reklama

Wąż i tęcza. Voodoo, zombie i tajne stowarzyszenia na Haiti

W kwietniu 1982 roku Wade Davis, antropolog z Harvardu, wsiada do nocnego pociągu do Bostonu i otwiera kopertę. Wyciąga z niej plik pieniędzy, bilet lotniczy na Haiti i wyblakłą fotografię przedstawiającą ubogiego rolnika. To Clairvius Narcisse, człowiek-zombie, uznany za zmarłego i pogrzebany w latach sześćdziesiątych, lecz na powrót żyjący w haitańskiej społeczności.

Davis wyrusza na Haiti, by rozpocząć naukowe śledztwo, którego celem jest odkrycie toksyny zmieniającej człowieka w zombie. Po zagłębieniu się w kulturę vodoun, będącą haitańską odmianą religii voodoo, i doświadczeniu mistycznych obrzędów wpada na trop dwóch trucizn pozyskiwanych z ryb i płazów. Pierwsza wywołuje stan zbliżony do śmierci klinicznej, druga odwraca ten proces, jednak trwale uszkadza mózg, pozbawiając daną osobę własnej woli i indywidualnej tożsamości. Co jednak najbardziej fascynujące - z obu chętnie korzystają władze wioski.

Wąż i tęcza to nie tylko zdumiewająca historia o procesie zombifikacji, ale przede wszystkim o podróży w najbardziej pierwotne zakątki ludzkiej duchowości. Autor doskonale kreśli fenomen krwawych rytuałów vodoun, które stają się punktem wyjścia do zrozumienia doświadczonej brutalnym kolonializmem historii Haiti.

,,Davis zawsze jest pomiędzy: pomiędzy językami antropologii, reportażu i powieści przygodowej. Ale przede wszystkim pomiędzy światami: magii i racjonalności. Mało kto umie pisać o magii, roślinach i nauce tak przejrzyście jak on." Mateusz Marczewski

Informacje dodatkowe o Wąż i tęcza. Voodoo, zombie i tajne stowarzyszenia na Haiti:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-07-06
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381914833
Tytuł oryginału: The Serpent and the Rainbow

Kup książkę Wąż i tęcza. Voodoo, zombie i tajne stowarzyszenia na Haiti

Wąż i tęcza. Voodoo, zombie i tajne stowarzyszenia na Haiti - opinie o książce

Jest kwiecień 1982 roku.

Antropolog Wade Davis otwiera kopertę i wyciąga z niej bilet lotniczy na Haiti oraz zdjęcie mężczyzny. To Clairvius Narcisse, człowiek- zombie.

Wade pakuje więc plecak i wyrusza na poszukiwanie toksyny, która sprawia, że człowiek jest umarły, a jednak żywy.

Po drodze opowie nam krwawą historię wyspy, która była hiszpańską i francuską kolonią, o powstaniu niewolników i wolności, która wolnością tak do końca nie jest.

Mijając błotniste drogi i tropikalną przyrodę spotyka tych, którzy wprowadzą go w tajniki vodoun, haitańską odmianę voodoo, pokażą rytuały, przy których włos jeży się na głowie i pozwolą poznać trucizny, dzięki którym zobaczy jak zostać żywym umarłym. I wszystko za pozwoleniem władz.

Opowieść swą snuje z otwartym umysłem.

Niczego nie kwestionuje, nie wyśmiewa, tylko szczerze pragnie zrozumieć coś, co dla innych jest jedynie wytworem wyobraźni oglądanym na dużym ekranie.

Jeśli jesteś odkrywcą, nie boisz się wyzwań i kochasz ekscytujące przygody, ta książka jest dla Ciebie, drogi czytelniku.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski