Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-09-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 320
Dalsze losy śląskiej rodziny, ciężko doświadczonej przez biedę i drugą wojnę światową, która próbuje wrócić do normalnego życia, co jednak okazuje się bardzo trudne. Ślązacy stają się ofiarami swojego pochodzenia, wystarcza to, że są Niemcami więc muszą ponieść wszelkie konsekwence swego pochodzenia poprzez poniżanie i potępianie w każdej dziedzinie życia.
Powojenna rzeczywistość i początki komunizmu charakteryzują się ogromną biedą, głodem i prymitywnymi warunkami lokalowymi.
Jest to piękna,wzruszająca i pełna ciepła opowieść o zwykłych ludziach, przedstawiająca ich emocje zarówno w chwilach radości ,jak i w dramatach, bardzo realistyczna.
Malzenstwo Zosia i Wladek probuja poukladac sobie na nowo zycie po mwojnie.Wraz z cala rodzina staraja sie budowac swoja przyszlosc w wolnej powojennej Polsce.Ciekawa choc momentami troche monotonna.Mimo to ksiazka warta przeczytania .
Trudne realia życia w powojennych Katowicach. Naznaczenie rodzin śląskich, prześladowania, zsyłki do obozów pracy. I ponownie oczekiwanie. Powroty długo oczekiwanych mężow, narzeczonych. Próba przetrwania i uczynienia życia łatwiejszym, czasem tylko znośnym. Podziały społeczne, podziały w rodzinach. A jednocześnie czasem zaskakująca, niespodziweana życzliwość. Rodzina powiększa się. Czy inne marzenia też się spełnią?
Syczeń 1945 roku. Armia Czerwona zbliża się do Kunzendorfu. Dla garstki kobiet i dzieci, które nadal przebywają w Domu Matek ośrodka Lebensborn, nadchodzi...
Rok 1934. W maleńkiej wsi Dobra leżącej nieopodal Częstochowy małżeństwu Jadwidze i Michałowi Pecynom rodzi się siódma córka. Według dawnych wierzeń...
Przeczytane:2020-02-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020, obyczajowe,
Autorka w bardzo plastyczny sposób opisała realia życia przeciętnej rodziny mieszkającej na Śląsku. Pokazała z jakimi problemami musieli radzić sobie ludzie. Jeszcze nie otrząsnęli się z traumy, jaką pozostawiła II wojna światowa, a już musieli się zmierzyć z komunizmem i prześladowaniami. Wspomniano obóz pracy w Świętochłowicach Zgodzie, w którym zginęło kilka tysięcy ludzi. Wielu górników zostało wywiezionych do pracy w kopalniach na Syberii.
Będziecie świadkami życia jakie wiedzie wiele osób, śluby, narodziny dzieci czy śmierć najbliższych. Dostrzeżecie jaką moc ma miłość i wzajemny szacunek. Uronicie łzę, gdy będziecie czytać o stracie dziecka i depresji, która dopadła młodą matkę. Nie jeden z bohaterów powieści będzie musiał rozliczyć się ze swoją przeszłością. Nie będzie to łatwe dla nich, ale potrzebne do zachowania równowagi między tym co było a co jest. Przeszłości nie można zmienić, ale można wyciągnąć wnioski na przyszłość.