Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Vanessa O'Brien, amerykańsko-brytyjska podróżniczka, w poruszających wspomnieniach zabiera czytelników na szczyty najwyższych gór ziemi.

KRYZYS FINANSOWY W 2008 ROKU wywrócił jej życie do góry nogami. Po wielu latach wspinania się po korporacyjnej drabinie sukcesu musiała znaleźć nowy cel. Wybór był nieoczywisty: postanowiła zdobyć Mount Everest.

Na najwyższym szczycie świata stanęła po dwóch latach morderczych treningów i solidnej lekcji pokory podczas pierwszego pobytu na jego zboczach. Ale na tym nie poprzestała.

Vanessa przetrwała w bezwzględnym świecie wspinaczki wysokogórskiej i odnosiła coraz większe sukcesy. W końcu zmierzyła się z największym wyzwaniem: K2, ,,górą gór", na której życie traci co czwarty śmiałek. Doświadczona trudnym dzieciństwem i ciężką pracą od najmłodszych lat, zmuszona do samodzielności po rozpadzie rodziny, nie poddała się legendarnemu szczytowi.

Wspinaczka zmieniła samą Vanessę - z pragnącej wyzwań poszukiwaczki przygód stała się uważną obserwatorką zmieniającego się świata. Odkryła nowe powołanie: dzielić się wiedzą i pasją z innymi. Szczera opowieść o drodze, jaką przeszła od przedmieść Detroit do strefy śmierci na Evereście i K2, mówi o wytrwałości, dążeniu do celu i odwadze, która pozwala pokonać każdą przeszkodę.

,,Wspaniała, szczera, niebanalna książka, przepełniona duchem prawdziwej przygody, humorem i głęboką refleksją. Będzie źródłem inspiracji dla każdego, kto marzy o tym, by w końcu podążyć własną drogą". - SIR CHRIS BONNINGTON, światowej sławy himalaista i autor bestsellerowych wspomnień Ascent

,,Optymizm, cierpliwość, idealizm, połączone z wyobraźnią i odwagą - tymi cechami, według Ernesta Shackletona, powinien odznaczać się podróżnik. Nie ma wątpliwości, że Vanessa je posiada". - ALEXANDRA SHACKLETON, wnuczka sir Ernesta Shackletona

,,To oryginalna i znakomicie napisana książka, w której jedna z najwybitniejszych amerykańskich himalaistek w niezwykły sposób łączy zapierającą dech w piersiach przygodę z głęboką autorefleksją". - JOHANNA GARTON, autorka Edge of the Map

Hasło serii:

Czułe punkty tworzą mapę życia człowieka wrażliwego

O serii:

Czuły Punkt to dotykanie świata wewnętrznego i zewnętrznego. To poszukiwanie innej perspektywy, podtekstów, próba przewartościowania naszych postaw. To książki o ludziach, emocjach i ideach. O czułych punktach, które nas mogą łączyć lub dzielić.

Informacje dodatkowe o Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380539884
Liczba stron: 380
Tytuł oryginału: To the Greatest Heights. Facing Danger, Finding Humility, and Climbing a Mountain of Truth

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie - opinie o książce

Avatar użytkownika - annakubera
annakubera
Przeczytane:2021-12-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Wszystkie szczyty świata” to kolejna książka, o górskiej tematyce, która ukazuje, jak wiele wytrwałości i samozaparcia potrzeba, aby krok po kroku osiągać zamierzone cele. Myślę, że wiele przemyśleń i refleksji zawartych przez autorkę w tej pozycji może pomóc niejednej osobie w dotarciu na własny szczyt, do osiągnięcia własnego celu, który nie zawsze jest prosty i łatwy do realizacji.

Vanessa nie miała w życiu łatwo. Od dzieciństwa musiała sobie radzić z rozpadem rodziny i stać się szybko samodzielna. Nie stroniła od ciężkiej pracy, dlatego zaczęła się piąć po drabinie sukcesu w swoim korporacyjnym świecie. Nie trwało to jednak długo, bowiem kryzys finansowy, który nastąpił, a wraz z nim strata pracy, zmusiły ją do odnalezienia nowego celu w życiu. Tym celem, jak nietrudno się domyślić było właśnie zdobywanie górskich szczytów. 

Jako osoba przyzwyczajona do ciężkiej pracy zapewniała sobie mordercze treningi, które miały zapewnić jej jak najlepsze przygotowanie do zdobywania kolejnych szczytów. Nie będę opisywać, jakie szczyty udało jej się po kolei zdobywać, ale myślę, że warto zaznaczyć, iż znalazła się w księdze rekordów Guinnessa jako pierwsza kobieta w historii, która dotarła do najwyżej i najniżej położonych miejsc na ziemi.

Cała książka to podróż po najwyższych szczytach świata a także obu biegunach. To osobiste zapiski, przemyślenia i refleksje autorki, które pozwalają nam lepiej zrozumieć jej zaangażowanie i potrzebę dalszego pokonywania swoich ograniczeń. Nie jest to podręcznik, w jaki sposób najlepiej przygotować się do wyprawy, a o tym, jak trudno przeżyć kolejny dzień czekając na okno pogodowe, czy jak trudno podjąć decyzję o odwrocie, kiedy istnieje choćby cień szansy na zdobycie szczytu.

Myślę, że każdy, kto sięgnie po tę pozycję spróbuje wczuć się w naszą autorkę a zarazem bohaterkę, i razem z nią dzień po dniu i miesiąc po miesiącu przeżywać będzie wszystkie wyprawy, aż do tej ostatniej, która była zwieńczeniem i osiągnięciem celu. Po trzech próbach bowiem Vanessa O’Brien zdobyła „górę gór” czyli K2 i tylko ona wie, ile wysiłku ją to kosztowało.

Link do opinii

W DRODZE NA SZCZYT

Drodzy czytelnicy, myślę, że można nas podzielić na dwa zasadnicze obozy - osób preferujących morskie klimaty, plaże, kąpiele, bryzę i szum fal oraz ludzi uwielbiających góry, wędrówki, szlaki, wspinaczkę oraz zmieniające się krajobrazy. Mnie osobiście zdecydowanie bliżej jest do tej drugiej grupy, podobnie jak autorce książki zatytułowanej "Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie." I to właśnie wrażeniami z tej lektury chciałabym się dzisiaj z Wami podzielić.
Vanessa O'Brien urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale długo mieszkała również w Wielkiej Brytanii piastujac kierownicze stanowiska w międzynarodowych korporacjach. Od zawsze miała w sobie pierwiastek podróżniczki, ale dopiero w 2010 r. rzuciła sobie wyzwanie, które dla wielu z nas mogłoby się wydawać śmieszne, albo przynajmniej szalone i niewykonalne. Vanessa postanowiła w ciągu dwóch, trzech lat zdobyć Mount Everest, wspiąć się na dach świata, a potem powrócić do pracy zawodowej w marketingu. Wcześniej, w 2005 r. zdobyła Kilimandżaro o wys. 5895 m. n.p.m. Jednak najwyższy szczyt Afryki, mimo, że znajduje się w Koronie Ziemi, nie wymaga poza bardzo dobrą kondycją i aklimatyzacją jakiś specjalnych przygotowań. Z Everestem rzecz miała się zupełnie inaczej...
Vanessa rozpoczęła swoje przygotowania od zbierania informacji, oglądania filmów z wypraw wysokogórskich, potem przyszedł czas na treningi i zmuszenie własnego organizmu do przekraczania ograniczeń. W następnej kolejności należało sprawdzić się i trenować w terenie, na lodowcach, lodospadach, z użyciem sprzętu wspinaczkowego. Dlatego podróżowała do różnych miejsc na świecie aby trenować, nabierać praktyki i pokonywać przeciwności. I w ten sposób, krok po kroku, Vanessa przybliżała się do realizacji zamierzonego celu. Na najwyższym szczycie ziemi stanęła 19 mają 2012 r., ale Mount Everest okazał się dopiero początkiem jej przygody ze wspinaczką wysokogórską i miał ją zaprowadzić aż na "górę gór", czyli K2.
Sukcesy alpinistki zostały odnotowane w księdze rekordów Guinnessa. Pod hasłem "Korona Ziemi" można znaleźć następujący wpis: "Amerykańsko - brytyjska alpinistka Vanessa Audi Rhys O'Brien (USA ur.2 grudnia 1964 r.) zdobyła wszystkie szczyty Korony Ziemi w wariantach z Górą Kościuszki i Piramidą Carstensza w 295 dni (9 miesięcy i 19 dni), rozpoczynając od Mount Everestu 19 mają 2012 r., a kończąc na Kilimandżaro 10 marca 2013 r. Księga rekordów Guinnessa 2015". Warto tu zaznaczyć, że Vanessa stanęła też na obu biegunach zdobywając w ten sposób Wielkiego Szlema Zdobywców.
W swoich wspomnieniach autorka w bardzo interesujący sposób opisuje przygotowania do każdej wyprawy zwracając uwagę na dokładne rozplanowanie i realizację poszczególnych punktów. Z jej relacji wyłania się obraz fighterki, która z ogromną determinacją, odwagą i poświęceniem walczy o każdy szczyt, który jest szczebelkiem w wysokiej drabinie prowadzącej na dach świata. Każde jej działanie jest metodyczne, przemyślane i przeanalizowane, co nie znaczy, że wolne od błędów. Nietrafna ocena sytuacji, bądź po prostu czynnik zewnętrzny może sprawić, że pojawiają się poważne problemy. Zmagania z sobą samym, skrajnym zmęczeniem, wyczerpaniem, bądź chorobą, pokonywanie własnych ograniczeń to tylko maleńka część trudności, które należy pokonywać każdego dnia. Do tego dochodzi jeszcze walka z pogodą, niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz bardzo często z czasem.
Podziwiam Vanessę za jej upór, nieustępliwość i wytrwałość z jednej strony oraz rozwagę, rozsądek i skrupulatność w planowaniu z drugiej. Musicie wiedzieć, że ekspedycje wiążą się z trudną logistyką, ogromnymi kosztami na poziomie dziesiątków tysięcy dolarów, więc tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na realizację takich pragnień. Vanessa przeznaczyła na ten cel wszystkie swoje oszczędności, wspierał ją też mąż pomagając zdobywać fundusze. Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że autorce dopisało szczęście, które zawsze ma swój udział w realizacji planów i spełnianiu marzeń. Szkoda tylko, że nie otrzymaliśmy żadnej wzmianki o tym, czy po zdobyciu K2 autorka nadal się wspina, czy powróciła do pracy zawodowej, tak jak to zakładała na początku i jak zmieniło się jej życie po osiągnięciu celu.
Książka jest bardzo ciekawie napisana. Jej lektura wciąga i ekscytuje, wzbudza podziw, niedowierzanie i radość z osiągnięcia każdego, najmniejszego nawet etapu. Oparta na faktach, w autentyczny sposób oddaje przeżycia, ukazuje kulisy szeroko pojętych zmagań, zmusza do zastanowienia i refleksji. Relacje z wypraw przeplatane są wspomnieniami z dzieciństwa i wcześniej młodości. Dorastanie w dysfunkcyjnej rodzinie, problemy rodziców, nagła śmierć brata, wczesne usamodzielnienie się miało duży wpływ na kształtowanie charakteru autorki, która od wczesnych lat musiała nauczyć się sama o sobie zadbać.
Czytałam tę opowieść z wypiekami na twarzy i bardzo się cieszę, że udało mi się ją wypatrzeć wśród nowości księgarni internetowej Tania Książka. Jeśli podobnie jak mnie Waszemu sercu bliżej do gór, niż nad morze, to jestem przekonana, że całą swoją duszą polubicie tę przepiękną opowieść. A jeżeli zaliczacie się do wielbicieli morskich klimatów, to odnajdziecie w tej książce siłę i determinację do walki o własne, wyznaczone cele i marzenia. Jednym słowem "Wszystkie szczyty świata" mogą być Wasze i to wcale nie oznacza, że musicie się wspinać na Koronę Ziemi. Zachęcam serdecznie wszystkich do lektury.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy