Wiktoria

,,Nie chcę, by nazywano mnie Aleksandryną. Teraz, kiedy jestem Królową, pragnę, by używano mojego drugiego imienia. Wiktoria".

W 1837 roku osiemnastoletnia Aleksandryna Wiktoria obejmuje panowanie. W ciągu zaledwie kilku dni zostaje przedstawiona parlamentowi i przeniesiona do Pałacu Buckingham. Zostaje rzucona w wir dworskich intryg, polityki, zdrad, miłostek i płomiennych romansów. Czy młoda królowa sprosta pokładanym w niej oczekiwaniom? Czy stanie się marionetką w rękach doradców, czy zdoła zachować niezależność? I czy uda jej się mądrze rządzić targaną konfliktami Wielka Brytanią?

Matka Wiktorii oraz sir John Conroy pragną, by królowa poślubiła kuzyna, księcia Alberta. Jednak Wiktoria nie zamierza się z nikim wiązać. Wyjątek mogłaby uczynić jedynie dla lorda Melbourne, imponująco mądrego premiera rządu. Tylko on wierzy, że Wiktoria stanie się kiedyś wybitną monarchinią, a poza tym potrafi ją rozśmieszyć. Ku rozpaczy dziewczyny spotkanie z księciem zostaje zaaranżowane. Czy okaże się takim samym nudziarzem, jakim był w dzieciństwie? A może nawet królowej potężnego imperium zdarza się pomylić w sprawach serca?

Wiktoria to pasjonujące połączenie romansu i świetnie zarysowane tło historyczne.

Daisy Goodwin jest producentką telewizyjną oraz autorką powieści historycznych. Pisuje do ,,Sunday Timesa" oraz ,,Daily Mail". Na podstawie swojej powieści napisała scenariusz do serialu telewizyjnego Wiktoria. Serial można oglądać w TVP od połowy stycznia 2017 roku.

Informacje dodatkowe o Wiktoria:

Wiktoria - opinie o książce

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2017-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2017, Mam,
,,Wiktoria" to powieść scenarzystki serialu o tym samym tytule. Niedawno oglądałam serial i muszę przyznać, że moje odczucia po przeczytaniu powieści są bardzo podobne. Często miałam przed oczami poszczególne sceny z serialu. Wiktoria, a właściwie Aleksandryna, w 1835 roku nie wie, co to znaczy być królową, ale wie, że ,,pewnego dnia zostanie królową, teraz już była tego pewna." Pobiera lekcje u guwernantki Lehzen oraz musi słuchać się matki i jej przyjaciela, ambitnego Johna Conroya. Wieść o śmierci jej wuja oznacza dla niej włożenie korony na głowę... Od tamtej pory ,,dzisiaj mogła robić wszystko, czego zapragnęła." Ta powieść skupia się na przedstawieniu początku panowania młodej, niedoświadczonej królowej, która walczy zarówno z rodziną, jak i z rządem o swoją niezależność. Fascynujące było obserwowanie jak rozwija się relacja Wiktorii z premierem Williamem Melbourne (czyli lordem M, jak zwykła ona go nazywać); to mieszanka fascynacji, pomocy, to dla niej człowiek, który jej słucha, nie tylko mówi, co ma robić. Staje się dla królowej niezbędny, jak powietrze, zna niuanse władzy i polityki, ,,on znałby odpowiedzi i zawsze wszystko wie." Ale nic nie trwa wiecznie i pewnego dnia nadzieja miesza się z rozpaczą. ,,Wczoraj coś zrozumiałam, lordzie M." Najważniejszym zaś wątkiem jest oczywiście portret samej Wiktorii: niezależna i uparta, to jak chce wyzwolić się spod skrzydeł matki i Conroya (jej widoczna niechęć do towarzysza księżnej oraz żal do matki). Wiktoria nie unika oczywiście błędów, słucha pewnych plotek, a wśród dworzan z czasem wyczuwa niezadowolenie. Szacunek czytelnika budzi zaś przez pewną dumą z własnej osoby, niepoddawanie się atakom oraz przez bezpośredniość i dobre serce. Z czasem jej wujowie wyrażają zainteresowanie jej statusem matrymonialnym, pojawiają się pewni kandydaci na męża. ,,Wiktoria" ma znamiona poczytnej powieści historycznej o młodej królowej; to historia o władzy, miłości, nadziejach i pomyłkach. Nie brakuje też polityki, nastrojów społecznych, czy emocji. Czytelnik, jak i Wiktoria mogą się przekonać, że ,,aby być królową, trzeba być kimś więcej, niż małą dziewczynką w koronie." Przez taką, a nie inną końcową scenę, wierzę, że doczekamy się drugiej części historii o królowej Wiktorii- chciałabym wiedzieć, jak dalej potoczą się jej losy, zarówno jako władcy, jak i kobiety.
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2017-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Świetne, napisane lekkim językiem, wciągające i pełne emocji. Uwielbiam relacje Wiktorii z Melbournem, jej upór w dążeniu do samodzielności i pozbycia się Conroya, a także barwnie nakreślone rodzące się uczucie do Alberta. Po obejrzeniu serialu miło przeżyć przygodę jeszcze raz, z dodatkowymi smaczkami. I z tego, co widzę po momencie zakończenia książki, można liczyć na kontynuację :)

Z upływem czasu czytam coraz więcej książek historycznych. Dawniej ich nie lubiłam. A " Wiktoria " jest po prostu rewelacyjna. Młoda dziewczyna zostaje zamknięta przez matkę i jej " towarzysza", ogarniętych żądzą władzy i kontroli, w czerech ścianach, odizolowana od ludzi, ponieważ w niedługim czasie zostanie królową. Gdy to się ziściło trafia w nieznany sobie świat, świat dworskich intryg, polityki, miłostek, zdrady, zawiści itd. Nie ma pojęcia o takim życiu. Jest jej bardzo ciężko a jednak radzi sobie. Jak to robi sprawdźcie sami. Polecam.

Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2018-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Literatura angielska,
Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2017-05-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Łowca posagów
Daisy Goodwin0
Okładka ksiązki - Łowca posagów

Sisi, cesarzowa Austrii to ktoś, kogo pragnie każdy mężczyzna i komu zazdrości każda kobieta. Piękna, wysportowana i inteligentna Sisi ma wszystko...

Moja ostatnia księżna
Daisy Goodwin0
Okładka ksiązki - Moja ostatnia księżna

Przełom XIX i XX wieku. Cora Cash jest jedyną dziedziczką ogromnej fortuny, co czyni ją najbogatszą panną w Ameryce. Jest niewiarygodnie piękna i uprzywilejowana...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski