Z biografii Diego Baldassara

Ocena: 6 (1 głosów)
Swego czasu, pracujący wówczas dla paryskiej „Kultury” Gustaw Herling-Grudziński, popełnił literacki żart, któremu nadał formę szkicu powieści komicznej pt. „Z biografii Diego Baldassara”, gdzie opisuje przypadki twórcy współczesnego, wynalazcy oryginalnego prądu sztuki zwanego „merd-artem”. W wydaniu prekursora polegał on na tym, że Mistrz Diego robił do szklanych słoików barwne kupy, w surowiec (do przetrawienia) zaopatrując się na obfitych i kolorowych włoskich rynkach i straganach sąsiadującymi z bazylikami i zabytkami Campo di Fiori.

Tekst ów jest zaskakujący z dwu powodów. Po pierwsze jest poświęcony sztuce współczesnej i sposobom jej interpretacji, przy czym do obu zjawisk autor odnosi się co najmniej z dużym dystansem, po drugie właśnie to zupełnie niepolityczne opowiadanie stało się przyczyną wyraźnego sporu między Grudzińskim, a Jerzym Giedroyciem, który nie chciał go początkowo wydrukować w "Kulturze".

Informacje dodatkowe o Z biografii Diego Baldassara:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
Data wydania: 2000-08-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-227-1542-0
Liczba stron: 56

więcej

Kup książkę Z biografii Diego Baldassara

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Z biografii Diego Baldassara - opinie o książce

Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2016-10-23, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki w 2016, Mam,
,,Nędza sztuki współczesnej. Abstrakcyjne nic pomnożone przez abstrakcję nicości. Nie do wiary prawie jest ta absolutna, nieuleczalna już chyba atrofia wyobraźni, wrażliwości, inteligencji. Szarlataneria, błazeństwo, w najlepszym wypadku zręczne kuglarstwo techniczne, jak gdyby temat nie miał żadnego znaczenia" Osobliwa to publikacja, która wyszła spod pióra mistrza Herlinga-Grudzińskiego i na chwilę skłóciła go z legendarnym Giedroyciem, twórcą paryskiej ,,Kultury". Ów esej, stylizowany na starodawny apokryf, jest rodzajem żartu literackiego, w którym zakpił autor ze sztuki współczesnej. Zakpił bardzo dosadnie, opisuje bowiem przypadki Diego Baldassara, wyimaginowanego twórcy i wynalazcy oryginalnego prądu sztuki zwanego ,,merd-artem". Polegał on na tym, że Mistrz Diego robił do szklanych słoików barwne kupy, w surowiec (do przetrawienia) zaopatrując się na obfitych i kolorowych włoskich rynkach i straganach sąsiadującymi z bazylikami i zabytkami Campo di Fiori. Giedroyć początkowo nie chciał wydrukować tekstu, bynajmniej nie z uwagi na dosadność wizji przedstawionej w tej opowiastce, ale uważając, że niesprawiedliwym jest wrzucanie całej sztuki współczesnej do jednego gara. Ostatecznie tekst znalazł się w druku i dzisiaj można spierać się, czy Grudziński, który wszak kojarzony jest w ważkimi tematami, unikający błahostek, popełnił ten żart, by wyrazić swój gniew na hochsztaplerów podszywających się pod twórców, a nie mających w gruncie rzeczy nic do zaproponowania światu, czy po prostu miał ochotę podrażnić się w czytelnikiem. Wyborna to rzecz, intelektualna szpila w formie fraszki, której nie znać nie wypada każdemu miłośnikowi twórczości mistrza Herlinga.
Link do opinii
Inne książki autora
Dziennik pisany nocą tom 3
Gustaw Herling-Grudziński0
Okładka ksiązki - Dziennik pisany nocą tom 3

Wznowienie w trzech tomach (tom 1 : 1971-1981, tom 2: 1982-1992, tom 3: 1993-2000) dzieła życia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, unikatowego na skalę światową...

Wiek biblijny i śmierć
Gustaw Herling-Grudziński0
Okładka ksiązki - Wiek biblijny i śmierć

Pełne autobiograficznych aluzji, niedokończone, ostatnie opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, nad którym pracował do ostatnich chwil życia. Pod...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy