwi (ofiary/zdrajcy) oczyści ich splamiony honor.

Książka ma stosunkowo drobną czcionkę jak na jej grubość i format. Jednak nie należy się tym zrażać, gdyż większą część historii Samii Shariff czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem.

Jedyne minusy jakie zauważyłam to:
- niektóre krótkie ale mało istotne fragmenty lub powtórzenia czegoś, co autorka omówiła wcześniej,
- pojawiło się też kilka literówek, a także braków niektórych słów, co czasem zmieniało sens zdań,
- rozdziały opisujące tułaczkę autorki po ośrodkach opiekuńczych czasami były nużące i męczące,
- ostatni rozdział (dotyczący rozprawy sądowej) był najmniej wciągający.

"Za zasłoną strachu" oceniam jako dobrą i polecam tym, którzy mają mocne nerwy i lubią historie o muzułmańskich uciśnionych kobietach, których jedynym marzeniem jest wolność.

Avatar użytkownika - damonowa
damonowa
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Pohańbione
Samia Shariff0
Okładka ksiązki - Pohańbione

Samia Shariff znalazła spokojną przystań; wraz z dziećmi rozpoczyna nowe życie w Kanadzie, ale czuje się dłużna wobec losu za otrzymaną (i wykorzystaną)...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski