Wyjście

Nic nowego, że człowiek człowieka zawraca w piach

W świecie alternatywnym obok siebie żyją ludzie i neandertalczycy. Ci ostatni są traktowani jako podgatunek, szykanowani i dyskryminowani. Bianka jest neandertalką, która pragnie zacząć nowe życie. Sytuację komplikuje jednak fakt, że jako prostytutka zachodzi w zakazaną ciążę z człowiekiem.

„Wyjście” to powieść o nadziei, walce i sztuce przetrwania w okrutnym i bezwzględnym świecie ludzi.

Informacje dodatkowe o Wyjście:

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2022-06-21
ISBN: 9788367204040

Kup książkę Wyjście

Wyjście - opinie o książce

"Wyjście" to niesamowicie wstrząsająca alternatywna wizja rzeczywistości. Wkroczymy tu do świata, w którym przetrwali neandertalczycy, żyją obok homo sapiens. Niestety, ludzkość jest okrutna, traktuje neandertalczyków gorzej niż zwierzęta. Są oni traktowani jak niewolnicy, a pragną tylko wolności i walczą o własną godność.

Nakreślona wizja tego jak ludzie potrafią być okrutni dla odmieńców jest smutna.
Przerażająca, tym bardziej, że znamy historię, zdajemy sobie sprawę z tego do czego prowadzi segregacja rasowa, i jak sami wiemy to wciąż się dzieje.

Co tu znajdziemy? Specjalne ośrodki dla mieszańców, wydzielone strefy i miejsca "tylko dla ludzi", społeczna alienacja odmieńców. Szara, zgniła egzystencja istot, które też zasługują na godne życie. Razem z nimi czujemy bezsilność, ból, poczucie odrzucenia i brak perspektyw na lepszą przyszłość. Wyzwala w nas krzyk sprzeciwu na niesprawiedliwość społeczną. Tylko gatunek ludzki potrafi tak mocno nienawidzić i uprzykrzać innym życie przez własne uprzedzenia.

Autor ma lekkie pióro, już trzy pierwsze strony sprawiły, że przepadłam w tej książce. Tak mocno trzyma w napięciu i wzbudza ogrom emocji. Nie da się tej historii zamknąć w jednym gatunku, mamy tu elementy polityki czy wątki obyczajowe. Odsłania gorzkie prawdy dotyczące ludzkiej natury. Skłania do refleksji, czym jest człowieczeństwo, kiedy zaczyna się zezwierzęcenie? Kto tu tak naprawdę jest zwierzęciem?

To przejmująca historia o odwadze istot uciśnionych i nadziei, która nie umiera nigdy. Mocny debiut, który warto przeczytać! Gorąco polecam!

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz