Z matczynych rąk na syna pisanie

Ocena: 0 (0 głosów)

„Z matczynych rąk na syna pisanie", to piąta książka Bolesława Wojciecha Brzuchacza, autora urodzonego w podkarpackiej wsi Jodłówka, obecnie mieszkańca Wałbrzycha. Wcześniej ukazały się: Krętą drogą (2013), Przyjaźń wierszem pisana (2015), W strofach moich serce pozostawiam (2017), Scenariusz znikąd (2019). Wszystkie pozycje ukazały się w koszalińskim wydawnictwie KryWaj. To co czytelnik znajdzie na stronach obecnej książki pięknie przedstawia w słowie wstępnym Ewa Lamch, sąsiadka i bliska znajoma autora. Na tytułowej stronie w środku książki już tradycyjnie znajduje się adnotacja: „Fundacja im. Matki Stefanii Brzuchacz”, podkreślająca miłość autora do swojej matki. Tekst Ku pamięci o wspaniałych Rodzicach, Rodzinie, Przyjaciołach i wszystkich osobach, które dotychczas poznałem, to dedykacja zamieszczona na pierwszych stronach książki. Autorskie teksty wzbogacone są dużą ilością czarno-białych, tematycznych zdjęć z rodzinnego archiwum autora.

 

 

Radość pisania, czyli o poetyckiej twórczości Bolesława Brzuchacza (fragment)

 

Znam i podziwiam Bolesława Brzuchacza od wielu lat, bo jest moim sąsiadem. Podziwiam go za niecodzienną w naszych czasach męską pracowitość, ogromne oddanie rodzinie, życzliwość oraz pomoc, którą okazuje przyjaciołom, sąsiadom i znajomym.

W swoim pracowitym dniu znajduje czas na sportową aktywność, bowiem zimą maszeruje kilometrami po okolicach, od wiosny do późnej jesieni jeździ na rowerze i codziennie odwiedza swoją działkę, która wyróżnia się spośród innych zagospodarowaniem, ozdobnymi krzewami oraz kwiatami.

Przy tych wszystkich zaletach najbardziej cenię go za pisanie wierszy. Od lat śledzę jego rozwój i mam satysfakcję, że początkowo miałam udział w ich powstawaniu, ponieważ niektóre z nich poprawiałam, korygowałam błędy składniowe i pokazywałam, jak piszą inni. Antologia wierszy współczesnych Na schodach wierszy, którą mu poleciłam, stała się poetyckim elementarzem.

 

Stąpam po schodach wierszy

Powoli małymi kroczkami

Witam się bardzo przyjaźnie

Z wszystkimi jej autorami

 

/Po schodach/

 

Kiedy powstawały początkowe poetyckie próby Bolesława, nie sądziłam, że tak wiele wierszy napisze. Uwieńczeniem pierwszego etapu w poetyckim rozwoju Bolesława stała się wydana książka Krętą drogą (2013). Wkrótce powstały kolejne: Przyjaźń wierszem pisana (2015), W strofach moich serce pozostawiam (2017), Scenariusz znikąd (2019) oraz obecna Z matczynych rąk na syna pisanie (2023).

Kręta i niełatwa była droga jego życia z podkarpackiej wsi Jodłówka do górniczego Wałbrzycha. Tym bardziej cenię jego poetycką świadomość i potrzebę pisania...

 

Ewa Lamch

Informacje dodatkowe o Z matczynych rąk na syna pisanie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788367080903
Liczba stron: 204
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Z matczynych rąk na syna pisanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy