Wojny szpiegów. Krety, tajemnice i śmiertelnie niebezpieczne rozgrywki

Ocena: 6 (1 głosów)

W tej pasjonującej książce Tennent H. Bagley, były agent CIA, szef kontrwywiadu w Wydziale Rosji Sowieckiej, próbuje rozwikłać tajemnicę losu oficera KGB, Jurija Nosenki, który w 1964 roku uciekł do Stanów Zjednoczonych. Afera Nosenki, nadal pozostająca niezwykle kontrowersyjnym rozdziałem w historii szpiegostwa okresu zimnej wojny, wywoływała dyskusje przez ponad czterdzieści lat: czy Nosenko był istotnie zdrajcą dostarczającym prawdziwych informacji o pobycie Lee Harveya Oswalda w Związku Sowieckim, czy może lojalnym funkcjonariuszem KGB, prowadzącym skomplikowaną grę pozorów?

Kierujący w tamtym czasie operacjami CIA przeciwko KGB Tennent H. Bagley osobiście prowadził tę sprawę. Zdobyta wtedy wiedza oraz informacje uzyskane w trakcie dziesiątków wywiadów z dawnymi przeciwnikami z KGB czynią Bagleya niezwykle wiarygodnym ekspertem. Krok za krokiem prowadzi czytelnika przez gąszcz skomplikowanych operacji związanych z aferą Nosenki i obala wygodną dla CIA wersję wydarzeń zaprezentowaną opinii publicznej. Bagley odsłania nie tylko historię bezlitosnych i krwawych zdrad KGB, ale także istnienie niewykrytych zdrajców w amerykańskim obozie. Rzucając nowe światło na szpiegowskie wojny między CIA i KGB, zachęca do głębszego zastanowienia się nad historią szpiegostwa i jego wpływów na dzisiejsze kręgi wywiadu.

,,Oparte na faktach z pierwszej ręki Wojny szpiegów nie tylko stanowią ogromny wkład w badania nad działalnością wywiadu, ale także opisują fascynującą, prawdziwą historię szpiegowską".

Edward Jay Epstein, autor Podstęp. Niewidzialna wojna między KGB a CIA

,,Wojny szpiegów Bagleya są wciągającą opowieścią o jednej z najbardziej kontrowersyjnych operacji z okresu zimnej wojny. Jego żywa narracja i wiadomości z pierwszej ręki, które uzyskał jako były kierownik sekcji kontrwywiadu CIA do spraw bloku wschodniego, skłaniają do trzeźwego spojrzenia na naszą niebezpieczną skłonność do samooszukiwania się".

Frederick Kempe, były redaktor i korespondent ,,Wall Street Journal"

,,Tennent Bagley po raz pierwszy ujawnia prawdziwą historię jednej z najdziwniejszych spraw w dziejach kontrwywiadowczych operacji CIA. W pierwszym okresie zimnej wojny Bagley był najlepiej zorientowanym w sprawach sowieckiego wywiadu funkcjonariuszem CIA i brał bezpośredni udział w tych wydarzeniach".

David Murphy, były szef placówki CIA w Berlinie i autor książki Co wiedział Stalin

Informacje dodatkowe o Wojny szpiegów. Krety, tajemnice i śmiertelnie niebezpieczne rozgrywki:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-03-31
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788377851838
Liczba stron: 369

więcej

Kup książkę Wojny szpiegów. Krety, tajemnice i śmiertelnie niebezpieczne rozgrywki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wojny szpiegów. Krety, tajemnice i śmiertelnie niebezpieczne rozgrywki - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-04-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Po 18 latach od jej wydania anglojęzycznego książka została przetłumaczona i wydana w Polsce. Trochę to zastanawiające, dlaczego tak długo z tym zwlekano. Może spowodowane jest to tematyką, którą porusza... Książka odkrywa przed nami tajemniczą sprawę oficera KGB Jurija Nosenko z 1964 roku. Zdezerterował on do Stanów Zjednoczonych. To wciąż bardzo kontrowersyjny rozdział w historii szpiegostwa podczas zimnej wojny. Sprawa Nosenki była powodem debat przez następne ponad 40 lat. Czy był zaangażowany w skomplikowaną grę kontrwywiadów?

W 1962 roku w Genewie oficer KGB Jurij Nosenko skontaktował się z CIA i dostarczył informacje na temat operacji KGB. Na początku 1964 r., ponownie Nosenko niespodziewanie pojawił się na Zachodzie i znów skontaktował się z CIA. Tym razem powiedział Amerykanom, że ma akta KGB o Lee Harveyu Oswaldzie, który zamordował Johna F. Kennedy'ego kilka miesięcy wcześniej. Nosenko chciał pozostać na Zachodzie w zamian za przekazanie dokumentów. Przynęta oczywiście chwyciła. Ale po 40 latach nadal nie wiemy: Czy Jurij Nosenko był prawdziwym uciekinierem czy wtyczką KGB?

Tennent H. Bagley bezpośrednio zajmował się sprawą Nosenki. Ta poufna wiedza w połączeniu z informacjami zebranymi z kilkudziesięciu wywiadów z byłymi przeciwnikami KGB, powoduje, że publikacja ta jest autentyczna i rzetelna. Autor prowadzi czytelnika krok po kroku poprzez skomplikowane operacje, przedstawia inną wersję wydarzeń niż ta, którą podawało CIA do opinii publicznej. Prezentuje nie tylko historię KGB wraz z ich bezlitosnymi i krwawymi zdradami, ale ujawnia nieodkrytych zdrajców w obozie amerykańskim. To rzucenie nowego światła na wojny szpiegowskie CIA - KGB.

Obecnie Bagley jest przekonany, że Nosenko był oszustem, nawet jeśli oficjalne stanowisko CIA od wielu lat jest inne. Jednak po ukończeniu lektury każdy z nas można dojść do jednego z 3 wniosków: *Nosenko był prawdziwy uciekinierem, którego historia stała się myląca tylko z powodu stresu sytuacji (trudny do zaakceptowania w świetle informacji w publikacji Bagleya) ; ** był dezerterem, który kłamał, aby wydać się większą rybą, lub *** że jego zdrada to była sowiecka sztuczka dezinformacyjna, być może w celu ochrony "moli" i udanej penetracji amerykańskiego szyfru.

Książka wykorzystuje przypadek Jurija Nosenki aby odsłonić ukryty świat działań sowieckiego kontrwywiadu. Fałszowane informacje, oszustwa, łamanie tajnych szyfrów. Sprawa Nosenki ukazuje również brudne walki wewnątrz CIA. Jest to z pewnością ważny dokument historyczny.

Publikacja dowodzi, że spór o to czy Jurij Nosenko był prawdziwym uciekinierem czy wtyczką KGB toczy się nadal. Książka skłania do głębszej refleksji nad historią szpiegostwa i jego skutków dla wywiadu dzisiaj. Zaskakująca i fascynująca lektura. Naszpikowana tajemnicami. Szybka akcja, język prosty. Rozszerzona o glosariusz, przypisy, liczne inne dodatki.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy