Wiecznie młody

Brawurowo napisana i prawdopodobnie najciekawsza lekcja biologii w tym stuleciu.

Jak żyć, aby być wciąż młodym i w pełni sił? Czy możemy przedłużyć swoje życie albo zatrzymać starość? Bill Gifford, od lat zajmujący się tematyką zdrowia i sportu, postanawia odkryć sekret długiego życia. Z humorem i swadą wyjaśnia, jak zmieniała się średnia długość życia w ostatnich wiekach, dlaczego niektórzy ludzie dożywają setki, jaki wpływ na procesy starzenia się ma liczba posiadanych dzieci oraz - najważniejsze - jak odkryć drogę do długowieczności... zapisaną w naszych własnych genach.

Informacje dodatkowe o Wiecznie młody:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-03-30
Kategoria: Edukacyjne

Kup książkę Wiecznie młody

Wiecznie młody - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2023-08-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

"Starość siedzi przyczajona w naszych ciałach"

W zasadzie to autor niczego nowego mi w tej książce nie powiedział. Kto ma już "trochę" lat i "trochę" interesuje się swoim zdrowiem i tym co wpływa na jego szeroko rozumianą kondycję i psychiczną i fizyczną już na pewno o tym wszystkim, o czym pisze Gifford, słyszał lub czytał.

A więc mamy tutaj pochwałę aktywności fizycznej, odpowiednią dietę, kontrolę poziomów głównych parametrów, czyli cukru, cholesterolu i jeszcze kilku innych, suplementację tego czego nasz organizm sam nie wytwarza lub wytwarza za mało, trzymanie na wodzy poziomu stresu (bez wykluczania go całkowicie) itd.

Przyznaję, że te wszystkie informacje podane są w bardzo ciekawy sposób z wielką dozą dystansu do samego siebie i autoironii. Autor sam poddał się pewnemu programowi badawczemu, w którym przeprowadza się wieloletnią obserwację starzenia się, robiąc przy tym trylionową ilość różnych badań i testów na każdym etapie programu.

Jedna informacja ucieszyła mnie szczególnie. Otóż do dziś w moim umyśle zakodowane było, że kawa jest "be", zwłaszcza pita w dużych ilościach. Natomiast autor twierdzi, że powinno się pić kawę w ilościach 4-5 filiżanek dziennie, bo to dobre dla naszego zdrowia. No to sobie dzisiaj pozwolę ??.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski