Wiedźmin. Historia fenomenu

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Sięgnij po “Wiedźmin. Historia fenomenu” i poznaj historię postaci, która podbiła świat literatury, gier wideo oraz seriali!

Geralt z Rivii jest wiedźminem - mutantem walczącym z potworami. Choć ze względu na swoją profesję powinien być wyzuty z ludzkich emocji, w rzeczywistości ma w sobie więcej z człowieka niż nie jeden przedstawiciele tej rasy. Jest odważny, skory do romansów i poświęcenia, nie unika także alkoholu. Choć stroni od mieszania się do polityki, często wbrew sobie ląduje w samym sercu najgorętszych wydarzeń. Lata temu prostego wojownika pokochali fani fantasy z Polski, dziś zna go cały świat, a jego popularność stale rośnie.

"Wiedźmin. Historia fenomenu" to ilustrowana pozycja, na którą składa się aż 17 wywiadów z osobami, bez których słynny Geralt z Rivii nigdy nie stałby się legendą. Wśród nich znaleźć można wypowiedzi Andrzeja Sapkowskiego - twórcy oryginalnych powieści z Białym Wilkiem w roli głównej. Bogusław Polch wspomina o komiksach, do których pisał scenariusze oraz współtworzył stronę wizualną. Z kolei aktor Jacek Rozenek, animator i reżyser Tomasz Bagiński oraz członkowie zespołu Percival Schuttenbach opowiadają o sukcesie serii gier wideo stworzonych przez studio deweloperskiej CD Projekt RED. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Rzeźnika z Blaviken.

Informacje dodatkowe o Wiedźmin. Historia fenomenu:

Wydawnictwo: Publicat
Data wydania: 2020-06-03
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 788324584253
Liczba stron: 504
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Wiedźmin. Historia fenomenu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wiedźmin. Historia fenomenu - opinie o książce

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2021-07-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Książka jest fenomenalna zarówno w treści jak i w formie. To, jak książka wygląda, to uczta dla oczu i gratka dla kolekcjonera. Wita nas solidna twarda okładka ze zbliżeniem na medalion wilka zawieszony na szyi Geralta. Twarzy bohatera nie widać, co jest świetnym pomysłem, bo tutaj każdy w wyobraźni może sobie dopełnić wizerunek wiedźmina w zależności od tego, z którego medium najlepiej go kojarzy. Treść rozdziałów uzupełniają liczne zdjęcia i grafiki. Jeśli jest mowa np. o zagranicznych wydaniach prozy Sapkowskiego, to autor pokaże nam również jak te zagraniczne książki wyglądały.

Adam Flamma nie ukrywa, że jest wielkim fanem serii i byłoby to widać w jego pracy, nawet gdyby się nie przyznał. Swoim entuzjazmem i pasją potrafi zarazić również czytelnika, a jednocześnie pozostaje rzetelnym badaczem, który potrafi się w licznych wiadomościach odnaleźć. Zgromadzony materiał jest uporządkowany, autor trzyma się tematyki swoich rozdziałów, wzbogaca książkę licznymi wywiadami. Rozmowy prowadzone są w ciekawy sposób, pytania są przemyślane i odpowiednio dobrane do rozmówcy. 

"Wiedźmina. Historię fenomenu" można przeczytać od deski do deski, a można też kartkować, w poszukiwaniu konkretnych informacji. W wyłapywaniu treści pomagają kluczowe zdania "doczepione" do głównego tekstu na marginesie. Tak bezproblemowe w odbiorze i estetycznie wydane kompendium wiedzy mogłoby służyć jako wzór dla badaczy innych uniwersów. Naprawdę jestem pod wrażeniem i cieszę się, że książkę kupiłam właściwie w ciemno, jak tylko zobaczyłam ją w księgarni internetowej w okolicach premiery.

Wiedziałam już wcześniej, że przygody Geralta były publikowane różne i w różnych formach przekazu. Niemniej, i tak byłam zaskoczona w trakcie lektury, jak popularną i inspirującą jest jego historia. Dowiedzieć się od początku do końca jak wyglądał choćby proces publikowania pierwszych komiksów ze świata wiedźmina, to uzmysłowić sobie, że Biały Wilk naprawdę jest polskim bohaterem międzypokoleniowym i międzynarodowym. Polecam!

Link do opinii

Adam Flamma to miłośnik Wiedźmina, znawca polskiej fantastyki, który sprzedaje swoją pasję w swoistej biografii Geralta z Rivii.Naświetla sywetkę jego twórcy,okoliczności powstania pierwszego opowiadania, artystyczną drogę A. Sapkowskiego. Wnikliwie bada, jak pierwsze opowiadanie zapoczątkowało czytelnicze zaintresowanie rodzimą fantastyką. Wskazuje żrodła inspiracji, od Tolkiena począwszy. Słowiański folklor przyczynił się do popularności Geralta. W hołdzie dlaSapkowskiego powstaje fan fiction, zwłąszcza za wsz]chodnia miedza. Jest Wiedźmin z Dalekiego Kijowa, parodie kabretowe i pastisze literackie.

Oczywiście po sukcesie opowieści o Ciri powstały gry fabularne,potem gry na Pc, a wreszcie Witcher zdobył szturmem Zachód i konsole. dowiemy się wielu ciekawostek, poznamy twóców komiksów o Geralcie, autor analizuje wizerunek bohatera, sposoby budowania postaci przez Sapkowskiego, różne oblicza Geralta i Jaskra. Oczywiście temat zostal kompleksowo potraktowany, łącznie z perypetiami z obsadą serialu, dyskusją o nieporadnych efektach specjalnych z filmu, żenująco gumowych potworach, które śmieszą zamiast przerażać widzów.
Kompendium dopełnia aktualizacja na temat powstajacego dla Netflixa serialu Witcher i przedstawienie aktorów związanych z tym projektem. Dla wszystkich wielbicieli Geralta jest to pozycja obowiązkowa, a na dodatek pieknie wydana, w atrakcyjnej szacie graficznej może być ozdobą każdej biblioteczki.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy