Wiek niewinności

Ocena: 4.56 (9 głosów)
Inne wydania:
Nowy Jork, lata 70. XIX wieku. Newland Archer zaręczony jest z piękną i dobrze urodzoną May Welland - w ten sposób mają się połączyć dwie z najbardziej wpływowych rodzin w mieście. Tymczasem z Europy przyjeżdża hrabina Ellen Olenska, a wyższe sfery natychmiast zaczynają plotkować na jej temat.

Piękna, tajemnicza Ellen uciekła od męża i pragnie wziąć z nim rozwód, co bulwersuje tutejsze konserwatywne środowisko. Ellen jest kuzynką uroczej i naiwnej May Welland, nie do końca orientującej się w układach i intrygach śmietanki towarzyskiej. Dziewczyna szczerze kocha Newlanda, ale ten zakochuje się w jej wyrafinowanej, światowej kuzynce i to z wzajemnością. Oboje jednak zdają sobie sprawę z tego, że ich związek wywołałby ogromny skandal...

Znakomita powieść o hipokryzji, aluzjach, milczących porozumieniach oraz wszechwładnie panującym konwenansie, który rozdzielił dwoje kochających się ludzi. Na podstawie książki powstał głośny film Martina Scorsese pod tym samym tytułem.

Informacje dodatkowe o Wiek niewinności:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010-12-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7648-192-0
Liczba stron: 288

więcej

Kup książkę Wiek niewinności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wiek niewinności - opinie o książce

Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2015-01-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
"Wiek niewinności" to świetna książka, ukazująca życie i obyczaje panujące w XIX wieku. Świat był przesiąknięty przez to co wypada robić a co nie. Rozwód, mimo, że legalny, zarówno przez prawo cywilne jak i kościelne, był wręcz nie do pomyślenia. Nic więc dziwnego, że przyjazd hrabiny Olenskiej do Nowego Jorku wywołuje wiele plotek. Główny bohater, Newland, jest postacią, która na początku powieści bardzo wysoko ceni sobie wszystkie zasady, reguły i konwenanse. Nie jest w stanie zrobić nic co mogłoby wywołać chociaż najmniejszy skandal. Jednak później jego zachowanie ulega zmianie. Jest to postać u której możemy zaobserwować znaczą zmianę charakteru i postępowania. W sumie jest to trochę smutna książka, ponieważ bardziej współczułam May, ale jednak to Ellen wzbudziła moją większą sympatie. May to trochę naiwna dziewczyna, która na początku nie do końca potrafiła dostrzec co się wokół niej dzieje. Ale podsumowując książka jest naprawdę świetna i z całą pewnością warta przeczytania.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2023-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo dobry klasyk, a czytając miałam wrażenie, że przypomina mi trochę "Annę Kareninę" (na szczęście bez tych długich opisów polowań, czy żniw), bo mamy tutaj trójkąt miłosny (jeden mężczyzna i dwie kobiety), który jest jednak tylko tłem, aby pokazać amerykańską elitę drugiej połowy XIX wieku. Autorka oczywiście nie kreśli pochlebnego obrazu owych elit, które są zakłamane, pełne hipokryzji, a czas głównie mija im na chodzeniu do teatru, organizowaniu przyjęć i bywaniu na nich. Najbardziej zaś obawiają się skandalu, czy wykluczenia z towarzystwa.

Podobało mi się jak autorka poprowadziła wątek miłosny, ale zakończenie niestety trochę pozostawiło niedosyt. Ogólnie oceniam bardzo pozytywnie. 

Na minus wersja papierowa Wydawnictwa wab. Niby twarda oprawa, ale okładka się ściera, a czcionka jak w wydaniach kieszonkowych.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-06-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021,

Z jednej strony to nie jest jakaś pasjonująca lektura - opis banalnych wydarzeń w światku nowojorskiej "arystokracji". Z drugiej jednak to fantastyczny opis hipokryzji, bezsensownych zasad i ograniczeń, podporządkowanie swojego życia i siebie normom społecznym, poświęcenie dla tzw. dobra dzieci. I oczywiście w książce jest czysta manipulacja - ta rezygnacja jest przecież opłacalna. To nieważne, że nasz bohater przeżył swoje życie w chłodzie emocjonalnym, przecież ma teraz szczęśliwe, cudowne dzieci. Takim obrazkiem karmiono nas przez stulecia. W rzeczywistości wcale nie wygląda to tak różowo. To w dużej mierze stąd biorą sie dysfunkcyjne rodziny, sfrustrowani rodzice. A dzieci to widzą i czują. No cóż, ale zgodnie z obowiązującymi normami na tamte czasy, trzeba było uczyć maluczkich właściwych postaw. Iluż tradycjonalistów i konserwatystów wzdycha za takimi czasami. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-12-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - peachesandplums
peachesandplums
Przeczytane:2020-06-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2020,
Inne książki autora
Opowieści małżeńskie
Edith Wharton0
Okładka ksiązki - Opowieści małżeńskie

Małżeństwo, zdrada, rozwód – wszystkie odcienie, wszystkie implikacje tych układów znajdują swe odbicie w opowiadaniach Edith Wharton...

Duchy i ludzie
Edith Wharton0
Okładka ksiązki - Duchy i ludzie

"Opowiadania Edith Wharton należą do najwspanialszych, najbardziej wyrafinowanych literacko przykładów noweli niesamowitej XX wieku..." ze "Wstępu"...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy