Włosi. Życie to teatr

Akt I, odsłona I, miejsce akcji dobrze znane: Republika Włoska, Włochy, Italia, Bel Paese. Bohaterowie: Włoszki i Włosi we wszystkich sytuacjach, w których najpełniej ujawnia się ich narodowy charakter. Włoska teatralność, tak dobrze znana z filmów Felliniego, stanowi główny wątek, za którym podąża Maciej A. Brzozowski, próbując stworzyć zbiorowy portret tej trudnej do zaszufladkowania nacji.

,,Włosi. Życie to teatr" napisana została w przekornej polemice z powszechnym wyobrażeniem o tym, co sprawia, że coś jest lub nie jest typowo włoskie. Autor poznaje Włochy i Włochów od wielu lat, przygląda się ludziom, temu, jak się ubierają i jak mówią, ich zachowaniom tam, gdzie są w swoim żywiole - na piazza, starych zatłoczonych uliczkach miast, w trattoriach i kawiarniach. To właśnie tu, w życiu prywatnym i publicznym, ujawniają bowiem cechy wspólne, łatwo rozpoznawalne w sposobie bycia, niepowtarzalnym stylu, stosunku do jedzenia i kuchni, które odróżniają ich od wszystkich innych. O tych właśnie specyficznie włoskich cechach i o tym, co przyniosły samym Włochom i dały całemu światu pisze Brzozowski. ,,Z zazdrością muszę stwierdzić, że w tym strasznym roku 2020 zazdrościłem Włochom solidarnego zachowania, autorytetów, w sumie bardzo obywatelskiego podejścia do takiego kataklizmu. A władzom konsekwencji" - puentuje ostatnie wydarzenia.

,,Włosi. Życie to teatr" to napisana błyskotliwie i z humorem barwna opowieść, w której nic nie jest takie, jakie się wydaje - Włochy są przecież także jeszcze jedną piękną iluzją.

Informacje dodatkowe o Włosi. Życie to teatr:

Włosi. Życie to teatr - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2014-12-31,
Troszkę się zawiodłam, uważam, że jest trochę przekoloryzowań i posilania się stereotypem, ale były też plusy, choćby w postaci historii Włoch w tzw. pigułce i wyjaśnienie związanego z nią poczucia odrębności poszczególnych regionów kraju. Można.
Avatar użytkownika - Qchcia
Qchcia
Przeczytane:2023-11-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Włosi. Życie to teatr" autorstwa Macieja A. Brzozowskiego

Kursując przez dwa lata między Polską a Włochami miałam wobec tej książki niemałe oczekiwania... Autor nie tylko im sprostał, ale i zdecydowanie pokonał!
Książka ta to swoiste vademecum Italii, curriculum vitae Włochów - genialna wręcz lektura dla tych, którzy chcieliby bliżej poznać ten złożony kraj będący celem turystycznym rzeszy Polaków. Ok, zawiera ona także rzeczy w pełni oczywiste, ale czy nie takie też są encyklopedie? Z książki można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, które dla obcokrajowców w żaden sposób oczywiste nie są. Nie brakuje w niej historii, sztuki, obyczajów - brak w niej natomiast wodolejstwa i niepopartego niczym stwierdzeń czy stereotypów! Autor odnosi się do licznych badań i statystyk a nie jedynie swoich przeżyć (które wiadomo, nigdy nie odnoszą się do ogółu i są skrajnie subiektywne).
Rzadko zdarza mi się czytać tak dobre pozycje a jeszcze rzadziej zdarza mi się polecać lekturę o Italii - tę zdecydowanie polecam każdemu! Czyta się bardzo przyjemnie a wiedza sama wchodzi do głowy!

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2019-04-22, Ocena: 4, Przeczytałam,

Bardzo dobra książka na wakacje we Włoszech. Opowiada o Włochach w sposób lekki i z humorem. Z ogromną wyrozumiałością przedstawia ich język, historię i wady narodowe. Czytając, miałam wrażenie, że poznaję kontekst tego wszystkiego, co oglądam jako turysta. Mogłam się dowiedzieć na przykład, że Włosi czytają jeszcze mniej książek niż Polacy i że od lat są królestwem komiksu.

Rzeczywiście zdjęcia zamieszczone w środku są wyjątkowo nieatrakcyjne, ale książka nie opowiada przecież o atrakcjach Włoch, ale o ich codzienności. Przedstawia mnóstwo drobnych ciekawostek i anegdotek, które składają się w barwną mozaikę, czasami zaskakująco różną od stereotypów. Przy tym można zacząć ją czytać od dowolnej strony, bo podzielona jest na małe rozdziały i podrozdziały, które są osobnymi całościami.

Polecam zabrać w podróż. Jako przewodnik, nie po Włoszech ale po Włochach. :)

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-08-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Organizacja wirtualna
Maciej Brzozowski0
Okładka ksiązki - Organizacja wirtualna

W dzisiejszych czasach coraz większą rolę w zarządzaniu firmami odgrywają informacja i technologie informacyjne. Dzieje się tak, ponieważ przetrwanie na...