Dramatyczne losy dziewczyny z powstania
Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii na jesieni 2015 i stała się wydarzeniem.
Danuta ,,Wira" Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów.
Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała rannych.
Po klęsce powstania warszawskiego została wywieziona do Niemiec, do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu emigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie jako 16-latka rozpoczęła nowe życie. W latach 60. odwiedziła Polskę i zrozumiała, że jest w swojej ojczyźnie ,,obcym elementem". W 2015 - już po ukazaniu się wspomnień - odwiedziła Polskę powtórnie, tym razem, aby przyjąć order Polonia Restituta.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-07-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 320
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: Małgorzata Maruszkin/ Wojciech Wolski
Ilustracje:Krzysztof Rychter/Ayal Ardon
Książka o dziewczynie, która w powstaniu straciła wszystko. Do Polski nie miała dla kogo wracać. Jej bliscy wojny nie przeżyli. Tragiczne wspomnienia jednak nie odebrały jej radości z życia, zakochała się szczęśliwie, doczekała się dzieci, wnuków. Młode lata, lata jej początków małżeństwa to lata ciężkie. Tak trudno było walczyć o godne życie w powojennej Wielkiej Brytanii tak nieprzyjaznej dla byłych sojuszników , ona jak wielu Polaków musiała przez to przejść. I dała radę. Ta książka jest swoistą powieścią-rzeką o swoich losach autorki. Są to słodko-gorzkie losy jednej dziewczyny z pokolenia, które by być wolne musiało walczyć. Jej opowść czyta się jednym tchem.
Przeczytane:2020-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020, Powstanie warszawskie ,
Książka bardzo dobrze napisana, szybko się czyta. Autorem wspomnień jest syn kobiety, ktòra w wieku 15 lat brała udział w powstaniu warszawskim. Książka opisuje całe życie tej niesamowitej kobiety od urodzenia aż po starość. Moim zdaniem należy czytać takie wspomnienia i pamiętać o powstańcach.