Jacques podejrzewa, że nie jest przez nikogo lubiany. Nauczyciele ignorują go, kiedy zgłasza się do odpowiedzi, nikt nie wybiera go do drużyny i nawet jego własnym rodzicom trzeba przypominać, żeby zostawiali dla niego nakrycie przy stole! Na szczęście Fleur, siostra i wierna towarzyszka Jacques'a, zna jego myśli, jeszcze zanim przyjdą mu do głowy.
Pewnego dnia Jacques dokonuje przerażającego odkrycia: wcale nie jest bratem Fleur, tylko jej przyjacielem na niby! I tak oto rozpoczyna się zabawna i wzruszająca przygoda chłopca, który chce się dowiedzieć, kim naprawdę jest i co go czeka. Czy może zostać kimś prawdziwym, nawet jeśli z technicznego punktu widzenia nie istnieje?
Michelle Cuevas ukończyła Williams College oraz uzyskała magisterium z zakresu sztuk pięknych i kreatywnego pisania z University of Virginia, gdzie była też stypendystką. Obecnie jest pisarką i mieszka w hrabstwie Berkshire w stanie Massachusetts.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2017-02-08
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 208
Tytuł oryginału: Confessions of an imaginary friend
Nie jeden przekonał się, jak ważni w naszym życiu są przyjaciele. Nie krytykują w bolesny sposób, nie obrażają, zawsze mają dla nas swój czas. Co zrobić, gdy nikogo takiego nie spotkamy na swojej drodze? Większość dzieci nie ma z tym problemu, po prostu wymyślają go sobie. Taki przyjaciel ma zdecydowanie więcej zalet niż prawdziwy. Może przybrać kształt taki jaki sobie wymarzymy, może posiadać niezwykłe, bajkowe umiejętności. Jacques twierdzi, że każdy go ignoruje. Pani na lekcjach nie wybiera go do odpowiedzi, mimo, że jest tak dobrze przygotowany i zgłasza się, w stołówce nikt nie widzi go przy stoliku. Jeszcze gorzej jest przy wyborze składu drużyn, jako jedyny nie jest wybrany do żadnej, po prostu nikt go nie chciał! Na dodatek złośliwy Francois, dokucza mu w okropny sposób. Jacques wie, że jest z nim coś nie w porządku, ale co?? Pilnie uczy się, że swoją siostrą Fleur wspaniale się rozumieją ale dlaczego często tak nikt go nie zauważa? Muszę przyznać, że na początku miałam problem z tą opowieścią. Wydawało mi się, że autorka korzystała z bardzo prostych zdań, które z trudem łączą się w historię. Myślałam nawet , że może z tłumaczeniem jest coś nie tak. Planowałam nawet przerwać jej czytanie, na szczęście dałam jej jeszcze jedną szansę. I całe szczęście. Opowieść zaczęła żyć swoim życiem, z każdym rozdziałem coraz bardziej wciągała. Autorka stworzyła w niej fantastyczną galerię postaci- wymyślonych przyjaciół. Kowbojka jeżdżąca na rolkach, makabrycznie Śmierdząca Skarpeta czy też Puszek, w którym istnieje całe państwo ( wzorowane na animowanej bajce). Poruszyła ogromnie trudny temat związany z problemem samoakceptacji czy też ... otoczenia Dla wielu wtedy właśnie ogromnie pomocni stają się wymyśleni koledzy, przyjaciele czy rodzeństwo. Może to jednak stworzyć duży kłopot dla otoczenia, być zmartwieniem rodziców czy nawet dać pracę wielu psychologom. W związku z tym nasuwa się pytanie - czy dać szansę wyobraźni naszego dziecka i zaakceptować jego zmyślonego przyjaciela, czy też kazać mu tkwić w rzeczywistości, trudnej i nieprzychylnej? Czy w jakiś sposób tego typu wizualizacje mogą nam zaszkodzić?. Tak naprawdę nie jest to prosta sprawa. Jakkolwiek popatrzyć na nią. widzi się zalety jak i negatywne strony. Bardzo często jednak dorośli nie zdają sobie z tego sprawy, że dzieci dokładnie wiedzą, że uch wymyślony przyjaciel żyje tylko w ich wyobraźni. Powodując się troską o własne dziecko, często zapominamy o tym, że przysłowiowy Potwór z Szafy tak naprawdę czaić może się wszędzie " Rozprawienie się z nim w jakikolwiek sposób, na pewno będzie korzystnie wpływało na samopoczucie młodego człowieka. Jego lęki wydadzą się wtedy zdecydowanie mniejsze.
„Wyznania Zmyślonego przyjaciela" to ogromnie sympatyczna, lecz i wnikliwa lektura. Stworzony przez autorkę bajkowy świat wydaje się ogromnie realny, przez co dzieci świetnie odnajdują się w takiej rzeczywistości. Wymyślony przyjaciel ma pomóc dostrzec własne silne strony, zmotywować go działania i poprawiać samopoczucie. Lektura ta zdecydowanie zmusza do przemyśleń, wzrusza i bawi. Zdecydowanie polecam.
Opieka nad czarną dziurą to bardzo złożona sprawa. Jedenastoletnia Stella Rodriguez przekonuje się o tym na własnej skórze, kiedy pewnego dnia ten...
Czarodziejska i wzruszająca historia chłopca, który marzył o lataniu. Dziesięcioletni Nashville czuje, że nie należy do swojej rodziny, miasta...
Przeczytane:2017-05-08, Ocena: 3, Przeczytałam, Wyzwanie - fantastyka 2017, Wyzwanie 2017 - 52 książki,