Co mają ze sobą wspólnego pączek ciastko i pączek kwiatu czy kolejka do sklepu i kolejka zabawka? Nic. Poza słowem, który je określa. Właśnie ono ma tu kluczowe znaczenie. Bo w metodzie czytania globalnego (znanej na świecie jako metoda Domana) polegającej na zapamiętywaniu grafiki całych słów (bez uczenia się liter), najważniejsze jest powtarzanie. I tak skonstruowane są książeczki w tej serii adresowanej do dzieci w wieku 3-5 lat. Obrazki pokazują różnorodność znaczeniową wielu wyrazów, ale przecież zawsze czyta się je tak samo. Znakomity sposób na wprowadzanie dziecka w świat słów, ćwiczenie pamięci oraz poszerzanie zasobu jego słownictwa i… wiedzy o świecie.
Wydawnictwo: Alegoria
Data wydania: 2018-05-09
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 16
Ilustracje:Aleksandra Jamrożkiewicz
Co mają ze sobą wspólnego pączek ciastko i pączek kwiatu czy kolejka do sklepu i kolejka zabawka? Nic. Poza słowem, który je określa...
Przeczytane:2019-03-10,
Język polski bywa podstępny. Niektóre słowa mają dwa lub więcej znaczeń. Jest pączek- kwiatu i słodki przysmak. Grzebień koguta i służący do czesania. Pióro wieczne i ptasie. Golf - sport i samochód. Kolejka może być: górska, pociągowa lub do sklepu. Ta niejednoznaczność może wzbudzić ciekawość dziecka. W książeczce jest przekazana w bardzo prosty sposób. Obrazki ilustrujące różne znaczenie tego samego słowa sąsiadują ze sobą na kartkach. Część ptasiego skrzydła i narzędzie do pisania - oba podpisane "pióro". Czcionka jest duża, obrazki kolorowe. To pozytywnie nastraja malucha. Proste, a jednak dziecko mimochodem się uczy. Autorce stawiam i przybijam piątkę.
dr Kalina Beluch