Jesteśmy ssakami, a ssaki są istotami społecznymi. Nasze mózgi zostały zaprogramowane w taki sposób, aby nie tylko polować i gromadzić pożywienie, lecz także dominować, również społecznie. Często odbywa się to za pomocą oszukiwania innych lub… siebie. Jednakże, choć jesteśmy skupionymi na sobie intrygantami, korzyść przynosi nam to, że udajemy, iż tak nie jest. Im mniej wiemy o naszych ukrytych motywach, tym lepiej, i dlatego nie lubimy rozmawiać czy nawet myśleć o tym, jak bardzo jesteśmy samolubni. To jest właśnie zjawisko „słonia w głowie”. A ponieważ jest ono dla nas nieprzyjemne, robimy z niego temat tabu, zamiast zastanowić się nad naszą naturą i zdać sobie sprawę z przyczyn naszego zachowania.

Celem tej książki jest skonfrontowanie tych ukrytych motywów, namierzenie ciemnych, niezbadanych zakątków naszej psychiki i rzucenie na nie światła. Kiedy już to się stanie, będziemy mogli popracować nad lepszym zrozumieniem samych siebie: Dlaczego się śmiejemy? Dlaczego chwalimy się podróżami? Dlaczego wolimy mówić, niż słuchać?

Informacje dodatkowe o Wyrzuć z głowy słonia. Ukryte motywy, które nami kierują, są jak słoń, który wszystko zasłania. Sprawdź, jak je rozpoznać.:

Wydawnictwo: Bez Fikcji
Data wydania: 2020-04-22
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-817-8282-1
Język oryginału: Angielski

Tagi: wyrzuć z głowy słonia Robin Hanson Kevin Simler motywy Mózg literatura rumuńska polityka edukacja ukryte motywy zachowanie

Kup książkę Wyrzuć z głowy słonia. Ukryte motywy, które nami kierują, są jak słoń, który wszystko zasłania. Sprawdź, jak je rozpoznać.

Wyrzuć z głowy słonia. Ukryte motywy, które nami kierują, są jak słoń, który wszystko zasłania. Sprawdź, jak je rozpoznać. - opinie o książce

To mój pierwszy poradnik, od którego zaczęłam 2021 rok. Czy przeczytałam w nim coś ciekawego? Już wam piszę.

Zacznijmy od początku. Autorzy twierdzą, że każdy z nas ma słonia w głowie, który przysłania niektóre rzeczy. To z tego powodu często jesteśmy egoistami i zależy nam na opinii innych. Autorzy tłumaczą też, dlaczego w niektórych sytuacjach postępujemy w ten, a nie inny sposób.

Muszę stwierdzić, że niektóre przykłady były naprawdę bardzo interesujące. Było bardzo dużo porównań do zwierząt, co niekoniecznie mnie interesowało.

Na pewno nie jest to lekka książka. Jak autorzy sami piszą jest to coś w formie pracy naukowej, więc znajdziemy tu dużo słownictwa akademickiego, naukowego, dużo badań i statystyk.

Ważniejsze rzeczy były zaznaczone w ramkach. I tu trochę się denerwowałam. W tekście jest nawiązanie do ramki nr X ,a ta znajduje się dwie strony dalej 🤔. Kolejną rzeczą, która mnie drażniła jest to, że wyodrębniony tekst nie pojawiał się po zakończeniu akapitu bądź kropce kończącej zdanie, tylko w samym jego środku. 🤦‍♀️ Nie wiem, czyj to błąd: autorów czy wydawcy. Na pewno nie wygląda to estetycznie, a także nie czyta się tego dobrze.

Kolejna rzecz, która rzuciła mi się w oczy to to, że niektóre przypisy były długie. Jeden był tak długi, że został zapisany na dwóch stronach.

Moim zdaniem książka w pewnych momentach jest naprawdę interesująca. Jednak nie uważam, że jest to wiedza niezbędna do życia 🙈. Pomijam fakt, że tej książki nie czyta się szybko. Ja założyłam, że dziennie przeczytam dwa rozdziały, czyli około 50-60 stron i wierzcie mi, czasami było mi naprawdę ciężko dobrnąć do końca 🤦‍♀️. To typowo naukowa książka. Tak więc, jeśli interesują Was takie tematy, to jak najbardziej możecie spróbować. Jednak nie gwarantuję, że Wam się spodoba 🙈.

"Wszyscy oszukują".

Według autorów tej książki, tytułowy słoń siedzi w głowie każdego z nas. U jednych zadomowił się bardziej, u innych nieco mniej, ale to gość, z którego istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Jest nim ukryty motyw naszych działań wynikający z egoistycznej natury człowieka. Niewątpliwie więc warto zagłębić się w ten temat, gdyż dotyka ona każdego z nas. Ostrzegam jednak, lekturę tej publikacji należy sobie dozować w odpowiednich dawkach.

Kevin Simler to absolwent Uniwersytetu Berkeley na wydziale filozofii i informatyki, posiadający doktorat z lingwistyki komputerowej. Wierzy w praktyczny racjonalizm, przez siedem lat pracował jako inżynier i projektant produktu. Robin Hanson to profesor nadzwyczajny ekonomii na Uniwersytecie George'a Masona. Posiada także doktorat z nauk społecznych na California Institute of Technology oraz tytuł magistra fizyki i filozofii na University of Chicago. Jest pionierem rynków prognoz.

"Wyrzuć z głowy słonia" to publikacja ukazująca to, co ukrywa przed nami nasz mózg. Książka została podzielona przez autorów na dwie części. Pierwsza próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ukrywamy nasze motywy, natomiast druga ukazuje ukryte motywy w życiu codziennym.

Publikacja o charakterze popularnonaukowym, jaką niewątpliwie jest książka Simlera i Hansona porusza bardzo intrygujący temat i choćby z tego powodu warto zagłębić się w jej treść. Otóż autorzy dowodzą, że każdy z nas oszukuje siebie po to, by oszukać innych. Dalsze twierdzenia, jakie pojawiają się na łamach tej książki mogą nieco zmienić postrzeganie naszego zachowania, a na pewno skłonić do szerszej analizy ludzkiej podświadomości. Warto bowiem wiedzieć, że bardzo często naszymi decyzjami kierują ukryte motywy, będące tytułowymi słoniami. Dla niektórych ta teza może okazać się nawet mocno kontrowersyjna.

Jak bowiem nie poczuć zdziwienia i konsternacji, czytając o teorii "ciepłego blasku", która mówi o tym, że dobroczynność to nic innego niż reklama i sposób na pokazanie się. Przecież to wywraca do góry nogami nasz sposób myślenia o pomaganiu innym wynikającym z wyłącznie altruistycznych pobudek. Co więcej, autorzy wyprowadzają czytelnika z równowagi wysuwając tezę, że najbardziej oszukujemy się w przypadku wiary i kultu. Nie sposób również nie zgodzić się z niektórymi, ukrytymi motywami w przypadku polityki i medycyny, gdyż naukowcy udowadniają ich istnienie licznymi badaniami.

Muszę przyznać, że pomimo bardzo ciekawej tematyki jaką porusza ta publikacja, czytało mi się tę książkę dość długo z licznymi przerwami ze względu na obszerność materiału, jaki przedstawiają Kevin Simler i Robin Hanson. W jej treści znajduje się bowiem sporo przykładów, odniesień do badań naukowych oraz ramek, które nieco wybijają z rytmu czytania. Poza tym, wielokrotnie konfrontowałam twierdzenia autorów z własnymi przekonaniami i taka analiza bywała często nad wyraz bolesna.

"Wyrzuć z głowy słonia" to książka, która zaciekawi entuzjastów zgłębiania motywów ludzkiego zachowania i pracy mózgu. Część czytelników na pewno zaniepokoi fakt, że niektóre nasze decyzje są wynikową tego, że oceniają nas inni. Jeśli więc chcecie zrozumieć samych siebie, warto zajrzeć do tej publikacji.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;