Yumi i Malarz Koszmarów

Samodzielna opowieść z uniwersum Cosmere, w której dwoje ludzi pochodzących z zupełnie różnych światów musi się porozumieć i współpracować, żeby ocalić swoje społeczności przed zagładą.
Yumi pochodzi z krainy ogrodów, medytacji i duchów, zaś Malarz żyje na świecie ciemności, techniki i koszmarów. Kiedy ich losy splatają się nagle w dziwny sposób, czy uda im się zapomnieć o różnicach i współpracować, by odkryć tajemnicę wiążącą się z ich sytuacją i uratować swoje wspólnoty?

Informacje dodatkowe o Yumi i Malarz Koszmarów:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2023-07-26
Tytuł oryginału: Yumi and the Nightmare Painter
Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Ilustracje:Aliya Chen

Tagi: fantastyka fantasy

Kup książkę Yumi i Malarz Koszmarów

Yumi i Malarz Koszmarów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2024-02-11,

Yumi pochodzi z krainy ogrodów, medytacji i duchów, natomiast Malarz żyje w świecie ciemności, techniki i koszmarów. Pewnego dnia ich losy nieoczekiwanie się splatają i dwójka głównych bohaterów staje przed wyzwaniami, które wymagają od nich odwagi i współpracy. Oboje muszą zapomnieć o różnicach, aby móc uratować swoje wspólnoty.

Na początku ciężko było mi wciągnąć się w fabułę, jednak po kilkudziesięciu stronach zakochałam się w tej powieści bez reszty. "Yumi i Malarz Koszmarów" to powieść, która okazała się historią o odwadze, poczuciu obowiązku i lojalności. Dodatkowo to również opowieść o przełamywaniu barier, wychodzeniu ze swojej strefy komfortu oraz szacunku do inności. Już od samego początku czuć, że autor inspirował się azjatycką kulturą - w tym przypadku japońską i koreańską.

Dla mnie powyższa książka ma niesamowity vibe mangi, z tą tylko różnicą, że to czysta i pięknie napisana proza. Jednak nie ukrywam, że wyklejki i ilustracje są niesamowitą wartością dodaną do tej książki. Dodatkowo jak zwykle autor zmusił mnie nad refleksją nad pewnymi tematami - np. dotyczącymi odwagi wyjścia poza swój krąg kulturowy. Moim zdaniem Sanderson pokazuje, że czasem przywiązanie do tradycji i społecznych konwenansów nie wychodzi nam na dobre; dlatego też czasem wychodząc poza nie to jedyna dobra rzecz, którą możemy zrobić dla siebie i innych. Poza tym ta powieść Sandersona ma jeden niezwykły i niesztampowy wątek. Otóż w tym świecie wykreowanym przez autora największymi bohaterami oraz osobami, które mają kontakt z duchami są artyści. To dzięki sztuce Malarz może walczyć z koszmarami, a Yumi może przywoływać duchy oraz rozmawiać z nimi. I to jest niezwykłe, bo do tej pory wojownikami byli ci, którzy umieli walczyć lub uczyli się walki w trakcie rozwoju fabuły. Natomiast jeżeli chodzi o rozmowy z wszelakimi duchami oraz rzeczami związanymi z duchowością zajmowali się starsi święci mężczyźni. A tu mamy dwójkę artystów, którzy są ważnymi osobami w swoich społecznościach.

Powyższą powieścią Sanderson kolejny raz udowodnił swój talent oraz wykazał się ogromną wyobraźnią. Dlatego tym bardziej cieszę się z tego, że jest bardzo płodnym autorem, bo jego książki do przeczytania nie skończą mi się zbyt szybko.

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2023-11-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Przeciwstawienie się koszmarowi to poniekąd przeciwstawienie się samemu sobie, czyż nie? Choć nie mamy pełnej kontroli nad tym, co dzieje się w świecie naszych snów, z całą pewnością kraina ta zbudowana jest przede wszystkim z tego co znajduje się w najmniej odkrytych przez nas zakamarków naszego umysłu lub w wersji bardziej romantycznej - duszy.

W swojej powieści Sanderson uderza w oba podejścia. Przeplata ze sobą nicie realizmu, rzeczowości i naukowości ze sztuką, emocjami i duchowością. Opowieść nabiera tempa z każdą kolejną stroną, uzupełniana pięknymi ilustracjami, wciągając czytelnika niby w ciekawy sen - nierzadko urywany, poszarpany i wieloznaczny. Dziwny, wynaturzony o powtarzających się elementach.

Książka ma dwa minusy. Za jeden odpowiada wydawnictwo MAG, w którego polskim wydaniu tej powieści znajdujemy masę literówek. Nie jest to wina autora, ale nierzadko boli i wybija z rytmu.

Druga związana jest już z samą historią. Powieść przekazuje ważne treści społeczno-filozoficzne, ale uderza nimi z taką brutalną otwartością, że w wielu momentach czułam się, jakbym miała do czynienia z książką edukacyjną. Bohaterowie zachowują się też niesamowicie infantylnie, co sprawiło, że po pierwszych kilkudziesięciu stronach rozważałam odłożenie powieści na dobre. Wiele zagadek jest budowanych przez kilka dobrych rozdziałów, by w kolejnych zostać nam podanych na tacy przez objaśniającego wszystkie wydarzenia narratora. Zakończenie mnie zawiodło, głównie dlatego, że to które zostaje zaprezentowane jako ,,pierwsze" bardzo mi się podobało.

Czy warto? Warto. Mimo wszystko jest to piękna opowieść z pogranicza jawy i snu, bardzo romantyczna i bardzo eteryczna. Przyjemnie się przez nią płynie i odkrywa kolejne meandry losów dwóch pokrewnych sobie dusz - oddanych pasji i obowiązkom, każda na swój sposób.

Droga Królów
Brandon Sanderson0
Okładka ksiązki - Droga Królów

Chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie od niepamiętnuch czasów. Skrytobójca, morderca...

Bezkres magii
Brandon Sanderson0
Okładka ksiązki - Bezkres magii

,,Tancerka Krawędzi", zupełnie nowa mikropowieść ze świata Archiwum Burzowego Światła jest ukoronowaniem Bezkresu magii, pierwszego zbioru opowiadań Brandona...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska