Mówiąc ,,pisarz", myślę o pisaniu prozy - zanotował w dzienniku Tadeusz Różewicz. Niniejsza książka przedstawia najciekawszą i najbardziej reprezentatywną część dorobku prozatorskiego autora Wycieczki do muzeum. Niektórzy krytycy i badacze uznawali opowiadania i szkice Różewicza za twórczość drugorzędną, jednak wielu innych doceniło jej różnorodność, dynamizm i refleksyjność. Dzieła takie jak powieść Śmierć w starych dekoracjach czy zbiór esejów, notatek warsztatowych i wspomnień zatytułowanych Przygotowanie do wieczoru autorskiego ugruntowały pozycję Różewicza w literaturze polskiej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych jako wybitnego prozaika.
Wybór prozy zawiera dzieła dobrze znane, ale i te nieco dziś zapomniane, lecz równie ważne w twórczości i biografii pisarza. Tom przypomina utwory partyzanckie i humorystyczne, dokumentuje reporterski okres pracy literackiej Różewicza, a także naprowadza na trop nienapisanej powieści Sobowtór. To właśnie w prozie autora Niepokoju ukryte są odpowiedzi na pytania: dlaczego Różewicz nie został pisarzem katolickim ani ,,żołnierzem wyklętym"?; kiedy i dokąd, mimo niechęci do podróżowania, kilkadziesiąt razy wyjeżdżał za granicę?; co czytał w gazetach i oglądał w muzeach, galeriach, kinach?; co sądził o kulturze masowej, kapitalizmie konsumpcyjnym i skażeniu naturalnego środowiska?; dlaczego spoczął na luterańskim cmentarzu w Sudetach?
Nowele, opowiadania i eseje Tadeusza Różewicza są znakomitą literaturą, ale również autentyczną, przejmującą i wielowątkową ,,biografią" polskiej nowoczesności oraz kultury XX i początku XXI wieku.
Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: 2021-01-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 500
Nowy tom wierszy składa się z dwóch części: Szara strefa i Appendix. Część I zawiera utwory publikowane w ostatnich dwóch latach ( m.in. w "Odrze", "Śląsku"...
Polsko-niemiecka edycja wyboru wierszy Tadeusza Różewicza z rysunkami Eugeniusza Geta-Stankiewicza oraz przekładami wybitnych tłumaczy. W tomie znalazły...
Chcę przeczytać,