Wolontariusz

Ocena: 5 (1 głosów)

Miesiąc temu Karolina rozpoczęła pracę fizjoterapeutki w warszawskim hospicjum, któremu bliżej do obozu śmierci niż do ośrodka leczniczego. Filip, jej ukochany, chce zrozumieć, co się tam dzieje, dlatego dołącza do niej jako wolontariusz.

Głodzenie, odleżyny, poniżanie, przemoc – to tylko ułamek tego, co tam zobaczy. Czy trudne doświadczenie wzmocni parę, czy może odrze ją ze złudzeń o ludzkiej naturze? Czy uda im się coś zmienić, uratować chociaż jedno życie, które w tym miejscu niechybnie by zgasło? Czy w świecie pełnym bólu i pogardy dla człowieka jest miejsce dla wielkiej miłości?"

Przedsłowie do książki:

"To, co przeczytasz, jest prawdziwe. Sytuacje pacjentów i mechanizmy instytucji są zebrane z relacji naocznych świadków. Wyjątkiem jest tylko opis śmierci (świadkowie jako takiej nie widzieli),lecz reakcje opiekunek także są faktem. Reszta fabuły to inwencja pisarza. Historia może się jednak wydać na tyle przyziemna i bliska ludzkim uczuciom, że można by o niej rzec „prawda”.

Bodźcem do napisania książki było cierpienie; efektem jest narracja pełna miłości, humanitaryzmu i ostatecznie szczęścia. Dedykuję ją tym, którzy cierpią w starości, i młodym, którzy szukają samych siebie."

Informacje dodatkowe o Wolontariusz:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Książki i Gry Adam Czyż
Data wydania: 2024-08-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788397223301
Liczba stron: 288

więcej

Kup książkę Wolontariusz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wolontariusz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2024-10-11, Przeczytałem,

Hospicjum pełne cierpienia – brutalna prawda w „Wolontariuszu”

"Wolontariusz" Adama Czyża to powieść, która porusza temat często pomijany w literaturze – realia opieki hospicyjnej, a właściwie horror, jaki może się za nią kryć. Autor ukazuje ciemną stronę miejsc, które z definicji powinny nieść pomoc i godność w ostatnich chwilach życia, ale w tej opowieści stają się miejscem cierpienia i upodlenia. Fabuła jest inspirowana prawdziwymi historiami, co nadaje jej ciężaru i autentyczności, jednocześnie konfrontując czytelnika z brutalną rzeczywistością.

 

Głównymi bohaterami książki są Karolina i Filip. Karolina niedawno rozpoczęła pracę jako fizjoterapeutka w warszawskim hospicjum, które – jak się okazuje – jest dalekie od tego, czym powinno być. Jej zachowanie zaczyna się zmieniać, staje się tajemnicza i odizolowana. Jej chłopak, Filip, zaniepokojony tym, co dzieje się w jej życiu, decyduje się na krok niezwykle odważny – dołącza do hospicjum jako wolontariusz, by zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się za murami tego miejsca. Ich wspólna misja zmienia się w walkę o człowieczeństwo i próby uratowania przynajmniej jednego pacjenta od cierpienia i poniżenia.

Czyż niezwykle sugestywnie opisuje realia pracy w hospicjum, gdzie pacjenci są głodzeni, zaniedbywani, a ich cierpienie pozostaje ignorowane przez personel, który powinien dbać o ich godność. Główny bohater Filip zderza się z rzeczywistością, w której opiekunowie, zamiast pomagać, przyczyniają się do upokorzenia tych, którzy znajdują się w najtrudniejszym momencie swojego życia. Przemoc psychiczna, fizyczne zaniedbania i obojętność stają się codziennością, z którą muszą zmierzyć się bohaterowie, ale także czytelnicy.

Autor przedstawia okrutne obrazy: zmienianie pampersów tylko dwa razy dziennie, brak odpowiedniej higieny, odleżyny czy brak reakcji na śmierć. Wszystko to tworzy obraz rzeczywistości, która wydaje się niemożliwa do zaakceptowania, a jednak – jak wskazuje Czyż – jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Czytelnicy są zmuszeni zastanowić się nad kondycją systemu opieki paliatywnej i nad ludzkimi odruchami wobec tych, którzy potrzebują pomocy.

