Legendarny szpieg i konserwator dzieł sztuki Gabriel Allon przeprowadza w Wenecji renowację nastawy ołtarzowej pędzla Veronesego. Niespodziewanie otrzymuje pilne wezwanie od włoskiej policji. Jak się okazało, ekscentryczny londyński marszand Julian Isherwood znalazł się przypadkiem na miejscu mrożącej krew w żyłach zbrodni w willi nad jeziorem Como i zatrzymano go jako podejrzanego. Żeby ratować przyjaciela, Gabriel musi wytropić prawdziwych zabójców, a później wykonać jeszcze tylko jedno proste zadanie: odnaleźć najsłynniejsze zaginione malowidło świata. Zamordowany był upadłym brytyjskim szpiegiem, skrywającym pewien sekret: handlował kradzionymi dziełami sztuki i sprzedawał je tajemniczemu kolekcjonerowi. Wśród obrazów znajdowało się najbardziej znane zaginione dzieło na świecie: znakomite Narodzenie pańskie ze świętymi Franciszkiem i Wawrzyńcem Caravaggia. Gabriel wymyśla brawurową zagrywkę, by odzyskać obraz Caravaggia i poznać tożsamość kolekcjonera. Jego poszukiwania zamienią się w ekscytujący pościg – od migotliwych bulwarów Paryża i Londynu poprzez szemrany półświatek Marsylii i Korsyki, aż do niewielkiego banku prywatnego w Austrii, gdzie pewien niebezpieczny człowiek stoi na straży nieuczciwie zdobytego majątku okrutnego dyktatora. W banku tym pracuje też dzielna młoda kobieta, która przeżyła jedną z najgorszych rzezi dwudziestego wieku. Teraz, z pomocą Gabriela, otrzyma szansę, by zadać cios klanowi, który pozbawił ją rodziny.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-09-23
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 380
Tytuł oryginału: The Heist
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
Ilustracje:Paweł Panczakiewicz
Nieustannie dobrze się bawię czytając cykl Pana Silvy o Gabrielu Allonie. Gabriel podejmuje się kolejnego trudnego zadania aby ratować swojego przyjaciela. A wychodzi z tego akcja, w której trzeba uratować pewną dziewczynę i kilka skradzionych obrazów. Uwielbiam to planowanie akcji przez Allona i jego ekipę. Sama akcja też ciekawie się rozwija i czytanie wciąga. Chce się szybko wiedzieć, co wydarzy się dalej. Za chwilę sięgnę po kolejny tom z cyklu.
Wbrew rozsądkowi Isherwood (właściciel galerii) zgadza się na propozycję, która ma mu pomóc zapomnieć o kłopotach. Jednak nieplanowana podróż przynosi większe kłopoty- oskarżenie o morderstwo.
Gabriel, znany włoskiej policji, dostaje ultimatum: ma im pomóc znaleźć prawdziwego zabójcę albo kariera jego przyjaciela Isherwooda będzie skończona.
Przez karty powieści przewija się sporo postaci: złodziei obrazów, agentów wywiadów, zawodowych zabójców, istna śmietanka towarzyska. Oprócz tajnych akcji i planów wywiadowczych mamy tutaj wątek polityki, wojny na Bliskim Wschodzie – mamy też kogoś ktoś przeżył to, co się stało w Hamie.
„Gra się zdecydowanie rozpoczęła.”
„Wielki skok” to powieść szpiegowsko-sensacyjna napisana na dużą skalę, pełna brawurowej akcji, jednak czasami były fragmenty, które się dłużyły, wątki przedstawione powierzchownie czy też bez widocznego napięcia. Zakończenie inne niż się spodziewałam. Dobra, dla fanów gatunku.
"Wielki skok" to ten typ literatury, który angażuje całkowicie, sprawiając, że lektura – bądź co bądź – opasłego tomu, mija niepokojąco szybko.
Było ich dwunastu. Wszyscy spędzili jakiś czas w ośrodku szkoleniowym ISIS. Dotarli do Wielkiej Brytanii pojedynczo, większość przywitano z otwartymi ramionami...
AUTOR NAJLEPSZYCH POWIEŚCI SZPIEGOWSKICH WSZECH CZASÓW Brutalne morderstwo i zaginione arcydzieło - zagadka, którą rozwiązać może tylko Gabriel Allon Zaginięcie...
Przeczytane:2016-08-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,