Wyznania Konstancji Mozart

Ocena: 3 (1 głosów)
Smakowity owoc gigantycznej pracy archiwalnej Isabelle Duquesnoy - Wyznania - mają formę dziennika. Osiemnastoletnia Konstancja Weber, panienka z dobrego, choć niezbyt zamożnego domu z muzycznymi tradycjami, zaczyna go pisać zimą 1780 roku. Wtedy już zna Mozarta, zakochanego w jej starszej siostrze, która jednak mierzy wyżej i wychodzi za zamożniejszego i bardziej utytułowanego kawalera. Konstancja, która podkochuje się w Wolfgangu, wykorzystuje pierwszą nadarzającą się okazję, aby zastąpić wiarołomną siostrę. Młodzi zaczynają się spotykać, w końcu pożyczają pieniądze i pobierają się - niestety rodzina Mozarta nie akceptuje tej decyzji. Nadzieja, że może wreszcie teść i szwagierka ją zaakceptują, opisy sukcesów męża (Mozart widziany oczyma Konstancji to przede wszystkim geniusz, który nawet krzyki porodowe żony potrafi przerobić na muzykę), kolejne ciąże, wreszcie porażki i tarapaty finansowe małżonków przewijają się przez cały dziennik młodej pani Mozart.

Informacje dodatkowe o Wyznania Konstancji Mozart:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-7319-723-0
Liczba stron: 592

więcej

Kup książkę Wyznania Konstancji Mozart

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wyznania Konstancji Mozart - opinie o książce

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-05-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Poprzez swoje zapiski Konstancja jawi się jako bohaterka trochę romantyczna, religijna, ze zmiennymi nastrojami, czasami rozgoryczona, bo niedoceniana. Pochodziła z rodziny o muzycznych tradycjach, ale nie dana jej była kariera- to jej starsza siostra (notabene, która zawładnęła na początku sercem Mozarta) została sławną śpiewaczką i przynosi rodzinie Weber dochody. Konstancja, zaś w sekrecie darzy uczuciem kompozytora, który zamieszkuje w ich domu jako lokator. Z czasem zaczyna on dostrzegać, tą chorowitą i brzydką dziewczynę. Jednakże przez perfidne plotki, długo nie otrzymywali zgody na ślub, trzymali swój związek w sekrecie, aż w końcu pobrali się bez zgody ojca młodego Mozarta. Ale przez jego ojca i siostrę była traktowana chłodno, jakby nie była godna noszenia ich nazwiska. Poprzez bohaterkę poznajemy szczegóły dotyczące mody, zabobony medyczne tamtych lat oraz co najważniejsze postać Mozarta. Opisany jest jego wygląd zewnętrzny (ze sławnym uchem), geniusz- dla niego wszystko było muzyką. Wielki talent, z czasem nastąpił popyt na jego utwory. Lekkim urozmaiceniem były zamieszczone kodowane listy do i od jego ojca, a także między nim, a żoną. Ja niestety nie przepadam za formą epistolarną. Można jednak z nich wywnioskować, że małżonkowie darzyli się uczuciem, była między nimi zażyłość, ponieważ Mozart dzielił się z bohaterką troskami artysty. Ona wiedziała, jak sprawić, by mąż był przy niej, mogła robić karierę, ale wolała pozycję żony. Najbardziej irytowały mnie, a jednocześnie odpychały dosłowne i dokładne opisy dolegliwości, które nękały bohaterkę. Wprawdzie taki wręcz naturalistyczny styl był zgodny z duchem epoki, ale stanowczo nie przypadł mi do gustu. Mimo ciekawej postaci Mozarta, jakoś nie czuję się usatysfakcjonowana lekturą. Przez większość czasu nużąca fabuła, sprawiła, że powieści nie określę jako fascynującej. Czegoś tutaj brakuje: magii, większych emocji, przez się trochę się męczyłam czytając tę książkę. Wprawdzie są dramaty zwykłych ludzi- np. Mozartowie tracą kolejne dzieci oprócz dwóch synów, mają kłopoty finansowe, liczne przeprowadzki, ale narracja ze strony Konstancji chyba odbiera temu tego ,,coś" co powinna mieć lektura, by przyciągała czytelnika. Bardziej brzmi to jak narzekania, złośliwości i lamenty. ,,Wyznania Konstancji Mozart" to propozycja dla sympatyków historycznych powieści biograficznych, którzy potrafią docenić pracę archiwalną autorów- tutaj znajdą obszerne przypisu z tyłu książki. Jest także druga część opisująca losy bohaterki, po śmierci Mozarta, ja jednakże po nią osobiście nie sięgnę.
Link do opinii
Inne książki autora
Wyznania konstancji mozart t.2
Isabelle Duquesnoy0
Okładka ksiązki - Wyznania konstancji mozart t.2

Jest rok1791, Mozart nie żyje. Ledwie dwudziestodziewięcioletnia Konstancja całkowicie załamana po śmierci męża, pozbawiona środków do życia wie, że musi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy