Warszawskie dzieci

Ocena: 5 (1 głosów)

Wspomnienia wychowanków szkoły Anny Goldman

,,O swoich losach mówią ludzie dziś starzy, dawni uczniowie warszawskiej szkoły, przed wojną powszechnej, w czasie niemieckiej okupacji w zdumiewający sposób dorosłej z nimi do gimnazjum i liceum. Większość relacji dotyczy wydarzeń

czasu wojny i Powstania, siłą rzeczy najmocniej odciśniętych w pamięci".

Ta mała prywatna szkoła, powstała dzięki Pani Przełożonej Annie Goldmanównie i innym nauczycielkom, zapewniła średnie wykształcenie kilku tysiącom dziewcząt i chłopców, którzy bawili się po dziecinnemu i jednocześnie wstępowali do organizacji harcerskich, uczyli się zasad konspiracji, służby łączności i wywiadu, brali udział w małym sabotażu i uczyli się strzelać, walczyli i ginęli w Powstaniu Warszawskim.

Ci zwykli ludzie piszą o tym, czego sami doświadczyli. O początkach ,,Zawiszy", organizacji najmłodszych harcerzy, o walce na Ochocie, w Śródmieściu i na Powiślu.

Wstrząsający jest też dziennik łączniczki w ,,Reducie Kaliska".

Są tu niezwykłe wspomnienia kobiety, która ratowała rodzinę na Zieleniaku, gotując posiłki generałowi Kamińskiemu, dowódcy zbrodniczej brygady RONA. Jest też powojenna historia dziewczyny, która angielskiego dziennikarza zawiozła do leśnego oddziału WiN-u. Autorom tych opowieści zależało, by przedstawić swoje przeżycia bez patosu i upiększeń. I to im się udało.

Informacje dodatkowe o Warszawskie dzieci:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-06-02
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788377852019
Liczba stron: 444

więcej

Kup książkę Warszawskie dzieci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Warszawskie dzieci - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2014), Posiadam, Przeczytane,
W czasach II wojny światowej byli jeszcze dziećmi. Dorastali w okupowanej Warszawie. Połączyły ich przeżycia wojenne i szkoła, którą wspominają z rozrzewnieniem. By uczcić pamięć dyrektorki tej konspiracyjnej placówki, jeszcze raz przywołali obraz dni spędzonych w targanej wojenną zawieruchą stolicy. Tak powstała książka pt.: "Warszawskie dzieci", czyli rozległy zbiór relacji o nauce i walce małych warszawiaków. Na "Warszawskie dzieci" składają się wspomnienia wychowanków szkoły Anny Goldmanówny. Wiele z nich opublikowano wcześniej w zbiorach pt.: Złoty człowiek "Goldman" i Goldmanka. W kręgu szkoły, jednak dopiero prezentowana pozycja stanowi kompleksowy zbiór tekstów autoryzowanych przez wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Wśród 24 relacji zamieszczonych w tej publikacji znajdziemy nie tylko te napisane uczniów, ale również przez siostry Goldmanówny, nauczycielki tej konspiracyjnej szkoły. Opowiedzą nam one o historii słynnej placówki przy ul. Mianowskiego 15 i trudnych czasach okupacji, w których szkoła Anny Goldmanówny jako jedna z nielicznych funkcjonowała aż do wybuchu powstania warszawskiego. Pełne ciepła i serdeczności wspomnienia o Pani Przełożonej i wszystkich pracownikach konspiracyjnej szkoły przywołane przez uczniów po kilkudziesięciu latach od jej ukończenia to poruszająca lektura, która na każdej karcie udowadnia nam, że wkład i poświęcenie włożone w edukację młodego człowieka to najwyższa wartość, jaką można mu podarować w trudnych czasach. Dlatego właśnie szkoła Goldmanówny jawi nam się w relacjach jej wychowanków jako miejsce pobierania nauki, rozwoju warszawskiego harcerstwa, patriotyzmu i przygotowań do radzenia sobie w dorosłym życiu. Niemal wszyscy uczniowie szkoły przy ul. Mianowskiego 15 wychowani w przekonaniu o ojczyźnie jako najwyższej wartości wzięli udział w powstaniu warszawskim. Ich bohaterskie czyny na barykadach stolicy to drugi temat przewijający się we wspomnieniach warszawskich dzieci. Nie sposób bowiem uciec od duchów przeszłości, które odcisnęły tak ważne piętno w pamięci młodych warszawiaków. O ich szlachetnych postawach i nieprzeciętnej odwadze można czytać godzinami. "Warszawskie dzieci" to książka - świadectwo. Jej autorzy za pomocą słów upamiętnili sylwetkę wybitnego pedagoga i serdecznej Pani Przełożonej, a na dodatek podzielili się z czytelnikami tym, co mieli najcenniejszego, własnymi wspomnieniami z czasów II wojny światowej. I choć wielu uczniów odeszło już z tego świata, to jestem przekonana że relacje zawarte w książce pt.: "Warszawskie dzieci" przetrwają kolejne dziesięciolecia.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy