Od czasu swojego pojawienia się pod koniec lat 90. rozszerzalny język znaczników XML (ang. Extensible Markup Language) spowodował powstanie ogromnej liczby akronimów, standardów oraz reguł, które części społeczności internetowej każą się zastanawiać, czy rzeczywiście wszystko to jest potrzebne. Wszakże język HTML istnieje od lat i sprowokował powstanie zupełnie nowej ekonomii i kultury, więc pojawia się pytanie: po co zmieniać to, co dobre? Celem opracowania XML nie jest zastąpienie tego, co już istnieje w sieci WWW, lecz utworzenie solidniejszych i bardziej elastycznych podwalin. Jest to bezprecedensowe przedsięwzięcie konsorcjum organizacji i firm, którego celem jest utworzenie zrębów struktury informacyjnej XXI wieku, którą HTML może jedynie pośrednio wspierać.
Jeżeli Czytelnik jest w jakikolwiek sposób zaangażowany w zarządzanie informacjami lub rozwój sieci WWW, musi poznać XML. Celem niniejszej książki jest przedstawienie Czytelnikowi ogólnego obrazu standardu XML, który obecnie przyjmuje swoją ostateczną formę. Aby w jak największym stopniu skorzystać z tej książki, należy posiadać pewne doświadczenie w zakresie oznaczeń strukturalnych, takich jak HTML lub TEX oraz znać pojęcia dotyczące sieci WWW, takie jak łącza hipertekstowe oraz reprezentacja danych. Jednak aby móc zrozumieć pojęcia dotyczące XML, nie trzeba być programistą.
W niniejszej książce skoncentrujemy się na teorii i praktyce tworzenia dokumentów bez wnikania w zbytnie szczegóły dotyczące pisania aplikacji lub pozyskiwania narzędzi programistycznych. Omówienie zawiłości programowania w XML pozostawiamy innym książkom. Co więcej, gwałtowne zmiany zachodzące na rynku czynią niemal pewnym, że i tak nigdy nie udałoby się zachować zgodności z najnowszym oprogramowaniem XML. Mimo wszystko przedstawione tu informacje będą stanowić dla Czytelnika odpowiedni punkt wyjścia na drodze, którą będzie mógł kroczyć, korzystając z XML.
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2004-04-06
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 448
Chcę przeczytać,