Wywiady korsarskie o polityce i życiu. 1955-1975

Ocena: 0 (0 głosów)

Czołowy intelektualista XX wieku o barbarzyństwie społeczeństwa konsumpcyjnego. Cykl rozmów z Pier Paolo Pasolinim z lat 1955-1975 przybliżających światopogląd tego wybitnego twórcy: reżysera, pisarza i poety. Wywiady obrazują szeroką sferę zainteresowań Pasoliniego obejmującą zagadnienia kultury, sztuki, polityki, historii, religii. Czytelnik znajdzie wiele do dziś aktualnych wątków, m.in. rozważania oroli artysty i sztuki w społeczeństwie, destrukcyjnej roli kapitalizmu, znaczeniu religii we współczesnym świecie, zanikaniu tradycyjnych wartości i postępującej unifikacji społeczeństw, wolności jednostki i zagrożeniach dla praw człowieka.

***

,,Sprawiedliwszy, lepszy jest świat represyjny niż świat tolerancyjny, bo w represji przeżywa się wielkie tragedie, rodzi się świętość i heroizm. W tolerancji definiuje się różnorodność, analizuje i izoluje anomalie, tworzy getta. Wolałbym być niesprawiedliwie potępiony niż tolerowany".

***

,,Faszyzm skończył się, ponieważ opierał się na Bogu, rodzinie, ojczyźnie, armii -- na wszystkich tych rzeczach, które teraz nie mają żadnego znaczenia. (...) Uważam konsumpcjonizm za gorszy faszyzm niż faszyzm klasyczny, ponieważ faszyzm klerykalny nie przekształcił Włochów, nie wszedł w nich. Był to system totalitarny, ale nie totalny. Mogę podać tylko jeden przykład: faszyzm przez całe dwadzieścia lat sprawowania władzy próbował zniszczyć dialekty. Nie udało się. Natomiast władza konsumpcyjna, która twierdzi, że chce zachować dialekty, niszczy je".

***

,,Pasolini z pasją reaguje na miasto, kulturę, ludzi i kraj. Jego głos jest inny -- bezpośredni, osadzony w błyskotliwej i całkowicie indywidualnej perspektywie, liryczny, nigdy ślepo romantyczny".

- Martin Scorsese, reżyser

Pasolini jest niewątpliwie najważniejszą postacią, jaka zaistniała we włoskiej sztuce i literaturze po drugiej wojnie światowej...

- Susan Sontag

,,Pasolini jest największym włoskim poetą XX wieku".

- Alberto Moravia, pisarz

,,Pasolini żył niebezpiecznie pod każdym względem. Pełen pasji i sprzeczności".

- Paul Bailey, pisarz

,,Pasolini był artystą i myślicielem, który nie starał się rozwiązywać swoich sprzeczności, ale raczej w pełni je ucieleśniać".

- Dennis Lim, ,,The New York Times"

,,(Pasolini był) błyskotliwym intelektualistą, reżyserem i homoseksualistą, którego wizja polityczna, oparta na osobliwym splocie Erosa, katolicyzmu i marksizmu, przewidziała współczesność i rozkwit światowego konsumpcjonizmu".

- Ed Vulliamy, ,,The Guardian"

,,Sprzeciwiał się samozadowoleniu nieodłącznie związanemu z ustalonym porządkiem społecznym, korupcją instytucji kościoła i państwa. Jeśli można powiedzieć, że Pasolini opowiadał się za czymkolwiek, to byli to prości chłopi i mieszkańcy miejskich slumsów".

- Nathaniel Rich, ,,The New York Review of Books"

,,Oskarżony o bluźnierstwo, głęboko oddany franciszkańskiemu katolicyzmowi, gramsciański komunista definitywnie wyrzucony z partii, zdeklarowany homoseksualista oddany dobrowolnej wolności seksualnej wszystkich, orędownik lokalności w skali globalnej, neorealista wyobraźni i radykalnie nowatorski poeta".

- Susan Stewart, ,,The Nation"

Informacje dodatkowe o Wywiady korsarskie o polityce i życiu. 1955-1975:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-06-01
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788367503013
Liczba stron: 498
Tytuł oryginału: Interviste corsare sulla politica e sulla vita (19551975)

więcej

Kup książkę Wywiady korsarskie o polityce i życiu. 1955-1975

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy