Wyluzuj, kobieto!

Nie sztuką jest zatrzymać upływ czasu. Sztuką jest wyluzować w każdym wieku.

Katarzyna Grochola, dorastające dzieci i nadopiekuńcze matki. Uzdrawiająca opowieść o dystansie, którego wszyscy potrzebujemy nabrać. Pora dać sobie odetchnąć!

W życiu matki nadchodzi taka chwila, gdy musi zmierzyć się z największym przeciwnikiem - utratą kontroli. U Wiki ta utrata przybrała postać Agaty - narzeczonej syna, Piotrusia. Przecież to matka jest najważniejsza, to ona najlepiej o wszystko zadba. Wyluzować? Nigdy w życiu!

Czy chodzi o wieczne ogarnianie nieogarniętego życia rodzinnego? Czy może pępowinę, która oplata wszystkich dookoła? Czy o - narzucane nierzadko przez samą siebie - konwenanse i ograniczenia?

Mistrzyni polskiej literatury obyczajowej mówi: czas dojrzeć, spuścić z łańcucha i się śmiać. Ile jest w Tobie z Wiki, ile z Grocholi, ile z matki Polki? Przestań gryźć się w język i usłysz: wyluzuj!

Informacje dodatkowe o Wyluzuj, kobieto!:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2024-07-03

Tagi: Proza lifestyle'owa romans Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Wyluzuj, kobieto!

Wyluzuj, kobieto! - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2024-08-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Katarzyna Grochola w swojej najnowszej  powieści "Wyluzuj, kobieto!" zabiera czytelnika w emocjonującą podróż przez życie współczesnej kobiety. Historia Wiki, matki dorosłego syna, która musi zmierzyć się z nadchodzącymi zmianami w rodzinie, to przede wszystkim opowieść o macierzyństwie, miłości, przyjaźni i konieczności odpuszczenia.

Co mnie  najbardziej urzekło w tej książce? Przede wszystkim humor. Grochola, jak zwykle, nie zawodzi. Jej charakterystyczny, lekki styl i cięte riposty bohaterów gwarantują czytelnikowi wiele chwil dobrej zabawy. Książka jest pełna zabawnych sytuacji i dialogów, które wywołują uśmiech na twarzy.

Poza tym życiowość, bo utorka porusza w swojej powieści wiele uniwersalnych tematów, z którymi zmaga się większość kobiet. Problemy z dorastającymi dziećmi, relacje z partnerem, presja społeczna – to wszystko sprawia, że czytelnik łatwo się identyfikuje z bohaterką.

Pomimo lekkiego i zabawnego tonu, "Wyluzuj, kobieto!" to także książka, która skłania do refleksji. Grochola zachęca czytelniczki do zastanowienia się nad własnym życiem, priorytetami i relacjami z bliskimi.

Tytułowe "Wyluzuj, kobieto!" to nie tylko wezwanie do bohaterki, ale także do czytelniczek. Autorka pokazuje, że warto spojrzeć na swoje wybory z innej perspektywy, bo dystansu łatwiej nabrać, spoglądając wstecz na własne życie i nie brać wszystkiego tak poważnie.

"Wyluzuj, kobieto!" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanek twórczości Katarzyny Grocholi. Będzie też doskonałą propozycją dla osób, które szukają lekkiej i przyjemnej lektury na wieczór. Książka przypadnie do gustu kobietom w różnym wieku, które chcą się pośmiać, wzruszyć i zastanowić nad swoim życiem

"Wyluzuj, kobieto!" to powieść, która pozostawia po sobie miłe wrażenie. To książka o tym, że życie to ciągła zmiana i że warto nauczyć się odpuszczać i cieszyć się chwilą. Grochola stworzyła poruszającą i pełną humoru historię, która na długo pozostanie w pamięci czytelników.

Jeśli szukasz książki, która Cię rozbawi, wzruszy i skłoni do refleksji, to "Wyluzuj, kobieto!" jest właśnie dla Ciebie.

Musi być do wyboru,
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.
Młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda.
Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem,
własne pieniądze na podróż daleką i długą,
tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej.
Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha, albo się uparła.
Na dobre, na niedobre i na litość boską.

Wisława Szymborska ,,Portret kobiecy"

Ten wiersz doskonale pasuje mi do książki Katarzyny Grocholi ,,Wyluzuj, kobieto!". To moje pierwsze spotkanie z piórem autorki, ale jakże udane!

Wika jest baardzo przewrażliwiona na punkcie swojego syna Piotra, który to stara się ułożyć sobie życie ze swoją partnerką. Ba on chce się jej oświadczyć! Co to będzie, co to będzie? Ale jak to tak, zostawi matkę? Pójdzie do innej kobiety? Agata na pewno nie jest odpowiednia, przecie, tak krótko się znają. Z mężem mam zostać? Skaranie boskie.

Bohaterka analizuje swoje życie, analizuje swojego męża Pawła i robi swego rodzaju rachunek sumienia. Jednak słuchając jej losów ubaw miałam nieziemski. Autorka opisała życie codzienne w taki sposób, że nie sposób nie pokiwać głową na potwierdzenie. Relacje z mężem, czy koleżankami uświadamiają, że faktycznie kobiety mogłyby czasami wyluzować i to sama bohaterka próbuje sobie wpoić, ale wiadomo lekko nie jest.

Opis gubiących się zawsze skarpetek i samoopróżniającej zmywarki, złoto.

A bo to uparte istoty te kobiety. Często niezdecydowane, ale w środku i tak wiedzą czego chcą. Co nie oznacza, że Panowie zdecydowaniem grzeszą ?

Jesteś wyluzowana droga kobieto? ?

Serce na temblaku
Katarzyna Grochola0
Okładka ksiązki - Serce na temblaku

Judyta nie marzy już o rycerzu na białym koniu. Przeżywa cudowne chwile u boku mężczyzny. Kocha, a zarazem wciąż broni swej niezależności. Jest bardzo...

Kryształowy anioł
Katarzyna Grochola0
Okładka ksiązki - Kryształowy anioł

Judyta, obwołana najbardziej wpływową bohaterką literacką wolnej Polski, ma godną następczynię. Na niemal sześciuset stronach nowej, znakomitej powieści...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski