Wielka wygrana

Ocena: 0 (0 głosów)

Opis od wydawcy

Grupa przyjaciół po skończeniu studiów mieszka i pracuje w małym mieście. Ich przyjaźń, kiedyś tak mocna, zaczyna się chwiać. Tymon i Borys, krytycy systemu, spierają się z Leonem, który uważa ich za nieudaczników. Sebastian stara się podtrzymać dawną zażyłość. Przyjaciele mają partnerki o różnych ambicjach i charakterach, co dodatkowo gmatwa stosunki między nimi. Wielka wygrana na loterii rodziców Sebastiana zmienia życie wszystkich, ale świat nie staje się rajem. Książka dla osób pełnoletnich.

 

Opis od dodającego książkę

To jest powieść obyczajowa, która pokazuje życie trzech pokoleń w małym mieście.

Najwięcej  miejsca zajmuje grupa trzydziestolatków po studiach. Sebastian pracuje w urzędzie skarbowym i mieszka w bloku z rodzicami. Tymon jest informatykiem w urzędzie miasta, mieszka z rodzicami w domu odziedziczonym po dziadkach. Borys ima się różnych zajęć, pracuje na umowach śmieciowych, lecz ma ambicje literackie. Leon jest pracownikiem nadleśnictwa i dobrze mu się powodzi. Najlepiej ustawiony jest notariusz Adrian. Właśnie wybudował dom na osiedlu pod miastem, gdzie mieszka z niepracującą żoną Pauliną. Natalia pracuje w szkole podstawowej, Sara w urzędzie miasta, Lena w domu kultury. Przyjaciele tworzą pary, spotykają się, jedzą, piją i toczą zawzięte dyskusje o systemie. Powieść przedstawia ich poglądy, dążenia i styl życia, a przede wszystkim relacje między nimi, naznaczone jednocześnie przyjaźnią i rosnącą niechęcią, miłością i odrzuceniem, zazdrością i wspieraniem się wzajemnym.

Drugim pokoleniem w powieści są rodzice Sebastiana, oboje po pięćdziesiątce. Iga, która przez wiele lat pracowała w szkole, aż w końcu nie wytrzymała i przeniosła się do biblioteki miejskiej, oraz Adam, który jest nauczycielem w szkole językowej i tłumaczem. Oboje zarazem szczęśliwi i nieszczęśliwi, spełnieni i niespełnieni, próbują znaleźć sens w zmieniającym się świecie i upływie czasu.

Trzecim pokoleniem są rodzice Adama, umiejąca na raka matka i zgorzkniały ojciec, oraz stara matka Igi, kobieta o niedobrym charakterze, teraz zdana na opiekę córki.

Mnóstwo się zmienia w życiu bohaterów powieści, kiedy dzięki losowi szczęścia nagle pojawiają się wielkie pieniądze.

„Wielka wygrana” to opowieść o miłości i przyjaźni, niechęci i zazdrości, przemijaniu i śmierci, o pieniądzach i aspiracjach materialnych i niematerialnych, o polityce, religii i systemie ekonomicznym. Tłem jest życie małego miasta, epidemia wirusa COVID-19 oraz zbliżające się przemiany polityczne i społeczne.

Informacje dodatkowe o Wielka wygrana:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-06-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788383512792
Liczba stron: 365
Język oryginału: polski

Tagi: powieść obyczajowa romans wygrana na loterii małe miasto aborcja Pieniądze przyjaźń rodzicielstwo rodzice

więcej

Kup książkę Wielka wygrana

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

– Ja i tak wolę długie lato niż długą zimę, nawet tak łagodną jak zeszłego roku. – Muszę cię rozczarować. Globalne ocieplenie nie spowoduje, że zimą dni będą dłuższe i mniej deszczowe. Zmiana klimatu nie poprawi tego, czego nie lubimy. Zmiana klimatu tylko zepsuje to, co lubimy. – Marzę o tym, żeby w czasie ferii zimowych wyjechać na południe. Ale z kim? Za pensję nauczycielską? – Znowu muszę cię rozczarować. Niedługo wyjazd na południe, nawet w środku naszej zimy, wypadnie z zestawu opcji. Chyba że chcesz się usmażyć albo powirować w tornadzie. Wiesz, że tornado potrafi unieść krowę jak piórko? Natalia nic na to nie powiedziała. Tymon był dobry w rozczarowywaniu, również wtedy, kiedy siedzieli w kawiarni Bajka. Niezależnie od jego intencji, wzmianka o krowie Natalię ubodła, ponieważ ostatnio utyła. Niedużo, ale jednak utyła. A zawsze była taka szczupła i lekka jak piórko. Może to śmieszne, kiedy dwudziestoośmiolatka używa słowa „zawsze”, mówiąc o swoim życiu. Z drugiej strony, kiedy miała osiemnaście lat, dwudziestoośmioletnie kobiety to były dla niej stare lampucery. Co wtedy myślała o paniach w takim wieku jak bufetowa? W ogóle o nich nie myślała. Nawet ich nie zauważała. Starsi ludzie byli dla niej przezroczyści jak duchy.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Złudzenie i inne historie
Ernest Wit0
Okładka ksiązki - Złudzenie i inne historie

Opis od wydawcy „Złudzenie i inne historie” to zbiór opowiadań, pastiszów, parodii i tekstów satyrycznych na tematy zwyczajne i niezwykłe...

Dzikie wino
Ernest Wit0
Okładka ksiązki - Dzikie wino

Opis od wydawcy Michał skończył studia, pracuje w sklepie dziadka i spotyka się z Anią. Jego najlepszemu koledze rodzi się syn z wadą serca. Pomóc może...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy