W objęciach lasu

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Urokliwa wieś na Lubelszczyźnie. Mała Szurka słyszy o lesie straszne opowieści. O potworach, które tam mieszkają. O dzieciach, które las zabiera i nigdy nie oddaje. Tata nie pozwala jej tam chodzić.

Rok 1939. Szurka i jej rodzina wiodą spokojne życie. Do września, który wszystko zmienia.

Rodzina trafia do getta, gdzie czeka ich tylko śmierć. Zaczynają się wywózki. Dokąd uciec? Okazuje się, że przerażający niegdyś las stał się domem dla ukrywających się Żydów. Dla Szurki i całej jej rodziny także.

W leśnej gęstwinie kryje się jednak strach, cierpienie i śmierć, a potwory noszą teraz niemieckie mundury. Czy rodzina Szurki zdoła ocaleć?

Informacje dodatkowe o W objęciach lasu:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-01-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324088454
Liczba stron: 304

Tagi: wspomnienia

więcej

Kup książkę W objęciach lasu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W objęciach lasu - opinie o książce

Chociaż lubię powieści historyczne, które dotyczą naszego kraju, to nie jestem pasjonatką książek opowiadających o Holokauście. Lecz nie sposób ich uniknąć, bo przecież jest to ściśle związana z nami przeszłość oddziałowująca ciągle na bieżące wydarzenia i na zachowanie ludzi.
Ta powieść "W objęciach lasu" mimo tego, że opowiada o trudnych wojennych i powojennych czasach, jest napisana niemal jak baśń. Pewnie dlatego tak lekko się ją czyta.
Spotkałam się z opiniami, że jest to książka "zakrzywiająca" historię Żydów w Polsce oraz, że brakuje w niej rzetelności. Nie zgadzam się z tą teorią. Znam z opowieści mojej rodziny na temat ukrywania, więc wiem, że nie było to ani proste ani zbyt powszechne. Owszem, wielu Polaków ukrywało mieszkańców pochodzenia żydowskiego, ale byli też tacy, którzy za jakiekolwiek korzyści potrafili Niemcom wskazać miejsce ich kryjówki. Nie przeszkadzało im to, że razem z ukrywanymi Żydami zginie też ta rodzina, która im pomagała.
Prawdą jest to, że brakuje w tej książce przykładów Polaków bezinteresownie ukrywających Żydów, lecz może po prostu bohaterzy tej książki na nich nie trafili. Mój dziadek ukrywał rodzinę żydowską i nawet został jednym ze Sprawiedliwych wśród narodów świata, ale sam opowiadał jak inni traktowali źle Żydów, chociaż wcześniej przez wiele lat byli sąsiadami.


"Była to wieś spokojna, od setek lat zamieszkiwana przez chłopów pracujących na roli. Choć nie należała do największych, mieszkańcy - zarówno żydzi, jak i goje - darzyli się nawzajem sympatią i przyjaźnią. Żyli w zgodzie i harmonii."
Rodzina Szydłowskich od kilku stuleci mieszka w Wólce Zabłockiej na Lubelszczyźnie. Z pochodzenia są Żydami. Ta historia opowiada o małej dziewczynce o imieniu Sara, którą wszyscy nazywali Szurką. Początkowo życie całej rodziny w tej małej wiosce jest bardzo spokojne i szczęśliwe. Rodzice stworzyli dziewczynce pełen miłości i szacunku dom oraz bardzo pielęgnowali tradycję i nie tylko tę religijną. W niedalekiej odległości od wsi widać było wielki las, to Lasy Parczewskie położone na bagiennym terenie i wręcz odstręczający do spacerów w nim. O tym gęstym lesie krążyły w okolicy różne opowieści, z pewnością po to, by dzieci nie chodziły tam same. Od dziecka wpajano im, że ten las jest zły...


"Dziewczynka nauczyła się żyć w strachu przed Lasami Parczewskimi. Skąd mogła wiedzieć, że zaledwie kilka lat później to właśnie ten las ocali ją przed wilkami, które zgromadzą się na zachodzie?"
Być może nie byłoby tej opowieści, gdyby rodzina Szurki wyjechała do Izraela. Rodzina nawet zaczęła się już przygotowywać do przeprowadzki, lecz zaczęły nadchodzić sprzeczne wiadomości i nawet ci, którzy byli już w Jerozolimie a wrócili z powrotem, odradzali im wyjazd. Izrael nie był jeszcze gotowy na ich powrót i w dodatku rozprzestrzeniały się choroby.
Za namową wielu znajomych i po rodzinnej naradzie, wyjazd do Izraela został odroczony.


"Z pewnością wyprowadzka do Izraela doszłaby do skutku, gdybyśmy nie nasłuchali się historii o trudach, jakie miały nas tam czekać. Gdyby papa nie martwił się o nas, gdyby... gdyby... Ale nie mógł przewidzieć, jak podjęte decyzje wpłyną na życie jego
i jego najbliższych."
Gdy nadszedł rok 1939 nikt z mieszkańców wschodniej Polski nie podejrzewał jakie zamiary ma Hitler. Niemcy rozpoczynają wojnę a jednym z jej celów jest eliminacja ludności żydowskiej. Problemem jest nie tyle sama ucieczka, lecz znalezienie miejsca, w którym można swobodnie żyć. Nigdzie nie jest bezpiecznie. Wtedy okazało się, że las, który niemal wszystkich przerażał, może stać się jedynym schronieniem dla ukrywających się Żydów. Szurka razem z rodziną także udaje się do lasu...
Szczęśliwe i spokojne dotąd życie zostało brutalnie im odebrane.
Co czeka ukrywające się rodziny w lesie? Jak zdołają przetrwać zimę?

Nie jest to lektura z pewnością łatwa, chociaż czyta się ją lekko, to niekiedy fabuła jest smutna a nawet bolesna i wstrząsająca. Myślę, że dla młodszego pokolenia nawet wręcz niewyobrażalna. Nie wiem, czy my obecnie potrafilibyśmy tak żyć...
Książka niejako zmusza do refleksji i uczy szacunku nie tylko dla historii, ale także daje nadzieję na to, że zawsze może być lepiej, i że nawet do najtrudniejszych warunków człowiek potrafi się przystosować aby przeżyć.


Książkę przeczytałam dzięki Bonito i Dobre Chwile.

Link do opinii
Avatar użytkownika - goszaczyta
goszaczyta
Przeczytane:2024-02-26, Ocena: 4, Przeczytałam,

🤍„𝓦 𝓸𝓫𝓳ę𝓬𝓲𝓪𝓬𝓱 𝓵𝓪𝓼𝓾” 𝓐𝓭𝓲𝓿𝓪 𝓖𝓮𝓯𝓯𝓮𝓷🤍

 


 Urokliwa wieś na Lubelszczyźnie. Mała Szurka słyszy o lesie straszne opowieści. O potworach, które tam mieszkają. O dzieciach, które las zabiera i nigdy nie oddaje. Tata nie pozwala jej tam chodzić. 

 


▪𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪

 


Rok 1939. Szurka i jej rodzina wiodą spokojne życie. Do września, który wszystko zmienia. Niemcy rozpoczynają obławę mającą na celu wymordowanie ludności żydowskiej. Tylko dokąd uciec, gdy wróg jest tuż obok. Nigdzie nie jest bezpiecznie. Okazuje się, że przerażający niegdyś las stał się domem dla ukrywających się Żydów. Dla Szurki i całej jej rodziny także.

 


Z zapartym tchem śledziłam losy Szurki i jej rodziny. Na kartach tej powieści czytelnik odczuwa tragizm bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z realiami wojny. Ciepły dom muszą zamienić na bunkier w zimnej i brudnej ziemi, gdzie każdy dzień to walka o przetrwanie. Czytanie tej książki boli. I to bardzo! Jednak takie historie często wpływają na psychikę człowieka. Sprawiają, że można bardziej docenić to co mamy. Szurka straciła wszystko w swym życiu, a mimo to nie poddała się. Walczyła do upadłego, by przeżyć.

 


Autorka stworzyła niezwykły klimat, który wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Historia łamie serce i wywołuje łzy. Ta powieść jest przepełniona bólem, stratą i niezłomną walką o przetrwanie. Przeżywałam wraz z bohaterami ich rozterki i trudne wybory życiowe.  Autorka napisała bolesną książkę, jednak potrzebną, więc wiem, że teraz będę wszystkim polecać. 

 


Autorka swoją powieścią „W objęciach lasu” uświadamia nas, jak bardzo musimy docenić to co mamy i że nie należy czekać na lepsze jutro, bo to jutro może nigdy nie nadejść, tylko należy czerpać z życia wszystko co tylko nam oferuje. Jest to bardzo bolesna i poniekąd smutna historia.

 


Musicie ją poznać. Ja bardzo długo o niej nie zapomnę, bowiem wywarła na mnie ogromne wrażenie. Poruszająca historia o odwadze, człowieczeństwie i miłości, która trwa nawet w najmroczniejszych czasach.

Link do opinii

,,W objęciach lasu" to z jeden strony lektura, którą można przeczytać szybko. Nawet w jeden dzień. A z drugiej strony porusza ona trudny temat. Jest to powieść o prześladowaniu Żydów.

 

Mała Szurka to dziewczynka, która urodziła się w niewielkiej wiosce na Lubelszczyźnie. Miejscowość ta znajdowała się pod lasem, do którego zabroniono jej wchodzić. Straszono potworami itp. Dziewczynka była szczęśliwa. Do czasu wybuchu II Wojny Światowej, która zmieniła wszystko. Ona i jej rodzina trafia do getta, z którego udaje się im uciec. Schronienia szukają w lesie. W tym samym, który ją przerażał. Jak można w nim przeżyć gdy potwory noszące niemieckie mundury cały czas szukają uciekinierów? Skąd brać żywność i ciepłe okrycie? Szurka i jej rodzina spędziła w lesie wiele czasu. Czy przeżyli? Przekonacie się sami.

 

Książka napisana jest bardzo lekkim stylem. Poznać Szurkę i jej rodzinę cały czas zastanawiałam się jak uda im się przeżyć. Historia w niej zawarta wywołuje wiele emocji. Wiedząc o czym ta książka jest już na początku, gdy urodziła się główna bohaterka czułam, że będzie to trudna lektura. Z dnia na dzień zostało jej odebrane wszystko. Dom, bezpieczeństwo, marzenia. Jej spokojne życie stało się nagle walką o przetrwanie.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy