Czy istnieją betonowe tkaniny? Co jest źródłem charakterystycznego szelestu banknotów? Dlaczego czekolada rozpływa się w ustach i czy jej produkcja ma coś wspólnego z procesem fermentacji? Na czym polegała tajemnica samurajskich mieczy? Co to za materiał o błękitnej barwie i rozmywających się konturach, który nic nie waży w dłoni i - uwaga - naprawdę nie chodzi o kawałek nieba?

Mark Miodownik zabiera nas w niesamowitą podróż po świecie materii. Niezłomna - stal, zaufany - papier, przepyszna - czekolada, wyśniony - plastik, niewidzialne - szkło, to główni, choć nie jedyni, bohaterowie tej pasjonującej opowieści. Autor wyjaśnia, skąd się biorą niezwykłe właściwości materiałów, jaka jest ich historia, jak były i są wykorzystywane. Odkrywa przed nami tajemnice zawarte w rzeczach, z którymi stykamy się na co dzień. Robi to z pisarskim zacięciem (czytaliście już kiedyś scenariusz filmu o plastiku?), które pozwala przypuszczać, że po lekturze tej książki wiele osób natychmiast zapisze się na studia z materiałoznawstwa. Miodownik nie tylko dzieli się swoją wiedzą, ale też zaraża czytelników ciekawością świata i dobrym humorem.

Informacje dodatkowe o W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2016-04-07
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka

Kup książkę W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu

W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu - opinie o książce

Mark Miodownik 0
Okładka ksiązki - Ciecz. O cudownych i niebezpiecznych substancjach, które wpływają na nasze życie

Co sprawia, że jedne ciecze zastygają, a inne nie? Jak to możliwe, że niektóre owady umieją chodzić po wodzie? Czy smak wina jest skorelowany z jego barwą...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska