Moskwa, wrzesień, 1980 rok.
Na tajnym spotkaniu w siedzibie KGB zapada decyzja o przeprowadzeniu zamachu na Jana Pawła II. Na wykonanie zlecenia oficerowie mają pół roku.
Rusza zakrojona na szeroką skalę akcja werbowania współpracowników z różnych stron świata. Wykorzystując ludzkie słabości, problemy finansowe czy ortodoksyjne poglądy, Rosjanie szybko tworzą specjalną grupę, w której skład wchodzą: Polak, Turek, Bułgar, Szwajcar i Francuz. Dzieli ich wszystko - pochodzenie, osobowość, status społeczny, wiek - ale łączy wspólny cel: uciszyć papieża i co za tym idzie, powstrzymać zmiany zachodzące w bloku państw wschodnich.
Rozpoczyna się gra, której finał będzie miał miejsce w maju 1981 roku na placu św. Piotra...
Marcin Faliński, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1992 roku dziennikarz ,,Życia Warszawy". Od 1993 roku funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa, a od 1996 roku oficer Zarządu Wywiadu. W roku 1997 roku ukończył kurs oficerski w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu. Od 2002 roku oficer Agencji Wywiadu. W 2017 roku, w stopniu podpułkownika, przeszedł na emeryturę. Współautor bestsellerowej trylogii historyczno-szpiegowskiej (Operacja Rafael, Operacja Singe i Operacja Retea). Prywatnie miłośnik podróży, ciepłych mórz, rajskich plaż, górskiej wędrówki, bieszczadzkiej watry, orientalnej kuchni, bossa novy, sztuki i architektury.
Rafał Barnaś, historyk z wykształcenia. Pracował w hotelarstwie, sektorze bankowym, korporacji i handlu w kraju i za granicą. Członek kanadyjskiego think tanku Centre for Military Intelligence and Security Studies. Autor powieści Młodzieniec (2018) i Trujące akta (2020) oraz współautor biografii Szpieg. Najstarszy zawód świata (2019). Z zamiłowania podróżnik. Odwiedził ponad 50 krajów na sześciu kontynentach.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2022-03-09
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 376
Język oryginału: polski
Przeczytane:2023-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Marcin Faliński i Rafał Barnaś w powieści „W czerwonej sieci” zabierają czytelnika za kulisy jednego z najsłynniejszych zamachów ubiegłego wieku. Powieść skrojona na miarę opisywanych okoliczności czyli autorzy sprostali zadaniu wiernie oddając atmosferę ówczesnych służb. Słowem, jak takich dwóch się spotka to kmiot nie ma prawa wyjść. Powieść prowadzona z kilku perspektyw bohaterów, jakże różnych i dążących do swoich celów próbujących usprawiedliwiać swoje wybory. Wybory podsuwane przez służby, które tak naprawdę dbają tylko o siebie, swoją sprawę i interes niezależnie od szerokości geograficznej. Uwagę zwraca też dbałość o opisy miejsc akcji, europejskiej atmosfery jakby nie było sprzed dziesięcioleci.