Wpływ Księżyca to kolejny tom poradnika dla wszystkich amatorów ogrodnictwa, którzy w
zmaganiach z naturą chcą wykorzystać nie tylko własne doświadczenia i pracę, lecz również
kosmiczne moce. Od wieków wiadomo, że wielkie znaczenie w doborze terminów siewu, sadzenia,
pielęgnacji ogrodu czy wykonywania cięć ma między innymi towarzyszący nam satelita. I że są
tacy ogrodnicy, którzy w ogrodzie nie kiwną palcem, zanim nie sprawdzą, co według położenia
Księżyca najlepiej się uda. W niniejszym poradniku zalecane prace są opisane dzień po dniu w
dwunastu miesięcznych rozdziałach. Wystarczy bieżące korzystanie i... sukces będzie zależał
jedynie od pracowitości ogrodnika i jego determinacji. Polecamy tu również dobre amatorskie
odmiany warzyw, ziół oraz roślin owocujących, podajemy przepisy na naturalne ziołowe
preparaty wspomagające rośliny i mikstury do nawożenia. Prezentujemy nowinki kwiatowe do
sadzenia na tarasach i balkonach, a jeśli ktoś ma wątpliwości, czy na 12. piętrze wielkomiejskiego
punktowca można zbierać i pałaszować własne truskawki, to niech zajrzy na odpowiednią stronę
tej książki. Tam krok po kroku opisane jest, jak założyć taką balkonową uprawę.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-10-31
Kategoria: Hobby
ISBN:
Liczba stron: 160
Lubisz sadzić roślinki? Masz swoją ogrodową, bądź balkonową uprawę?
Mieszkając w blokach miałam na balkonie masę kwiatów i ziół. Jednak zawsze sobie obiecałam, że jak zamieszkamy w domu to w ogrodzie prócz ziół i kwiatów będę mieć także warzywa oraz owoce. Nasłuchałam się jednak, że nie jest to wcale taka łatwa sprawa dlatego przed przyszłym sezonem zaopatrzyłam się w coś rodzaju kalendarza księżycowego, który mówi o wpływie księżyca na życie w ogrodzie. Dokładnie mowa o poradniku ,,Wpływ Księżyca 2024. Poradnik ogrodniczy z kalendarzem na cały rok" autorstwa zasłużonego ogrodnika Witolda Czuksanowa.
Książka ta to kompendium wiedzy da początkujących, ale i zasłużonych ogrodników, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś nowego. Można znaleźć tutaj ogrom wiedzy, porad, czy sztuczek ogrodniczych.
Całość podzielona jest na dwanaście rozdziałów (jeden na dany miesiąc), a każdy z nich opisuje życie w ogrodzenie w danym miesiącu. Cała wiedza wyjaśniona jest łatwo i przyjemnie, wszystko jest przejrzyste i logiczne.
Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcą świadomie zadbać o swój ogród w nadchodzący sezonie.
Cykl moich biodynamicznych poradników księżycowych kończy w tym roku 15 lat! Każdy jubileusz jest powodem do radości. Mnie jednak najbardziej cieszą nie...
Od pewnego czasu w ogrodach szczególnie zajmują mnie rośliny, które można podziwiać nie tylko wzrokiem, ale także innymi zmysłami. Dorodny brokuł, jarmuż...
Przeczytane:2024-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wciąż nie mogę się napatrzeć na te piękne zdjęcia, które autor zamieścił w książce. U niego wszystko kwitnie wręcz wzorowo, aż człowiek by chciał, by i jego ogródek tak lśnił życiem. Nie wiem czy wiecie, ale to już siedemnaste wydanie poradnika. Autor zauważył, że ludzie patrząc na zimowe pogody, gdzie tak naprawdę przeważają deszcze, coraz więcej sadzą u siebie rośliny tropikalne. Jest tym zachwycony, gdyż te pomysły biorą się właśnie z jego książki. Dodatkowo zapewnił, że co roku pojawia się dużo nowych roślin, odmian i gatunków. W jego zamierza jest ujawnienie nam ich istoty, byśmy tak jak i on mogli cieszyć się zbiorami. Pamiętajmy, że im więcej pięknych kwiatów, tym więcej czystego powietrza i naszej radości. A szczęście potrafi rodzić tylko szczęście.
W poradniku znajdziecie przede wszystkim kalendarz na 2024 rok i w nim z wyszczególnieniem odpowiednich dat przepisy kiedy co i jak sadzić, by wydało nam jak najbardziej obfite plony. Na stronie ósmej i dziewiątej dowiecie się w jaki sposób korzystać z poradnika by odnaleźć to na czym nam akurat zależy. W styczniu jak zauważył pogoda potrafi płatać figla i nagle robi się ciepło. Jeśli ktoś ma szklarnię, to najlepszy czas by posadzić rzodkiewkę, gdyż jej wystarczy zaledwie sześć stopni powyżej zera by móc rosnąc i wydać nam plon. Przy końcu lutego, kiedy na dworze robi się ciepło i sucho, można już opryskiwać drzewa owocowe preparatami olejowymi. W ten sposób zakleją się zimujące szkodniki. Marzec to najlepszy okres by wysiewać selery, pory, pomidory oraz paprykę. Na ogórki i dyniowate przyjdzie czas w kwietniu. W tym roku podobno dobry dzień na wysiew kopru to 27-29 marca oraz 14-15 kwietnia. Na stronie 38 macie wspaniały przepis na pozbycie się drobnych muszek, które krążą w naszych domowych donicach. Nazywają się ziemiórki. One szkody nie zrobią, jednak larwy podgryzają korzenia. Sama je miewam, więc z przepisu skorzystam. Czytałam wiele podobnych poradników, ale z taką precyzją i miłością zawartą w treści i opieki nad roślinami spotykam się tylko tutaj. Okraszony ogromem zdjęć i cennych rad jest niezbędny dla każdego, kto chciałby mieć swój ogród warzywny, czy roślinny. Ogromnie wam polecam, tym bardzie, że co roku jego rady zawsze się sprawdzają.