Książka obejmuje zagadnienie rekonstrukcji obrazu prasłowiańskich wierzeń z wykorzystaniem źródeł historycznych, folklorystycznych oraz komparatystyki. I oto pojawia się na polskim rynku wydawniczym jedno z lepszych opracowań tematu. * Jak i w co wierzyli prasłowianie? * Jakie były ich zwyczaje? * Co było w ich wierze najważniejsze? * Jakie obyczaje charakteryzowały ich kulturę i wierzenia? * W jaki sposób wiara oddziaływała na ich codzienne życie? Niezwykła książka, która wciąga Czytelnika, którą czyta się jednym tchem. Mocno zakorzeniona w materiałach żródłowych i historycznych, jednak bez zbędnego aparatu naukowego. Językiem prostym, ale bez uproszczeń opisuje - opowiada - o wierze prasłowian, przybliża świat prasłowiańskich wierzeń. Dlaczego mitologia Słowian jest tak mało obecna w naszej kulturze? Być może dlatego, że sukcesy uczonych zajmujących się jej rekonstrukcją nie trafiają do szerokiego odbiorcy. Jeśli tak, to oddana w Państwa ręce książka jest próbą przełamania tego stanu rzeczy. A przecież warto, bo móc pochwalić się barwną tradycją w zjednoczonym świecie, to wielki powód do - pozytywnie rozumianej - dumy. Wydaje się, że w każdym pokoleniu, w każdym narodzie, grupie etnicznej czy plemieniu znajdą się ludzie, dla których baśń jest cenna - czasem ważniejsza niż przyziemny realizm dnia codziennego. To dzięki nim od tysięcy pokoleń pradawne baśnie i mity żyją gdzieś w uśpieniu na poboczu naszego stechnicyzowanego świata.
Informacje dodatkowe o Wierzenia Prasłowian:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Petrus
Data wydania: 2014-06-29
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
978-83-7720-131-2
Liczba stron: 152
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2018-01-17, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018, Mam,
Książka ma długą bibliogafię i przypisy, więc samej treści wychodzi ok 120 stron i da się bez problemu przeczytać w jeden dzień. Będzie dobra na dłuższą podróż pociągiem, albo chłodny wieczór :)
Język umożliwia szybkie czytanie i zapamiętywanie - to duży plus. Ocena 4 może się wydawać niska, ale wynika to głównie z formy. Wydaje mi się bardzo chaotyczna. Jest to opis różnych wierzeń, z porównaniem do prasłowiańskich, przy czym nie zawsze wyraźnie widać granice między jednymi i drugimi. Są tu też wprowadzone nazwy bóstw, o których nie słyszymy na codzień, a nie każde z nich jest opisane (chociaż zdecydowana większość tak).
Spodziewałam się, że książka będzie podzielona na dużo drobnych części tak, żeby dało się bez problemu odnaleźć szukaną tematykę legend, czy innych źródeł. Niestety główny podział, to kilka dużych rozdziałów i akapity, oddzielające poszczególne symbole.
Myślę, że książka nie zachęci hobbystów szukających czegoś lekkiego. Będzie za to pomocna np. dla archeologów, którzy mogą znaleźć tu ciekawe źródła - nie tylko tak oczywiste, jak "Powieść minionych lat", ale też baśnie i podania.
Przed zabraniem się za tę książkę polecam przeczytanie jakiejś bardziej podstawowej literatury w temacie wierzeń pogan i zapoznanie się też z mitami hinduskimi, czy nordyckimi.