Jednak "Wolontariusz" to nie tylko opowieść o okrucieństwie. To także historia o miłości i o tym, jak ekstremalne warunki mogą wystawić związek na próbę. Filip i Karolina, mimo że ukrywają swoją relację przed współpracownikami, wspólnie podejmują walkę o jedno życie. To pytanie, czy miłość może przetrwać w tak trudnych warunkach, jest jedną z kluczowych osi fabuły. Czy tragiczne doświadczenia wzmocnią ich związek czy wręcz przeciwnie, doprowadzą do jego rozpadu?

Narracja w książce jest surowa i bezkompromisowa, co jeszcze bardziej podkreśla jej realizm. Czytelnik jest wciągany w wir emocji, od złości, przez smutek, aż po nadzieję. Powieść stawia też przed nami moralne pytania: jak my zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji? Czy odwaga Filipa i Karoliny jest czymś, na co każdy byłby gotów?

 

Podsumowując, "Wolontariusz" to mocna i poruszająca książka, która stawia czytelnika przed trudnymi pytaniami o człowieczeństwo, empatię i system opieki zdrowotnej. Adam Czyż stworzył narrację, która nie tylko opisuje okrucieństwa, jakie mogą mieć miejsce w instytucjach opieki, ale także pokazuje, jak ważna jest miłość i siła relacji w obliczu najtrudniejszych wyzwań. To powieść, która zmusza do zastanowienia się nad odpowiedzialnością społeczną i indywidualną oraz nad tym, jak każdy z nas może zareagować na cierpienie drugiego człowieka. Nie jest to lektura łatwa, ale zdecydowanie ważna – warto po nią sięgnąć.

Link do opinii
Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2024-08-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam, Przeczytane,

Czy byliście kiedyś świadkami cierpienia Waszych bliskich? A może Wasz rodzic lub dziadek potrzebował stałej opieki, której nie mogliście mu zapewnić? W takich sytuacjach z pomocą przychodzą instytucje, które z definicji powinny sprawować całodobową opiekę nad podopiecznymi. No właśnie, tylko z definicji, czego przykrymi dowodami mogą być prawdziwe historie, które stały się dla Adama Czyża (@adamczyzwriter) inspiracją do napisania przejmującej do głębi powieści pt. ,,Wolontariusz".

Rok 2019, stołeczny ośrodek opiekuńczo-leczniczy a w nim pacjenci i młoda fizjoterapeutka, która kocha swoją pracę i jednocześnie nienawidzi tego miejsca. Karolina nie chce opowiadać swojemu ukochanemu Filipowi o tym, co dzieje się w murach hospicjum, dlatego młody logopeda postanawia podstępem sprawdzić, na czym polega praca w tym przybytku i przekonać się, dlaczego Karolina z dnia na dzień jest coraz bardziej przygnębiona. Okazuje się jednak, że po przekroczeniu progu tego miejsca, on sam również stanie się innym człowiekiem.

Adam Czyż porusza w swojej debiutanckiej powieści szalenie istotny i aktualny społecznie problem, jakim jest funkcjonowanie wszelkiego rodzaju instytucji świadczących opiekę nad chorymi. Demaskuje standardy życia panujące w większości tych miejsc, zobojętnienie personelu i godne pożałowania racje żywnościowe przysługujące pacjentom. I choć to przerażający literacki obraz, takich rzeczywistych placówek na mapie Polski jest bez liku. Na szczęście proza Czyża daje też nadzieję na to, że pośród tej całej ludzkiej znieczulicy znajdą się również i tacy, którym na sercu leży dobro drugiego człowieka.

Dawno już we współczesnej prozie polskiej nie odnalazłam tak dosadnych opisów. Jedne fragmenty tej powieściowej historii wywołują dreszcze, inne obrzydzenie. Wszystkie składają się jednak na dopracowaną w każdym calu opowieść o wyjątkowo trudnych odsłonach ludzkiego losu.

Mając na uwadze wspomniane zalety ,,Wolontariusza", polecam Wam debiutancką powieść Adama Czyża a sama czekam na kolejne pozycje pióra tego autora z nadzieją, że w przyszłości obnaży sekrety innych pełnych fałszu i obłudy miejsc.

Za egzemplarz książki dziękuję autorowi. ?#współpracarecenzencka

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy