Wybrany

Norman Zweck, wzięty prawnik, syn szanowanego londyńskiego rabina, popada w uzależnienie od zawierających amfetaminę leków. Jego przymusowy wyjazd do szpitala psychiatrycznego stanowi dotkliwy cios dla ojca, nie będącego w stanie pogodzić się z hańbą i upadkiem syna. Wstrząs zmusza bliskich Normana do zdjęcia masek noszonych od lat i odniesienia się do najboleśniejszych, skrzętnie ukrywanych tajemnic rodziny. Tymczasem Norman odkrywa, że zakład psychiatryczny – zamknięty świat, w którym pogrążeni w apatii mężczyźni żyją jak znudzone dzieci, odwiedzane co tydzień przez przerażonych rodziców – to miejsce całkiem sympatyczne, biorąc pod uwagę, że przedsiębiorczy kolega z oddziału za odpowiednią opłatą zaspokaja zapotrzebowanie pacjentów na środki, od których są uzależnieni. Bernice Rubens, walijska pisarka żydowskiego pochodzenia, kreśli tragikomiczną historię rodziny Zwecków z niezwykle subtelnym poczuciem humoru oraz głębokim współczuciem dla swoich bohaterów. Powieść o niewygodnych tajemnicach, niespełnionych oczekiwaniach opresyjnego otoczenia oraz niezdolności do komunikacji w obrębie najbliższej rodziny czyta się z delikatnym uśmiechem na twarzy – nawet, jeśli w czasie lektury odnosimy wrażenie, że sami skądś to znamy. Za powieść "Wybrany" autorka otrzymała Nagrodę Bookera.

Informacje dodatkowe o Wybrany:

Wydawnictwo: Wiatr od morza
Data wydania: 2013-11-22

Kup książkę Wybrany

Wybrany - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 3, Przeczytałam, 2014,
Trochę powyżej przeciętnej. Z początku czytelnikowi wydaje się, że będzie mieć do czynienia z historią narkomana, jednak z każdą kolejną stroną okazuje się, że nie tylko Norman Zweck jest tam postacią godną uwagi. Owszem, genialny prawnik uzależniony od tabletek na bazie amfetaminy wzbudza zainteresowanie - jak każdy "zaburzony" - jednak szybko odkrywamy, że "zaburzona" jest także cała jego rodzina - rodzina nie dość, że zaburzona, to jeszcze zaburzająca, czemu wyraz autorka dała również w cytacie otwierającym książkę ("[...] o ile [...] pacjenci doznali zaburzeń, to nader często właśnie ich rodziny okazywały się zaburzające" R.D. Laing "Polityka doświadczenia"). U Normana narastające problemy znalazły ujście w białych tabletkach, u Belli skryły się w symbolicznych białych, dziecięcych skarpetkach, a u najmłodszej siostry były powodem nieszczęśliwego małżeństwa. Wszystkie te skomplikowane relacje poznajemy stopniowo, a pełne, prawdziwe wersje autorka odkrywa przed nami dopiero pod koniec książki - i to jest jedna z tych rzeczy, które trzymają w napięciu i swym rozwiązaniem zaskakują czytelnika. W dodatku czytając różne wersje przeszłych zdarzeń (w zależności z czyich ust wychodzą), widzimy jak silne mechanizmy obronne rządzą poszczególnymi członkami rodziny i zastanawiamy się czy w takim razie jakiekolwiek ozdrowienie jest możliwe, skoro nawet przed samym sobą bohater nie jest w stanie przyznać się jaka była i jest prawda. Jaka była rzeczywista przyczyna tego, że Esther zgoliła głowę, mimo że wyszła za mąż za Nie-Żyda? Poruszające studium mocno kochającej się, a jednak w pewnym sensie patologicznej rodziny... Dużo do myślenia daje również postawa despotycznej matki. Ocena jednak tylko 3, ponieważ, według mnie, temat jest potraktowany trochę nazbyt powierzchownie, opisy poszczególnych wątków sprawiają wrażenie, jakby były streszczeniem, a nie pełnoprawną fabułą i, mimo wszystko, mało tu "odkrywczości" - czegoś, co by mną wstrząsnęło i zapadło na dłużej w pamięć.
Avatar użytkownika - JustynaW
JustynaW
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, www.owcazksiazka.pl,
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski