Miłość, zemsta i tajemnice, których nie sposób rozwikłać.
Między Elizą, córką szefa polskiego wywiadu, i Wiktorem Adamczewskim, sprawującym nad nią opiekę, pojawia się zaskakujące dla obojga uczucie. Tymczasem rodzice dziewczyny, podczas spotkania w siedzibie polskich służb wywiadowczych, wpadają na trop odkrycia, które może mieć wpływ na dalsze losy państwa polskiego. Wiktor udaje się na pogranicze, by dowiedzieć się, jakim sposobem służby radzieckie weszły w posiadanie polskich dokumentów. Wieniawa Długoszowski knuje sprytną intrygę, dzięki której jego przyjaciel, Tomasz Grobel, będzie mógł opuścić więzienie i odzyskać dobre imię. Uwięzieni w trybach politycznej maszyny bohaterowie próbują wykorzystać wszelkie możliwości, by uporządkować swoje życie osobiste i przysłużyć się walce o odbudowę ojczyzny. Ale pogodzenie tych dwóch spraw nie zawsze idzie w parze.
"Przedzierał się ku dziewczynie, roztrącając ludzi. Po chwili stanął za człowiekiem, który stanowił zagrożenie dla jej cnoty. Bez chwili namysłu pchnął go z taką siłą, że ten zatoczył się na najbliższy stolik; padł na niego, strącając kufle, które z trzaskiem rozprysły się na tysiące odłamków, a ich zawartość rozlała się po podłodze.
– W porządku – rzekł do dziewczyny Wieniawa. – Jesteś pod moją opieką i nic ci już nie grozi. A teraz stań za mną. Weronika – bo ona to rzecz jasna była – spojrzała na nieznajomego, którego twarzy ani oczu nie mogła dostrzec. Ale było coś w jego głosie, co przekonało ją, że może mu zaufać."
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-05-24
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 338
PATRONAT MEDIALNY
Dziś przyszła pora przedstawić trzeci tom serii "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" której mam olbrzymi zaszczyt patronować. Jak pamiętacie, poprzednimi tomami byłam zachwycona, ale drodzy Państwo... z każdym kolejnym jest jeszcze lepiej.
Poprzednio pisałam, że mojemu sercu niezwykle bliska stała się postać Tomasza Grobla i to właśnie od jego kłopotów zaczyna się akcja tomu trzeciego. Jest to jednak jeden z wielu wątków, które mają swoje miejsce w tym tomie. W tym tomie na przód wychodzi sprawa Śląska i pierwszy Plebiscyt na jego ziemiach.
Rozwiązało się kilka wątków, ale i tak jeszcze wiele zostało do wyjaśnienia.
Śledzimy dalsze losy postaci (zarówno tych, którzy realnie wpłynęli na historię jak i tych wykreowanych na potrzeby powieści), znanych nam z poprzednich części, nie zmienia to jednak faktu, że są one wykreowane i poprowadzone po mistrzowsku, pełne pasji emocji i uczuć.
W tym tomie odnoszę wrażenie, że autor skupił się bardziej na wątkach obyczajowych i relacjach rodzinnych naszych bohaterów niż na sytuacji politycznej naszego kraju.
W moim odczuciu jest to bardzo dobre posunięcie i dzięki temu dostaliśmy chwilę oddechu od trudnych spraw geopolitycznych, choć oczywiście i ich nie brakuje, ale nie są one wysunięte na pierwszy plan.
Krzysztof Goluch ponownie stanął na wysokości zadania i doskonale oddał ducha tamtego czasu, łatwo zaobserwować i zrozumieć co czuli "zwykli" ludzie, jakie mieli plany, o czym marzyli, co ich bawiło, a co martwiło.
Akcja jest poprowadzona po mistrzowsku, trzyma w napięciu niemal od początku, jest nieprzewidywalna i momentami bardzo zaskakująca, w tym tomie zdecydowanie bardziej wzruszająca.
Pan Krzysztof buduje w szybkim tempie napięcie, rozbudza ciekawość i nie pozwala, by odłożyć książkę na bok bez poznania zakończenia. Fabuła zaskoczyła mnie wiele razy, autor miesza wątki, urywa snutą historię w niespodziewanym momencie, by wrócić z nią kilka stron później i znów porządnie namieszać. Adrenalina powoli opada w dół, by za chwilę wyskoczyć do góry z podwójną siłą. Rasowa sensacja i emocjonalny rollercoaster w jednym.
Kolejny bardzo udany tom!
Czy polecam?
Oczywiście. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno czytelnik poszukujący historycznych ciekawostek jak i czytelnik, który poszukuje relaksu i odprężenia. Całość to wielowątkowa opowieść o ludziach, którzy tworzyli nasz kraj w wyjątkowo trudnym czasie. Byli tacy jak my...
POLECAM...
Polecam waszej uwadze "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Zdrajca". Jest to powieść, która w przystępnej formie przybliża czytelnikowi zawiłe losy Polski po odzyskaniu niepodległości. Autor rewelacyjnie oddaje klimat tamtych lat i umiejętnie przeplata fakty z fikcją. W czytanej historii nie zabraknie scen mrożących krew w żyłach. Zajrzycie za kulisy działań wywiadu wojskowego. Poznacie też metody kształcenia przyszłych czekistów. W powieści znajdziecie również wątek romantyczny, w końcu miłość w powieści szpiegowskiej jest jej nieodłącznym elementem, a emocje towarzyszące zakochaniu przypominają nieustanną huśtawkę. A agenci to przystojni mężczyźni, którzy nie jednej kobiecie zawrócili w głowie, czasami tylko cel uwiedzenia kobiety był różny. Raz miłość, a innym razem chęć pozyskania informacji.
https://czytamdlaprzyjemnosci.pl/2022/07/84-22-w-tajnej-sluzbie-ii-rzeczypospolitej-zdrada-krzysztof-goluch/
By zdobyć najpilniej strzeżone tajemnice państwowe, trzeba być gotowym na więcej niż jedną bitwę. Zima 1919 roku. Wielka Wojna zmiotła imperia i stworzony...
Polityczne gry, niebezpieczne intrygi i ludzie, którzy są gotowi na wszystko, by ochronić swój kraj. Jerzy Dobrowolski dąży do włączenia w walkę o sprawę...
Przeczytane:2022-07-17,
To już trzecie spotkanie z bohaterami powieści W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. W poprzednich tomach poznaliśmy bohaterów wykreowanych przez Krzysztofa Gołucha, pasjonata historii naszego kraju, który ma ogromną wiedzę historyczną na ten temat. Mamy tu postaci znane z kart historii Polski. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, może trochę mniej znani, tak jak Bolesław Ignacy Florian Wieniawa-Długoszowski, który stał się moim idolem, postacią, która bardzo mnie zainteresowała i spowodowała, że chciałem bardziej poznać historię jego życia.
Kim bym Wieniawa, wyczytacie z Internetu. Nasuwa się jednak pytanie, czy postać tego człowieka była Wam znana? Nie przypominam sobie, żeby na lekcjach historii wspomniano o tej osobie, która była adiutantem samego marszałka Piłsudskiego. Wieniawa był barwną postacią czasów międzywojennych i warto poznać jego życiorys.
1918 rok. Wszyscy na myśl o tej dacie uśmiechamy się, nasze serca mocniej biją. Odzyskaliśmy niepodległość po 123 latach, gdy na mapach świata nie było państwa o nazwie Polska. Autor swoją bardzo interesującą powieść osadził w czasach, gdy państwo polskie dźwigało się z kolan, zdane na to, co zadecydują możni Europy. W Wersalu trwają rozmowy, Polska dyplomatycznie walczy o Śląsk czy dostęp do morza. Nie jest to łatwe, ponieważ nie wszystko zależy od naszych przedstawicieli. Tutaj ważą się losy granic Polski.
W tomie numer trzy Wieniawa przyćmił losy głównego bohatera powieści, młodego asa wywiadu, Wiktora Adamczewskiego. Jak pamiętacie w pierwszej części powieści, Wiktor stracił swojego starszego brata i chce pomścić jego śmierć. Ten, wysłany w kolejną misję na wschodnie granice kraju, musi znaleźć odpowiedź na pytanie, jakim sposobem przez granicę do kraju dostał się rosyjski szpieg. Czy rozwiąże sprawę, która wydaje się z tych, niemożliwych do rozwiązania?
Warszawa, Wersal, tereny rosyjskie. Poznajemy trudne czasy w dziejach Europy. Jak ciężko się żyło zwyczajnym ludziom, czy to w naszym kraju, czy w innych miejscach, takich jak Rosja, gdzie codzienna egzystencja była walką o przetrwanie.
Najlepszy tom jak do tej pory. Brawo!