Leśnik opowiada o rodzinach grzybów, roślin i zwierząt żyjących w lasach. Zaprasza do ekscytującej zabawy: kto jest czyim krewnym w lesie? Czy maślak jest krewnym borowika, a łoś kuzynem sarny?
Bohaterami tej książki jest 48 rodzin grzybów, roślin i zwierząt leśnych. Każda rozkładówka przedstawia nam rodzinę według jej charakterystycznych cech. Poznajemy najbardziej znanych przedstawicieli rodziny, a także tych mniej znanych lub zaskakujących. Poznajemy oczywistych i nieoczywistych krewnych borowika, brzozy, buka, sosny, lilii, róży, stonki, pszczoły, rusałki, zaskrońca, dzięcioła, łasicy, żubra, lisa czy rysia. Czy są do siebie podobni? Czy widać na pierwszy rzut oka, że należą do jednej rodziny? Niekiedy będziemy naprawdę zaskoczeni, kto z kim tworzy rodzinę. A często intuicyjnie prawidłowo zaliczymy bohaterów do jednego klanu.
Obserwując leśne grzyby, rośliny i zwierzęta, często spostrzegamy między nimi podobieństwa w budowie i wyglądzie. Tę prawidłowość zachodzącą w przyrodzie naukowcy dostrzegli dawno temu i wykorzystali ją do stworzenia uniwersalnego systemu klasyfikacji organizmów żywych. Gatunki połączyli w rodzaje, a te z kolei w rodziny, wyróżniające się określonym zestawem cech. Jak w rodzinie, niekiedy rodzeństwo bywa zupełnie do siebie niepodobne, ale gdy sprawdzi się ich genom, to nie ma wątpliwości, że są bliskimi krewnymi. Badania genetyczne są coraz powszechniej stosowaną metodą ustalania pokrewieństwa między organizmami. W wyniku tych badań ostatnio następuje wiele zmian z klasyfikacji roślin i zwierząt; jedne rodziny się powiększają, inne tracą na liczebności, powstają nowe klany.
Która rodzina roślin jest najliczniejsza? Czy wszystkie storczyki mają piękne kwiaty? Czy maślak jest krewnym borowika? Ilu krewnych ma drozd? Czy łoś jest kuzynem sarny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielają bogato ilustrowane gawędy Wojciecha Gila o leśnych rodzinach. To lektura dla dzieci, rodziców i dziadków.
Wydawnictwo: Multico
Data wydania: 2019-02-25
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 104
Język oryginału: polski