Wspomnienia Zofii

Ocena: 5 (2 głosów)

W życiu chodzi o to, aby coś znaczyło, aby pozostawić po sobie ślad...

To prawda, że rodzimy się tylko raz, jednak ile razy można zaczynać życie od nowa? Zofia Kirkor-Kiedroniowa, polska działaczka społeczna i nauczycielka, zmagała się z tym wyzwaniem niejednokrotnie. Zesłanie na Syberię, dramat śmierci najbliższych w Krakowie, trudna decyzja o przeprowadzce na Śląsk Cieszyński... Niemymi świadkami tych wszystkich wydarzeń są tomy pamiętników spisywanych przez Zofię. To właśnie na ich podstawie Władysława Magiera snuje gęstą od emocji opowieść, w której na tle historycznej zawieruchy przeplatają się wzloty i upadki, radości i tragedie, miłość i żałoba.

,,Wspomnienia Zofii" to również niezwykłe źródło wiedzy o czasach minionych, o odradzaniu się polskiej państwowości, o emancypacji, a także o życiu Polaków na przełomie XIX i XX wieku. Życiu pełnym wiary w lepsze jutro mimo całej jego nieprzewidywalności.

Informacje dodatkowe o Wspomnienia Zofii:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-10-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788383131757
Liczba stron: 398
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Wspomnienia Zofii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wspomnienia Zofii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ewelina-czyta
Ewelina-czyta
Przeczytane:2023-03-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Cała opinia na blogu: Ewelina-czyta.blogspot com
Uwielbiam czytać książki oparte na biografiach silnych i niezależnych ludzi, bo wychodzę z założenia, że niezwykli bohaterowie zasługują na takie biografie, by pamięć o nich nie zginęła, a przy tym dali się oni poznać młodszym pokoleniom- i właśnie taką wyjątkową książkę chciałabym Wam dziś przedstawić. Wprawdzie nie jest to typowa biografia, ale to sprawia, że dzięki temu książka pochłania czytelnika od pierwszych stron, a "Wspomnienia Zofii" to naprawdę dobra historia- mimo że autorka jest historykiem z wykształcenia, nie prześlizguje się jedynie po faktach i datach, ale stara się uchwycić istotę swej bohaterki, ukazać jej pasje, obawy, miłości i... codzienność, z którą musiała się mierzyć.
Fabuła została oparta na pamiętnikach, które pisała Zofia po śmierci męża, tuż przed wybuchem II wojny światowej (Zostały one wydane w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku), pokazuje ona życie zwyczajnych, ale i niezwyczajnych ludzi, patriotów, gotowych poświęcić wiele by ich mała ojczyzna rosła w siłę, a przy okazji dając świadectwo, jak trudne były to czasy, w których przyszło im żyć.
Narracja pierwszoosobowa tylko ten trud podkreśla, a zarazem pozwala sobie wyobrazić myśli, uczucia i emocje, jakie targały główną bohaterką. Zrozumieć jej strach i rozterki gdy musiała wybierać pomiędzy swymi dziećmi i rodziną a dobrem kraju. Autorka pięknie tu nakreśla ewolucję młodej dziewczyny, w dojrzałą i mądrą kobietę, niebojącą się dyskusji, mającą własne zdanie i ambicję.
Jest w tej książce wiele prawdy, są rozczarowania, łzy i żałoba nie brakuje trochę goryczy, ale jest w tej historii także dużo ciepła, zrozumienia sytuacji, miłości. Ogrom emocji mi towarzyszyło przy lekturze.
Doskonale została także napisana i pokazana skomplikowana i trudna sytuacja polityczna i geograficzna nie tylko Śląska, ale i całego regionu tej części Europy. Łatwo poczuć klimat tamtego czasu, zobaczyć to, z czego ludzie się cieszyli, czego się bali, czego pragnęli. My czytelnicy, przypomnimy sobie przy tej lekturze wiele ważnych wydarzeń, które miały wielki wpływ na to jak wygląda teraz nasza ojczyzna.

