Wyspa dreszczowców

Ocena: 6 (2 głosów)
Seryjna morderczyni i święta w jednej osobie, zagubiona modelka z prowincji, sfrustrowany absolwent politologii, lubieżny doktorant z toruńskiej uczelni ojca dyrektora i zakochany bez pamięci masochista. Dla historii opowiadanych przez te postaci wspólny mianownik stanowi tytułowa wyspa - Ziemia Obiecana Polaków z początku XXI wieku. Często jednak bardziej wymarzona niż przyrzeczona, a przecież nie wszystkie nadzieje się spełniają. W każdym razie nie zawsze tak, jakbyśmy sobie tego życzyli... Piotr Surmaczyński proponuje nam inteligentne opowiadania, pełne niebanalnych i przewrotnych aż do perwersji pomysłów fabularnych. Przy okazji portretuje w przenikliwy sposób pokolenie współczesnej emigracji zarobkowej.

Informacje dodatkowe o Wyspa dreszczowców:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2014-05-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7942-183-1
Liczba stron: 196

więcej

Kup książkę Wyspa dreszczowców

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wyspa dreszczowców - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-07-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Właśnie skończyłam czytać zbiór pięciu opowiadań zatytułowanych "Wyspa dreszczowców" autorstwa Piotra Surmaczyńskiego. Tytuł mnie zaintrygował od pierwszego wejrzenia - spodziewałam się... oczekiwałam głębokich doznań, wszechogarniającego strachu, przechodzących po całym ciele zimnych dreszczy. Jednak czy lektura sprostała moim wymaganiom?... Sami się przekonajcie czytając moją poniższą opinię...

Morderczyni, karierowiczka, przedstawiciel inteligencji, bogobojny prawiczek, sadomasochista i fetyszysta w jednej osobie. Pewnie zastanawiacie się co ich może łączyć... Otóż wszyscy wylądowali na "Wyspie dreszczowców" - czyli w Wielkiej Brytanii, kraju marzeń wielu z nas. Jednak czy odnaleźli to czego szukali?...

Autor ukazał tu ciekawy obraz Londynu. Widziałam dzielnice biedy i luksusowych apartamentowców. Poznałam również codzienne życie polskich emigrantów, którzy wcale nie wiodą tak wspaniałego żywota jak sądzimy. "Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej" - te słowa najczęściej przychodziły mi na myśl podczas lektury.

Pisarz przedstawił miłość, uczucia z męskiego punku widzenia. Pewnie dlatego opowiadania przesiąknięte są seksem, który pojawia się w życiu każdego z bohaterów. Jednych uzależnia, innych uszczęśliwia, niektórych z nich upodla. Autor używa języka pozbawionego wulgaryzmów do opisu miłości, erotyki. To zaliczyłam jako wielki plus tej pozycji.

I jeszcze kilka słów na temat bohaterów. Uważam, że Piotr Surmaczyński stworzył bardzo autentyczne postacie. Czytając opowiadania miałam nieodparte wrażenie, że oparł swe historie na urywkach z życia znanych mu osób. Jeśli jednak wszystkie zdarzenia to fikcja - to chylę czoła przed autorem. Za umiejętność nakreślenia osobowości swych postaci należą mu się brawa.

W każdym z opowiadań pisarz użył narracji pierwszoosobowej. Dzięki temu, że bohaterowie poszczególnych historii są zróżnicowani pod względem pochodzenia, wieku, wykształcenia, płci - autor mógł wykazać się umiejętnością idealnego dostosowania języka dopasowanego do każdego z nich. 

Opowiadania wciągają, wzruszają, przerażają i co najważniejsze bardzo zaskakują. Mówiąc krótko - różnorodność, nieszablonowość, niecodzienność. Czyta się bardzo szybko i płynnie. Ciekawa pozycja. Polecam.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy