Wizja sprawiedliwej globalizacji Propozycje usprawnień

Jak usprawnić globalizację?Nowa książka Josepha E. Stiglitza jest kontynuacją rozważań zawartych w Globalizacji, w której przedstawiał "blaski i cienie" tego procesu, skupiając się przede wszystkim na błędach popełnianych przez rządy i instytucje międzynarodowe oraz skutkach tych błędów ? sytuacjach kryzysowych ? jakie wystąpiły w gospodarce światowej.W Wizji sprawiedliwej globalizacji Stiglitz próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak usprawnić globalizację, by przynosiła korzyści wszystkim ludziom. Jak wykorzystać jej zalety i przeciwdziałac wadom.Książka ta odzwierciedla moją wiarę w procesy demokratyczne; moje przekonanie, że uświadomione społeczeństwo obywatelskie może wiele zdziałać w sprawie ograniczenia nadużyć ze strony grup interesów korporacyjnych i finansowych, które tak zdominowały proces globalizacji, że zwykli obywatele krajów wysoko uprzemysłowionych, jak również świata rozwijającego się, widzą wspólny interes w polepszeniu działania globalizacji. [...] Globalizacja nie musi niszczyć środowiska, zwiększać nierówności, likwidować różnorodności kulturowej i służyć interesom korporacji kosztem dobrobytu zwykłych obywateli. W książce tej [...] staram się pokazać, w jaki sposób właściwe pokierowanie globalizacją ? jak udowodnił pełen sukcesów rozwój w wielu krajach Azji Wschodniej ? może przysporzyć korzyści zarówno rozwijającym się, jak i wysoko rozwiniętym krajom całego świata.(Joseph E. Stiglitz, fragmenty Przedmowy)Książka może służyć studentom wszystkich szkół wyższych, studiującym na kierunkach ekonomicznych, socjologicznych i innych nauk społec

Informacje dodatkowe o Wizja sprawiedliwej globalizacji Propozycje usprawnień:

Wydawnictwo: PWN