Książkę czyta się doskonale, akcja toczy się dość szybko i zapewnia stały dopływ adrenaliny, trudno jest ją odłożyć na bok. Tak jak wspomniałam wyżej, wiele emocji mi towarzyszyło w trakcie lektury, pojawiła się cała gama uczuć, przeżywałam wszystko z główną bohaterką i ciągle w głowie miałam myśl- jak człowiek musi być silny, by przetrwać tyle nieszczęść w swoim życiu. Momentami łzy lały się strumieniami.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i bardzo się cieszę, że zaczyna się ono od tak wyjątkowej historii. Pani Władysława Magiera stworzyła niesamowitą opowieść opartą na autentycznych wydarzeniach. Jest to historia niezwykła i bardzo się cieszę, że wiele osób dowie się o istnieniu tak odważnej i bohaterskiej, a zarazem skromnej kobiety, jaką była Pani Zofia Kirkor- Kierdoniowa.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Każdy w tej powieści znajdzie coś dla siebie, równie fan powieści obyczajowych z mocnymi wątkami, jak i osoby uwielbiające książki historyczne i biografie wyjątkowych ludzi.

Link do opinii

Czy często zdarza Wam się czytać pamiętniki?

"Bóg przedłużył moje bardzo ciężkie życie ponad spodziewany przez mnie kres"

Książka "Wspomnienia Zofii" Władysławy Magiery to powieść napisana na podstawie wydanych wiele lat temu pamiętników Zofii Kirkor-Kiedroniowej. Już wtedy kobieta ta wiedziała, że musi opisać swoje przeżycia, by móc dać świadectwo prawdzie i przybliżyć innym wiele istotnych historycznie wydarzeń, w których brała udział. Już w samym wstępie książki, napisanym przez autorkę, możemy przeczytać, że życie Zofii mogłoby być scenariuszem na film.

Zofia Kirkor-Kiedroniowa to kobieta, która w swoim życiu przeszła bardzo wiele. Książka ta przybliża nam jej pobyt na Syberii, życie na Śląsku Cieszyńskim czy też momenty śmierci wielu bliskich jej osób. Jako czytelnicy mamy szansę razem z główną bohaterką przeżywać jej wzloty jak i upadki. Wielokrotnie dziwiła mnie jej postawa i siła w tak wielu trudnych do zniesienia sytuacjach. Pierwszy raz czytałam chyba o osobie, która straciła tak wiele bliskich osób i mimo bólu, była w stanie się z tego podnieść i iść dalej.

"Nigdy w mym życiu nie potrafiłam się cofać przed czymś, co postanowiłam, a czego się bałam. Właśnie dlatego, że się bałam."

Myślę, że aby dostatecznie zrozumieć treść tej publikacji i emocje głównej bohaterki, trzeba dość dobrze być zaznajomionym z historią. Jeśli chodzi o mnie, to niektóre fragmenty były dla mnie dość trudne do zrozumienia, gdyż nie posiadam aż tak pogłębionej wiedzy na temat tego co działo się na Śląsku Cieszyńskim. Niektórych z postaci historycznych, z którymi Zofia wchodziła w interakcje po prostu nie znałam, ale plusem było to, że autorka podała o nich krótkie informacje w przypisach. Myślę, że dzięki temu wiele sytuacji mi się rozjaśniło.

"Wspomnienia Zofii" to niezwykła książka, która powinna spodobać się wielu miłośnikom historii i nie tylko. To powieść, której główna bohaterka wielokrotnie zadziwia swoim uporem w walce o lepsze jutro i nigdy nie traci wiary w to, że osiągnie swój cel.

Link do opinii
Inne książki autora
Absolutnie niezwykła
Władysława Magiera0
Okładka ksiązki - Absolutnie niezwykła

Władysława Magiera - historyczka, mężatka, matka dorosłego syna. Mieszka w Cieszynie, jej rodzina jednak pochodzi z obu stron granicznej rzeki Olzy. Zajmuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy