Oto drugi tom wyjątkowych rozmów pomiędzy J.L. Borgesem a Osvaldem Ferrarim. Kolejna porcja rozmów totalnych, płynących przez serce, pamięć, czas, rzeczywistość i nierzeczywistość. Niewidomy Mistrz uczy nas patrzeć na świat swoimi oczami. Wiekowy pisarz zaprasza nas do wędrówki przez meandry myśli, idei, skojarzeń, bez cienia poczucia wyższości prezentując nam swą niezwykłą erudycję. Sam autor "Ewangelii według świętego Marka" uważał, że rozmowy radiowe nie różnią się zasadniczo od pisania, że są naturalną częścią jego dzieła. Dzięki tej książce znów możemy usłyszeć jego głos i zamilknąć w zachwycie nad objawieniem nieskończonej wyobraźni.
Oto Borges kompletny. Pełen mądrości, wzruszenia, fascynacji pięknem słów oraz bogactwem świata. Książka W dialogu II zawiera czterdzieści pięć dyskusji - ekspresywnych, iskrzących dygresjami, przedstawiających fascynujące miraże i prowadzących do odkrywania sekretów genialnego umysłu. Sposób widzenia świata Borgesa obecny jest w każdej z tych rozmów, każdej maksymie i każdej sugestii.
Uwielbiany przez pokolenia, czytany przez miliony autor zbioru Alef, Powszechnej historii nikczemności czy sławnej "Biblioteki Babel" szczególnie upodobał sobie formę przedmowy czy też przypisu i stworzył z niej specyficzny gatunek literacki. To poprzez takie szkice pisarz oddawał hołd autorom darzonych przez niego największą estymą. Jak mówi Osvaldo Ferrari, zapis dialogów radiowych należy odbierać tak, jak owe krótkie eseje. Jednak tym razem winniśmy oddać cześć przede wszystkim samemu J.L. Borgesowi.
Redakcja Magazynu Literackiego KSIĄŻKI przyznała książce W dialogu II Wyróżnienie za najlepszą książkę w kategorii Literaturoznawstwo.
Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 2008-06-06
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 368
Niemal wszystkie pisma Borgesa -- opowiadania i wiersze, artykuły i rozważania -- przetłumaczono już na język polski. Do pełnej reprezentacji brakowało...
Opublikowaną w 1935 r. "Powszechną historię nikczemności" sam Borges określił jako prawdziwy początek swej prozatorskiej drogi literackiej. Obok...
Chcę przeczytać,