W służbie królowej

Ocena: 5 (2 głosów)

Bestseller "USA Today", bulwersująca historia Marion Crawford, ukochanej guwernantki księżniczek Małgorzaty i Elżbiety II, która dbała o nie przez szesnaście lat, by zostać odrzuconą przez tych, którym służyła.

Kochała je z całego serca i mogły jej ufać. Wołały na nią Crawfie. Lecz, gdy w maju 1945 roku Elżbieta zakochała się, tylko jej guwernantka się z tego cieszyła. Nikt z rodziny nie uznawał greckiego księcia Filipa za właściwą partię dla przyszłej królowej Anglii. Nikt poza Marion Crawford, której serce również zaczęło bić szybciej, lecz by opuścić dwór i realizować własny plan na szczęście, musiała czekać na zgodę króla.

W pułapce - między lojalnością wobec Elżbiety, która potrzebuje jej jak nigdy dotąd, a pragnieniem własnego szczęścia, z dala od dworu - szuka niełatwych odpowiedzi.

"Wciągająca. Miłośnicy serialu The Crown pochłoną tę książkę." Publishers Weekly

Informacje dodatkowe o W służbie królowej:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2023-06-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788365928238
Liczba stron: 411
Tytuł oryginału: In Royal Service to the Queen
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Katarzyna Malita

więcej

Kup książkę W służbie królowej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W służbie królowej - opinie o książce

Avatar użytkownika - elazychlinska
elazychlinska
Przeczytane:2023-06-23, Ocena: 6, Przeczytałam,

Królowa Elżbieta II była obecna w mojej świadomości od zawsze i szczerze mówiąc, nie wiem kiedy przywyknę do myśli, że Wielka Brytania ma teraz Króla. Nie da się zaprzeczyć, że była i na zawsze już zostanie ikoną monarchii.

Powieść „W służbie królowej” opowiada o życiu rodziny królewskiej z nieco innej perspektywy, bo opisana jest oczami guwernantki, która przez wiele lat zajmowała się córkami Króla Jerzego VI.

Moment, w którym zaczyna się powieść, to bulwersująca wizja abdykacji Edwarda VIII, który wybrał życie u boku dwukrotnej rozwódki Wallis Simpson. W czasach obecnych taka sytuacja nie wywołałaby zbyt wielu emocji, jednak wówczas był to ogromny skandal i niewyobrażalny cios dla całego kraju. Przedłożenie szczęścia osobistego nad obowiązki względem kraju, nie przysporzyło Edwardowi popularności, a sama postać Wallis przedstawiana jest od zawsze jako femme fatale.

Ta nagła zmiana w drodze do tronu sprawiła, że w niemalże idyllicznym życiu rodziny nastąpił przewrót. Spokojny, nieco nerwowy i zupełnie nieprzygotowany Albert został królem i od tego momentu stało się jasne, że życie małej Lilibet naznaczone jest piętnem następczyni tronu.

 


Moje wyobrażenia o byciu księżniczką to przede wszystkim bale, piękne suknie i życie tak beztroskie, że aż bajeczne. Czytając wspomnienia Marion, bezwzględnie żegnam się z takimi wydumanymi wyobrażeniami. Mała Lilibet i Małgorzata nie dość, że miały mnóstwo obowiązków, to wychowywane były w warunkach raczej skromnych, bez tego przepychu, o który wydaje się być tak oczywisty. Oczywiście okres wojenny jest tu niezwykle istotny, jednak sam fakt, że dziewczynki uczone były posłuszeństwa nawet względem

 


Postać Marion, przedstawiona została jako osoba nieco naiwna i zbyt ufająca, choć można by również powiedzieć, że była to osoba bardzo sumienna i honorowa, co jest przecież tak typowe dla Szkotów. Obowiązek i honor stawiany jest na pierwszym miejscu, własne dobro i wygoda zostają wyparte. I tak właśnie wyglądała służba dla rodziny królewskiej. Pełne poświęcenie, (które w późniejszym etapie życia kładło się długim cieniem na prywatnym życiu Marion) miało doprowadzić w końcu do spokojnej i przede wszystkim dostatniej emerytury u boku ukochanego męża. Czy tak się stało? Co było powodem tak nagłej zmiany w relacjach między rodziną królewską a guwernantką? Fatalna pomyłka czy może coś jeszcze? Cenię tę powieść za obiektywizm autorki, która pozostawia kwestię skandalu otwartą. Pozwala, by czytelnik sam zdecydował, kto zawinił, mimo tego, że poznajemy szczegóły skandalu tylko z perspektywy osoby, która przez tyle lat była uważana za pazerną i żądną sławy, mającą zyski z wiedzy, o prywatnym życiu dworu.

Osobiście czuję wielką sympatię do postaci Marion, współczuję jej i szczególnie wzruszyła mnie scena, gdy po wielu latach, mimo wieloletniego ostracyzmu, uparcie i z nadzieją próbowała pogodzić się i nawiązać relację z dorosłą już Lilibet.

 


Myślę, że trzeba wykazać się odwagą, by podjąć się napisania powieści o osobach, które przez tyle lat funkcjonowały w kulturze i wywarły niemały wpływ na życie wielu ludzi.

Ta powieść biograficzna poprowadzona jest w świetny sposób, wszystkie wątki są wciągające do tego stopnia, że ciężko się od książki oderwać. Wielkim atutem jest również język, który jest jednocześnie lekki i konkretny. Nie ma niepotrzebnych opisów, obrazowo i z rozmachem oddaje realizm życia bohaterów i emocjonalność sytuacji. Szczególnie daje się to odczuć w momencie, gdy młoda Lilibet poznaje Filipa i wiele jej rozterek krąży wokół miłości i nieprzychylności rodziny względem wybranka następczyni tronu.

Cieszę się, że miałam możliwość przeczytania tej książki dzięki Wydawnictwu Świat Książki oraz Klubowi Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

 
Zachęcam do przeczytania tej powieści. Ja jestem zachwycona.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2023-06-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Tessa Arlen to autorka wielu powieści historycznych opartych na faktach autentycznych oraz kryminałów.

,,W służbie królowej" to historia Marion Crowford, guwernantki Elżbiety, przyszłej królowej Anglii oraz jej siostry Małgorzaty. Książki biograficzne oprócz przyjemności i rozrywki dostarczają wiedzy o opisywanych postaciach. W tej powieści poznajemy króla Jerzego VI i jego żonę Elżbietę oraz dzieciństwo i dorastanie ich córek. W związku z niedawną śmiercią Elżbiety II i koronacją jej syna Karola, temat ten jest często poruszany w mediach i cieszy się dużym zainteresowaniem. Marion Crowford nazywana na dworze królewskim Crawfie, cieszyła się sympatią przyszłej monarchini. ,,Jesteś dla mnie taką dobrą przyjaciółką, Crawfie, naprawdę . Nie zdołam ci za wszystko podziękować." Córki króla Jerzego II miały inne usposobienie. Elżbieta II była bardziej opanowana. ,,Jej siostra to zupełnie inna bajka. Bardzo bezpośrednia i też niezwykle czarująca." Powieść dotyczy głównie toczącego się życia na dworze e królewskim i małych księżniczek. Życie prywatne guwernantki jest na drugim planie. ,,Byłam uwięziona pomiędzy moją miłością do Georgea, obowiązkiem w stosunku do królowej oraz lojalnością wobec Lilibet i jej wyboistej drogi do małżeństwa." Akcja książki dzieje się od roku 1931 do 1957. Fabuła wciąga, chociaż nie ma tu opisów dużych skandali. Największym jest odrzucenie korony przez króla Edwarda VIII, który poświęcił ją dla swojej wybranki, Wallis Simpson. Jest to jednak fakt, który wszystkim jest dobrze znany. Wychowanka Crawfie poślubiła swojego ukochanego Filipa, została koronowana na królową Anglii i została najdłużej panującą monarchinią.

Książka została ładnie wydana przez wydawnictwo ,,Świat Książki", który zawsze trzyma wysoki poziom. Dopracowana, ładna okładka ze skrzydełkami, na których jest między innymi notka o autorce i jej zdjęcie. Książkę polecam miłośnikom książek biograficznych, pragnących dowiedzieć się czegoś więcej o angielskim dworze królewskim i ukochanej guwernantce Elżbiety II, która poprzez swoją nielojalność popadła w niełaskę.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy