Vanessa i Virginia

Ocena: 3.75 (4 głosów)

Powieść o miłości i rywalizacji między utalentowanymi siostrami, Vanessą Bell i Virginią Woolf, oraz o prawdziwym celu sztuki.

W mrocznym domu przy Hyde Park Gate w Londynie dwie młode dziewczyny są wychowywane na doskonałe damy. Vanessa Bell i jej siostra Virginia Woolf dążą jednak do realizacji innych marzeń, tworząc w swoim domu w dzielnicy Bloomsbury artystyczny i intelektualny ferment, z charakterystyczną dla niego swobodą myślenia i jeszcze większą swobodą stylu życia. Oddane sobie, choć ostro rywalizujące siostry, walczą o realizację własnych wizji artystycznych w chaosie życia naznaczonego rozmaitymi pragnieniami, skandalami, chorobami i wojną.

,,Znakomita i zapadająca w pamięć wyprawa w głąb umysłu sióstr Virginii Woolf i Vanessy Bell. Triumf wyobraźni" - Rebecca Stott, autorka ,,Ghostwalk"

Informacje dodatkowe o Vanessa i Virginia:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-04-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379432394
Liczba stron: 224

więcej

Kup książkę Vanessa i Virginia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Vanessa i Virginia - opinie o książce

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2017-07-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki (2017),
Początkowo nawet mnie wciągnęło, ale później stwierdziłam, że jest coraz bardziej chaotycznie i nużąco.... Ciężka powieść, ale też ciężki temat. Powiedziałabym że dla pasjonatów.
Link do opinii

 

Wyobrażam sobie tę scenę jako obraz. (...) Ty jesteś w centrum tego obrazu. Wydaje się, że zostałaś namalowana za pomocą innej palety barw. Na twoich włosach są smużki czerwieni ognia, na sukience smugi srebra księżycowej poświaty. Wyróżniasz się na monotonnym, posępnym tle pozostałych postaci. Nie potrafię powiedzieć, czy ta poczesność została co narzucona, czy też postarałaś się o nią. Wszyscy wiemy, jak zakończyło się życie jednej z najbardziej rozpoznawalnych (także za życia) autorek - Virginii Woolf, ale niewielu z nas także wie, że miała bardzo utalentowaną siostrę - malarkę - Vanessę Bell. Nikt zapewne nie wie, jak układało się ich wspólne i osobne życie. Na podstawie dokumentów, wspomnień i biografii wariację na ten temat stworzyła Susan Sellers w inspirowanej życiem sióstr powieści o prostym tytule Vanessa i Virginia.  Co ciekawe, kolejność imion w tytule jest nieprzypadkowa, bowiem, to Vanessa jest narratorką tej fabularyzowanej podwójnej biografii sióstr Stephen, które znane będą pod swoimi późniejszymi nazwiskami. Będąc u kresu życia, jak sugeruje miejscami, wspomnienia dzieciństwa, młodości i dojrzałości dedykuje zmarłej siostrze, na którą cień choroby, ale i blask geniuszu, kładły się już we wczesnych latach życia. Jak pisze fikcyjna, choć bardzo rzeczywista Vanessa: Obracam kalejdoskop pamięci i obserwuję, jak kształty zmieniają się i zanikają. Prawda nigdy nie jest łatwa do przyjęcia. Twój defekt psychiczny zarówno przyniósł ci ulgę, jak i był źródłem przerażenia. Bogowie obdarowali cię zbyt hojnie. Trudne doświadczenia osobiste i historyczne ciężko doświadczyły członków rodziny Stephen, ale dzięki temu ich losy warto poznać w połączeniu. Wychowywane na przełomie XIX i XX wieku, w ideałach niemalże wiktoriańskich, przeżyły pierwszą, a Vanessa także drugą wojnę światową. Straciły rodziców, część rodzeństwa, bliskich przyjaciół, kochanków, mężów. Zabrała ich nie tylko śmierć, ale także zdrady, życie i dwudziestowieczna historia. Łączyło je wiele - poza więzami krwi, także podobieństwo fizyczne, zaciętość charakteru, artystyczne talenty, które znalazły ujście w innych dziedzinach, a także wzajemna zazdrość - początkowo o miłość rodziców i rodzeństwa, potem mężczyzn, sławę, pieniądze, dzieci... Zazdrość również dzieliła, ale nie na tyle mocno, by przerwać miłość siostrzaną i wzajemną potrzebę opieki. 

 

Zanim Virginia w 1941 roku napełniła kieszeń kamieniami i rzuciła się do rzeki Ouse, przeżyły ze sobą lub obok siebie 41 lat. Te lata, kluczowe także dla historii Europy, sfabularyzowane przez Sellers, bardzo zapadają w czytelniczą pamięć, pozostawiając w niej trwały ślad. Vanessa z jej dziećmi uczepionymi matczynej spódnicy i Virginia, która miała tylko dzieci papierowe, które nie rosną i nie odwracają się od swoich starzejących się twórców. Vanessa znajdująca ukojenie w malarstwie i postrzegająca rzeczywistość jako przedstawienie plastyczne i Virginia, malująca tylko słowami. Tak różne, a jednocześnie tak podobne do siebie. Bardzo wdzięczny, choć smutny i wzruszający materiał powieściowy, bardzo zręcznie wykorzystany przez autorkę.

Vanessa i Virginia to powieść pięknie napisana, oparta na rzetelnych źródłach. Sellers nie koloryzuje, nie skupia się na oklepanych, tych najbardziej znanych i najczęściej komentowanych, a więc tych krzykliwych, tabloidowych, wątkach. To wspaniała umiejętność, tak rzadka u współczesnych autorów. Czasem przecież lepiej skupić się na udowodnionej prawdzie, nie jej kontrowersyjnych fragmentach. Kolejną niewątpliwą zaletą powieści jest jej literacki język oraz ciekawa forma - wspomnienia wspólnego życia adresowane do zmarłej siostry, w dodatku w czasie teraźniejszym. To wymaga rozwiniętego warsztatu pisarskiego, ale także tłumaczeniowego. Połączenie tych dwóch warsztatów w Vanessie i Virginii jest niemal idealne. Jeżeli cokolwiek pozostawiło nie najlepsze, to okładka - choć klimatyczna, niespecjalnie oddaje historyczne realia epoki - dorosłe siostry Stephens raczej nie nosiły już takich strojów. Pomijając ten niewielki mankament, jestem książką zachwycona... - (...) Ty sprawiasz, że świat się porusza. - Nie bądź niemądra! - wybucham (...). - Doskonale poradzisz sobie beze mnie. Przede wszystkim (...) będziesz mogła robić to, co lubisz najbardziej. (...) - I co by to miało być? - pytasz. - Przecież możesz mnie wymyślać na nowo, ile dusza zapragnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014, Mam,
Siostrzana relacja, łącząca Virginię Woolf i Vanessę Bell, już od dawna była przedmiotem badań, rezultatem czego było kilka prac im poświęconych. Książka Susan Sellers jest kolejną próbą, tym razem fabularyzowaną, zgłębienia niezwykłej więzi łączącej dwie artystki.Autorka rozpoczyna od trudnego dzieciństwa, naznaczonego traumą śmierci matki i starszej siostry, a także molestowaniem przez przyrodniego brata, by przejść płynnie do nasilającego się wyobcowania w młodości, potęgującego problemy psychiczne młodszej z sióstr. Niewielka objętościowo książka, poświęca krótkie akapity najważniejszym wydarzeniom z życia sióstr: pisane niezwykle nasycony językiem, tworzące zapadające w pamięć obrazy, sceny te pozostawiają pewien niedosyt i pragnienie zgłębiania biografii sióstr. Książka jest doskonałym przygotowaniem do własnych poszukiwań, które może podjąć czytelnik, poszukiwań, które mogą, ale nie musza przynieść odpowiedzi na wiele pytań, powstających w trakcie lektury ,,Vanessy i Virginii".
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy